Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

Înșelăciune cu loz în plic

Polițiștii ialomițeni desfășoară activități pentru identificarea a două persoane care în cursul zilei de miercuri, 2 iunie, au înșelat un ialomițean cu o sumă importantă de bani. Partea vătămată, un bărbat, de 69 de ani, din comuna Sărățeni, a sesizat Poliția despre faptul că a fost victima unei înșelăciuni, faptă săvîrșită de două persoane pe care nu le cunoaște. Concret, în ultima zi a lunii mai a.c., în jurul orei 10,40, în timp ce se afla în Piața Revoluției, partea vătămată a fost acostată de un bărbat necunoscut, în vîrstă de aproximativ 50-55 de ani, care a abordat-o, exprimîndu-și dezacordul vizavi de greutățile financiare pe care le întîmpină românii în contextul crizei economice, făcînd trimitere la politicile practicate de unitățile bancare. Fără a cunoaște intențiile interlocutorului său, victima a oferit acestuia informații cu privire la un depozit bancar pe care îl deține. La scurt timp, bărbatul necunoscut a fost abordat de un altul, mai tînăr cu aproximativ 20 de ani, care i-a oferit primului trei lozuri în plic. După ce a desfăcut primele două lozuri cu privire la care bărbatul necunoscut a susținut că sînt necîștigătore, părții vătămate i s-a comunicat că cel de-al treilea oferă un premiu constînd într-un autoturism și că ar fi bine dacă împreună i-ar da tînărului o sumă de bani pentru a le rămîne lor lozul cîștigător. Încrezător, ialomițeanul a ridicat de la o bancă din municipiul Slobozia suma de 21500 de lei, pe care a pus-o într-o sacoșă din plastic, după ce, fără a sesiza, bărbatul necunoscut în vîrstă de 50-55 de ani a substituit-o cu una ce conținea ziare. După ridicarea sumei de bani, cei doi au convenit să se întîlnească o oră mai tîrziu pentru a plăti suma de bani tînărului și a intra în posesia lozului cîștigător. Prezentîndu-se la întîlnire, după ce a verificat punga în care ar fi trebuit să se afle suma de bani, bărbatul a realizat că a fost victima unei înșelăciuni. Două zile mai tîrziu a sesizat Poliția cu privire la incident.
Potrivit declarațiilor părții vătămate, suspecții sînt doi bărbați, în vîrstă de aproximativ 30, respectiv 50-55 de ani, cu aspect îngrijit, unul purtînd chiar un costum din stofă. Ambii suspecți purtau în ziua săvîrșirii infracțiunii ochelari de vedere și șepci negre.

3 Iunie 2010, 14:13 (26813 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: Arestat pentru «fals în înscrisuri sub semnătură privată în formă continuată» și «înșelăciune»
O femeie din Ograda a înșelat vânzătoarea unui magazin din Slobozia
Agenția Terra Tourism din Slobozia și-a țepuit clienții

Comentariile cititorilor:


papas:
(22 Noiembrie 2014, 17:17)
prea credul   
fotograful:
(4 Iunie 2010, 10:29)
Doamne, mare ti-e gradina !! Cum poate fi un om aiai de credul? Nu propria lacomie l-a bagat in belea? Eu nici pentru 5 lei nu as da curs vreunei propuneri facuta pe strada.