Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Criza adîncește declinul economic

Doar un ialomițean din 8 este salariat!

Dacă în aceste vremuri de criză v-ați imaginat că economia județului tinde spre mai bine, v-ați înșelat amarnic. Asta pentru că, în Ialomița, numărul pensionarilor și al asistaților social depășește cu mult numărul angajaților. Drept urmare, un singur salariat ține în spate 8 concetățeni, fie ei pensionari, asistați social, copii de pînă la 18 ani sau poate șomeri. Din păcate, numărul angajaților, plătitori de taxe și impozite, este mult prea mic comparativ cu al celorlalți. Iar rata șomajului este în continuă creștere, situîndu-ne pe un rușinos loc fruntaș la nivel național: 5 pe țară și în continuă creștere. S-a început prin disponibilizări din domeniul privat, apoi din cel de stat...

Cine alimentează bugetul de stat?
Din datele evidențiate de Direcția Județeană de Statistică Ialomița rezultă că, la 1 martie 2010, efectivul total al salariaților ialomițeni era de 43270 persoane. Dintre acestea, 4246 lucrau în sectorul agriculturii, silviculturii, pescuitului și al serviciilor anexe, 13760 în ramura industriei și construcțiilor și 25264 persoane în servicii. Raportat la nivel de județ, cîștigul mediu brut era, la 1 martie, de 1552 lei. În cele trei ramuri, agricultură, industrie și servicii, cîștigul mediu net era cuprins între 826 și 1178 lei. Din populația totală a județului, de aproximativ 280000 de suflete, 43270 lucrează. Așadar, doar 1 din 8 ialomițeni are un loc de muncă. Să trecem mai departe...

Pensionarii, o treime din populația județului
Scăzînd cei 43270 angajați din 280000, ar rezultă peste 236000 de ialomițeni fără loc de muncă sau pensionari. Desigur, aici intră și persoanele sub 18 ani, beneficiare de alocații de la stat. Dintre cele peste 236000 de persoane, la 1 mai 2010, în evidențele Casei Județene de Pensii erau înregistrați 91750 pensionari. La aceștia, mai pot fi adunați și pensionarii din poliție sau armată. Adică, peste 5000 de persoane. Ușor-ușor, totalizînd, se poate ajunge la 100000 de persoane. Toți pensionari! Mai mult decît atît, în luna aprilie a acestui an, a avut loc o explozie în ceea ce privește cererile de pensionare anticipate depuse: 88 de cereri, de 4 ori mai multe decît în luna aprilie...

Șomerii, o problemă spinoasă
Lunar, numărul de șomeri ialomițeni se mărește, în prezent cifrîndu-se la 13739 de suflete. În luna martie, rata șomajului a ajuns chiar la un îngrijorător procent de 12,20%, clasîndu-ne pe un rușinos loc 5, pe țară. Prin urmare, unul din 20 de ialomițeni este șomer, beneficiar de indemnizație de șomaj. Putem intui că cei intrați în șomaj, disponibilizați de firme sau instituții, cad «povară» pe umerii statului, sufocînd fondul de șomaj...

Ajutorul social pe Legea 416, o altă problemă apăsătoare
La sfîrșitul lunii aprilie a.c., în evidențele Agenției pentru Prestații Sociale Ialomița erau 16941 familii. Deosebit de îngrijorător, raportat la numărul de locuitori ai județului nostru. Cum s-a ajuns însă aici? Evident, prin prisma imposibilității găsirii unui loc de muncă, coroborat cu obișnuința unora de a sta la mila statului... Zeci de mii de asistați social, probabil mai mult decît numărul de angajați. Ne îndreptăm oare către un colaps al forței de muncă? Cu siguranță... Soluții, din păcate, nu prea sînt.

9 Iunie 2010, 07:21 (26193 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


gion 0243:
(29 Martie 2013, 11:52)
Noi traim de azi pe miine Doar cu o buca-de piine Si muncim de ne ia dracu Pentru un patron saracu Ca sa ajunga cit mai sus in top o mie La nivel de galaxie Nea luat laptele si sapunu Sa iasa pe locul unu A umblat si la ban  Nu-i patron asta-i golan -----------Am scris aceasta poezie pentru patronul de la combinatul chimic slobozia si va rog din suflet sa o publicati in acest ziar sa ajunga poate si la urechea patronului ca el poate nu stie ce se intimpla azi la chim gas holding slobozia
Madalin:
(9 Iunie 2010, 12:20)
Si ati uitat sa mentionati cati nu muncesc si nu iau nici somaj .