Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Bala, file de scandal-poveste

Proces tergiversat timp de doi ani

Bala, file de scandal-poveste

Un scandal local, dospit între doi tineri teribiliști cunoscuți în cartierele orașului Slobozia, revine în actualitate. «Meritul» aparține judecătorilor slobozeni, ce acordă amînare după amînare în procesul de judecată al celor doi. Scandalul, căci vorbim despre un scandal în toată regula, cu pistoale și lovituri violente, s-a iscat între doi tineri, odrasle ale unor binecunoscuți oameni de afaceri locali. Pe de o parte, Daniel Bala, inculpat în conflicul nostru, de cealaltă parte, victimă în contextul la care facem vorbire, Nicolae Țință. Cei doi s-au răfuit zdravă în toamna lui 2008, acum doi ani, în incinta fostei discoteci din zona Filaturii. Atacatorul, Daniel Bala, i-ar fi aplicat o corecție severă tînărului Țintă, după care ar fi tras și cu un pistol cu gaze. A fost nevoie de intervenția forțelor de ordine pentru a calma spiritele încinse de scandalagiul-atacator, Bala. În consecință, cel vinovat de iscarea scandalului a fost arestat preventiv, dar a fost eliberat pentru o cauțiune de 5000 lei. Au trecut doi ani de atunci, iar Judecătoria Slobozia a amînat, din nou, sentința definitivă în cazul bătăușului...

Cu toate că a amenințat și lovit, Bala a fost încadrat la ultraj
Iscat pe fondul unor neînțelegri mai vechi, scandalul a fost unul de amploare. Iritat fiind de prezența lui Țintă în local, Bala a răbufnit zgomotos. După care l-a agresat serios pe Nicolae Țintă, amenințîndu-l cu un pistol cu gaze, armă folosită și în interiorul localului. Poliția a finalizat dosarul respectiv, după care procurorii au decis că tînărul Bala constituie un real pericol pentru societate. Bala însă a scăpat după numai cîteva zile de arest, plătind cauțiunea impusă de judecători, în valoare de 5000 de lei. Fapta pentru care a fost încadrat scandalagiul a fost «ultraj contra bunelor moravuri» și «tulburarea liniștii publice».
De precizat că de la trimiterea în judecătă a acestuia au trecut aproximativ doi ani, perioadă în care nu s-a decis nimic, decît amînări după amînări. Iar recent istoria s-a repetat, Judecătoria Slobozia stabilind un nou termen, pe 3 octombrie 2010...

1 Iulie 2010, 07:42 (24545 vizualizări - 8 comentarii)

Comentariile cititorilor:


cineva...:
(4 Noiembrie 2010, 06:16)
sa va zic un pleonasm....GRAS PROST
Robert:
(3 Noiembrie 2010, 23:22)
Cel putin umflatul asta a stat 30 zile la puscarie dupa ce a dat si el cateva palme lu Tinta,nu iau apararea nimanui dar daca isi punea si ala mintea la contributie cu grasanu era de mult umilit.File de poveste cu un Umflat frustrat.Cel putin de respectat ca cineva si-a facut dreptate elegant si mult mai smechereste si la trimis pe mistret dupa gratii la mititica 30 zile.Aia smecherie nu poze cu bani.
Alex:
(9 August 2010, 12:13)
Bala...si tragi apa!!! Il cunosc personal pe individ si pot spune k e atat de prost k nici soarele nu il incalzeste.
vlad:
(7 Iulie 2010, 04:33)
stati cuminti ca si tinta e tot o lepra ca si el
Mielușel:
(6 Iulie 2010, 07:45)
A mai fost un pistolar prin oraș, tot șmecher de șmecher, taică-su mare patron de service auto, ce a împușcat o persoană în oraș, și a luat (logic!) cu suspendare. Acum stă cuminte în casă și se uită la televizor, conduce prudent, și-a dat seama că trăim într-o societate, nu în junglă. Sper doar ca ăsta cu banii expuși să ajungă după gratii, acolo unde îi este locul. Și în felul acesta, să scăpăm de gunoaiele din societate.
ala-bala:
(3 Iulie 2010, 17:51)
auzi mai ciorica retarda si zumzaitoare...are bani din pizza pe care o vinde ma-sa aia grasa si umflata ca fi-su, de ani de zile si pentru care nu plateste nici un sfantz la stat si din lovele alea care le mai da cu camata. Ia sa ii inchida autoritatile sursa aia de venit pe neve sa vezi tu nema bani, bani , bani..si nema amanare. Si auzi mai retard inocent, sa nu te inseli cu privire la astia care care scriu din spatele PC-ului, ca nu toti sunt prosti ca tine.
MD House:
(3 Iulie 2010, 07:03)
Ce noroc au unii ca pot da mesaj din spatele PC-ului ,iar pe strada sunt niste mielusei.Sa nu-i lovim pe copii. Mistret dar el are bani. E vorba de bani,bani,bani,bani mari. Pariez o amanare .
Gigi:
(2 Iulie 2010, 20:03)
Vai Doamne, scoateti poza cu mistretul asta ca iar imi sperie pisica...Nu-l mai laudati atat pe neanderthalianul asta ca va faceti ziarul de ras...