Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

BÎRFE

De ce plîng Margaretele? C-au venit schimbările!

Pentru început, să facem mențiunea că rîndurile următoare fac parte din categoria «fabulații pe temă dată» și orice asemănare cu fapte și personaje reale este mai mult decît întîmplătoare. Așadar, într-una dintre zilele trecute, de dimineață la prima oră, cu poșta specială, pe biroul dnei Margareta, printre altele director la Finanțe, a poposit o adresă. Pe scurt, prin depeșă ministrul o informa că-și pierde locul de muncă; adică, se revine la o schemă de conducere a instituției de prin 2005. Cu Drobotă șef peste toți, cu Dorobăț același adjunct la Administrarea Veniturilor Statului și Rădulescu, adjunct de șef peste Control la firme. Are sens să vă zăpăcim de cap și să va spunem de ce s-au executat permutările? Nu. Doar vă zicem că judecătorii de la Curtea Constituțională au dat «neconstituțională» pînă și ordonanța de Guvern care instala directorii PSD în funcții de conducere, darămite cea a PD-L.

Lacrimile de crocodil ale Margaretei
La vederea adresei, Margareta a izbucnit în hohote. Căci, pe lîngă faptul că rămînea fără loc de muncă, tanti directoarea avea senzația că a fost trădată de mentorul său politic. Marinică, cel care o cedase ca funcție, pe linie de partid, «independenților», dădea impresia că o scăpase din brațele-i vînjoase. Cu lacrimile șiroind în suflet, a deschis ușa partidului domnului președinte Mitică și, printre sughițurile de plîns, a cerut explicații. Cum de a fost posibil ca tocmai ea, fidela partidului, să fie străpunsă de o asemenea veste? Și președintele Mitică a înțeles că s-a dereglat întreaga construcție partinică și, un pic timorat, l-a sunat pe președintele Marinică. Cel cu brațele vînjoase i-a promis solemn președintelui Mitică, iar acesta Margaretei, că partidul nu o va uita.

Efectul «biletului de voie»
Dacă tot a ordonat tanti directoarea Margareta de-acum foștilor subalterni să nu mai părăsească sediul Finanțelor fără «bilet de voie» parafat de domnia sa, un angajat cu «bilet» a trecut pe la noi și ne-a istorisit întreaga tărășenie. Bine, persoana în cauză a completat și că, nervoasă fiind, tanti directoarea Margareta s-a încuiat în locuința proaspăt renovată din sediul instituției și că, la o perioadă lungă de timp, a ieșit și s-a dus acasă la Urziceni. Unde, tîrziu în noapte, telefonul i-a sunat și o voce a anunțat-o că-și va reocupa funcția cam după vreo două luni. Noi credem însă că nu va mai apuca să-și revadă visul că, tot cam în vreo două luni, cade Guvernul lui Boc.

27 Mai 2010, 12:48 (24228 vizualizări - 7 comentarii)

Comentariile cititorilor:


zoro:
(20 Septembrie 2012, 09:50)
Mai radulescule cum merge silozul de la tandarei? cum care siloz ? ala care la-i luat cu japca.
Tu ai voie sa ai afaceri? bugetarule!
cineva:
(4 Iunie 2010, 14:56)
Ne-ati facut de ne este scarba sa mergem la serviciu cu prostiile voastre de mahala .Fiecare este director cand poate ,voi ati fost pe vremea PNL Marga este pe cea a PDL, dar nu amestecati angajatii unei institutii in mizerile voastre .Terminati odata ,si inca odata ,puneti mana la treaba,gata cu huzureala din cladirea veche
cineva:
(4 Iunie 2010, 14:39)
Mai terminati odata, cu prostiile astea ca ati ajuns "de rasul lumii"...puneti mana la treba si lasati articolele la ziare...v-ati invatat ca pe vremea lui "raposatul" cand erati sefe la fisc:@
Sfantul:
(3 Iunie 2010, 20:54)
Frumos vorbesti! Cine sa puna pe cine la treaba? Ca sa pui pe cineva la treaba trebuie sa stii cam despre ce treaba este vorba. Iar tu nu stii. Mai "puturoasa" si mai incompetenta decat tine nu exista. Asa ca taci dracu din gura, ca puti ca un hoit. Cine arunca cu noroi? Este reputatia ta, tu ti-ai facut-o si ti-o faci in continuare. Este meritul tau. Nu arunca nimeni cu noroi. Disperarea ta de a purta o palarie cu mult, cu prea mult mai mare o sa te distruga. Tu sa nu vorbesrti de Dumnezeu, spurcaciune! Tu care nu ai nici un Dumnezeu, sa nu vorbesti de El. "Parchetul"? Vei avea parte de el, te asigur. Si asta curand de tot. Din felul in care scrii se vede cat esti de disperata si plina de ura. Ma gandesc cu groaza la ziua in care va trebui sa dai socoteala. Vai de capul tau!
Parchetul:
(3 Iunie 2010, 13:46)
Putori ordinare,v-a pus la treaba?Ati dat in greu si aruncati cu noroi?Ati incercat s-o denigrati in fel si chip,nu v-a reusit nimic cu asta!Dumnezeu nu se uita in gura puturosilor si a excrocilor!
EU:
(3 Iunie 2010, 12:43)
O nenorocită! Niște nenorociți! Sper să scăpăm curând de ea și de cei asemeni ei. Și mai sper să-și primească pedeapsa pentru tot ce ne-a făcut, pentru tot ce ne-au făcut.
un copil:
(30 Mai 2010, 19:36)
Mama, ce rusine!...