Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Școala din Cosâmbești se prăbușește înainte de a fi inaugurată

La un an de la recepție și după 1 milion de lei cheltuiți

Școala din Cosîmbești se prăbușește înainte de a fi inaugurată

Scandalul investițiilor în unitățile școlare din județul Ialomița pare unul fără sfîrșit. Iar cele 50 de milioane de lei pompate cu forța în sute de obiective școlare pe vremea lui Gheorghe Petre (devenite 100 prin permutări de «n» șantiere, luate cîte «k» firme) au ajuns să nască monstru după monstru. Unul dintre aceștia e școala de la Cosîmbești, o clădire cu 4 clase și un laborator, reabilitată din temelii între 2008 și 2009, dar care a ajuns la un an de la recepție o ruină a cărei valoare se ridică la 1 milion de lei.

Școala noastră cea de toate zilele
Reabilitarea școlii de la Cosîmbești a fost o necesitate. În 2008, la data intrării în procesul de reabilitare, cele 4 clase ale școlii din Cosîmbești erau insalubre, improprii desfășurării orelor de curs și la un pas de prăbușire a tavanelor. Lucrările au debutat undeva prin anul 2008, printr-un subcontractor din Călărași, John Construct SA. Firma a preluat lucrarea de reabilitare de la zero, executînd de la tencuielile interioare pînă la acoperiș și de la geamurile termopan și pînă la noul laborator de informatică, pentru care s-a construit o sală specială, lipită de sediul școlii. Numai că, la data scadentă a lucrărilor de execuție, comisia mixtă compusă din reprezentanți ai autorităților, ai Inspectoratului Școlar Județean și ai școlii au descoperit carențe grave în execuție: geamurile de termopan nu se închideau, parchetul din cele 4 săli de clasă era umflat, tencuiala abia se ținea de pereți, iar noul laborator de informatică părea mai vechi decît școala în sine. Nici nu se putea altfel, susțin localnicii, în condițiile în care angajații erau adunați din cele 4 vînturi: «Într-o zi veneau unii, a doua zi alții... Și ăia care veneau nu prea erau de meserie. Erau țărani, ca noi... Da’ acolo, la ei în Călărași, sărăcia e mai mare. Așa că se angajau ce căuta patronul. Voia tîmplar, zicea ca-i tîmplar, voia parchetar, parchetar zicea că e...». În ciuda deficiențelor constatate, comisia a recepționat lucrarea. Iar patronul a promis solemn că în perioada de garanție va remedia neajunsurile. În aceste condiții, Inspectoratul Școlar a plătit firmei 9 miliarde de lei vechi, adică aproape 1 milion de lei noi. De-atunci a trecut un an, timp în care construcția s-a degradat treptat. Iar din perioada de garanție mai e o lună...

«Școala din Cosîmbești nu e funcțională!»
Am solicitat autorităților locale din Cosîmbești un punct de vedere cu privire la starea de degradare în care se află localul școlii. «Școala din Cosîmbești nu e funcțională! Și nici nu are șanse să fie funcțională pînă la începutul viitorului an școlar. După cum vedeți și dumneavoastră, se dărîmă sub noi» ne explică viceprimarul Ion Dușă izbind demonstrativ cu piciorul la baza zidului exterior. Sub lovitură, temelia se prăbușește cam jumătate de metru... Înăuntru, pereții sînt coșcoviți în toate cele 4 clase. Într-o sală de clasă, geamurile de termopan au cedat sub propria lor greutate și nu se mai închid. Acoperișul de la intrarea din spatele școlii, făcut din linoleum, s-a desprins și stă să cadă. Iar la toate aceste neajunsuri se adaugă și lipsa finanțării pentru centrala termică a școlii, investiție pe care Inspectoratul Școlar a garantat-o, dar n-a onorat-o nici pînă în prezent. «Dacă nu se execută reparațiile și nu se asigură finanțarea pentru centrală, școala va rămîne închisă. E vorba de 180 de copii, cu cei de grădiniță...» continuă să ne explice Ion Dușă.
Evident, reacția Inspectoratului Școlar Ialomița în cazul relatat mai sus nu există. În conferințele de presă săptămînale, inspectorul general Ilie Stavăr vorbește despre performanțele școlare meritorii, despre profesori emeriți, licee cu tradiție și rezultate de excepție... Despre dezastrul din învățămîntul rural, niciun cuvînt!

30 Iunie 2010, 03:12 (18440 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


dan:
(22 Iulie 2010, 04:23)
bani sunt si la primarul ala betiv....
MD House:
(1 Iulie 2010, 06:55)
Care va-ți făcut măh vilă cu banii ăștia ?
Furt:
(30 Iunie 2010, 05:59)
Cu 1.000.000 lei (adică 250.000 euro) se puteau face 2 școli nou-nouțe. Nu pot să îmi închipui ce ar putea să se fi făcut cu cei 250.000 euro, pentru că sigur n-au intrat într-o sigură clădire. Pur și simplu n-ai ce face cu atâția bani. Sunt mult prea mulți!