Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Promovabilitatea la BAC-45,2%, cel mai slab procent din țară

Anul acesta, mai rău ca niciodată. Bacalaureat 2010 în Ialomița s-a terminat mai prost decît în orice an de pînă acum. Dacă anul precedent reușeam performanța negativă de a ne adjudeca podiumul inferior al clasamentului în ceea ce privește promovabilitatea, anul acesta inevitabilul s-a produs. Ialomița a înregistrat cel mai scăzut procent de promovabilitate din țară, de doar 45,2%.
La polul opus, cele mai mari procente de promovabilitate la examenul de Bacalaureat au fost înregistrate, potrivit rezultatelor înaintea rezolvării contestațiilor, în județele Caraș-Severin (87,9%), Suceava (87,6%), Hunedoara (85,7%), Arad (85,7%) și Bihor (85%). În timp ce județele cu cel mai mic număr de elevi promovați sînt Ialomița (45,2%), Călărași (50%), Galați (50,4%) și Dîmbovița (51,1%).

5 Iulie 2010, 16:16 (20577 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Ialomița: Promovabilitatea la BAC-45,2%, cel mai slab procent din țară

Comentariile cititorilor:


mircea:
(10 Iulie 2010, 06:38)
cel putin in ceace priveste invatamantul din ialomita,cuvintele basescului se adeveresc,analfabeti pe banda rulanta,cam asta sa "reusit",in alta ordine de idei,cred ca ar fi un gest de onoare din partea profesorilor care au participat la "obtinerea" acestui rezultat sa renunte la cereri salariale si alte drepturi care cred ca li se cuvin...parerea mea
EU:
(6 Iulie 2010, 20:33)
Cum sa ia bac-ul un elev care acum 4 ani a copiat la examenul de capacitate iar toti analfabetti au intrat la liceu??????? Au promovat examenele in proportie de 90% Ei nu stiu sa scrie romaneste dapai sa ia bacalaureatul. Pe vremea PSD-PNL
aura:
(6 Iulie 2010, 15:27)
aceasta reprezinta si oglinda fiecarui pedagog, profesor ca ei nu stiu decat sa cheme elevul la meditatie si sa stoarca de la ei ceva niscai bani. Iar daca nu fac meditatie cu acel profesor la care este mateia ii pedepseste prin a nu le explica si a le preda cum trebuie. De ce inainte nimeni sau foarte putin elevi faceau meditatii. Nu toti elevii sunt pregatiti sa faca liceul, poate uni nu au aceasta capacitate, le-ar trebui scoli profesionale pt a obtine o calificare: un tamplar, un lacatus, un instalator dar nu la noi toata lumea trebuie sa faca liceul si chiar facultate
pedagog de sc. veche:
(6 Iulie 2010, 08:00)
"scoala fara disciplina e ca o moara fara apa"spunea marele pedagog makarenko.toate relele se trag de la regulamentele scolare permisive, de la lipsa unor sanctiuni drastice pentru abateri de la regimul scolare ,ceea ce a condus la un adevarat dezmat al elevilor in scoli.nu respecta reguli,nu stiu de limite,ii dispretuiesc pe profesori,iar parintii nu le pretind nimic copiilor lor.
Gigi:
(6 Iulie 2010, 07:18)
Problema principală nu este cu directorii, pentru că nu ei dau examen în locul elevilor. Nivelul slab al elevilor este problema. Faptul că au cu totul alte preocupări, și nimeni nu îi aduce pe drumul cel bun. Mai există și lipsa de interes a părinților care ajung la școală în cazul cel mai bun o dată pe an, le iau copiilor telefoane mobile (să aibă ce să facă în timpul orelor), le dau bani de buzunar suficienți să își cumpere și țigări, nu îi verifică la teme etc. Deci sunt mai mulți factori care au adus acest rezultat. Sunt convins că dacă nu s-ar fi copiat deloc, ar fi promovat cam 10%-15%.
uimitul:
(6 Iulie 2010, 06:59)
si totusi...cum se explica faptul ca persoane, ca sa nu zic pur si simplu femii(am scris voit femii si nu femei),care au facut la frecventa redusa, au nepotei si sunt realmente analfabete au luat acest bac?
yo:
(5 Iulie 2010, 21:21)
bai prosti multi, da'cu fitze....macar liceu sa fi avut ca facultate au toti in ziua de azi...
un om:
(5 Iulie 2010, 20:46)
rezultate deosebite pentru mandatul d-lui general! din asta se vede că se pricepe să managerieze! a destituit oameni datorită cărora a avut destule rezultate bune, ca să ajungă la această performanță greu de egalat!!! felicitări! (și succesuri mai departe!!!)
O parere .....:
(5 Iulie 2010, 20:00)
Douasprezece clase obligatorii - un moft mult prea scump si complet inutil ! Patru clase primare obligatorii la baza , invatamant gratuit redus la maxim 40% pentru clasele 5-12 , scoli private , sanctiuni severe atat pentru elevii care refuza sa colaboreze cat si pentru profesorii care mimeaza , admitere pe baza de examen si ..... mai vorbim peste cativa ani !!!!!
Apa-n cap:
(5 Iulie 2010, 19:38)
Curat ghinion rezultatul asta de 42,5% ! Ne-a luat fata liceul ala din buzau cu promovabilitate zero ! Inca nu meritam ultimul loc ! Poate cu mai multe salarii de merit si cu conditia ca o parte (o parte am zis !)a modelelor elevilor sa sustina examenul in locul elevilor vom reusi sa iesim pe zero la promovabilitate si atunci chiar ca nu va mai carcoti nimeni ! Si , bineinteles , sa demisioneze actualii directori si in locul lor sa revina cei adevarati pentru ca profesionalismul si seriozitatea lor ar fi garantia obtinerii acestui succes absolut !
costita:
(5 Iulie 2010, 19:19)
Domnu Costi , dumneavoastra sunteti unul dintre ,, modelele elevilor "sau absolvent ? Citind cu atentie comentariul dvs , va spun sincer ca va meritati soarta ! Pacat ca au fost eliminati fostii directori , numiti pe corecte si nu pe pile ca astia noii ! Asa , nimeni nu o sa le mai recunoasca meritul ca de fapt ei sunt cei care au urnit bolovanul !!!!!A fost nevoie de interventia energica a tandemului Cazacu - Stavar ca sa ne prabusim de pe penultimul loc tocmai pe ultimul !!!!!
costi:
(5 Iulie 2010, 18:57)
La ce bun sa mai inveti in aceasta tara daca chiar slujitorii scolii modelele elevilor sunt batjocoriti si denigrati de orice guvernare.
General corigent:
(5 Iulie 2010, 17:04)
"Semeni vint ,culegi furtuna" D-nul inspector general Stavar a urmarit doar prigoana directorilor de scoli ce aveau o anumita orientare politica ,nu a contat profesionalismul si seriozitatea fostilor directori.In al 12-lea ceas ar trebui sa aiba demnitate si sa-si dea demisia ! Deputatul Tinel se solidarizeaza cu mizeriile tandemului Cazacu-Stavar ?