Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Școlile din Ialomița NU au fonduri pentru igienizare

Prefectura raportează cai verzi pe pereți

Școlile din Ialomița NU au fonduri pentru igienizare

După modelul comunist «cincinalul în patru ani și jumătate», Prefectura Ialomița a anunțat că igienizarea școlilor din județ în vederea începerii noului an școlar este finalizată sau nu reprezintă o problemă. La o săptămînă distanță de la publicarea situației, Independent a realizat un sondaj de opinie printre directorii școlilor nominalizate în raportul Prefecturii. Declarațiile sînt peste așteptările noastre... Iar distanța între raportările oficiale și realitatea din teren, mai mare decît cea de la Pămînt la Lună...

Igienizarea de pe hîrtiile Prefecturii
Prefectura Ialomița a dat publicității o situație completă a celor 118 unități școlare din județ care așteaptă la începutul viitorului an școlar un număr de 20 mii de elevi în sălile de clasă. Potrivit raportului, în Ialomița toate unitățile școlare au fonduri pentru igienizarea localurilor pe care le dețin. Mai mult decît atît, susține prefectul Mădălin Teculescu, există și unități școlare care au fonduri proprii pentru acest scop. «E drept, acestea sînt puține, dar trebuie remarcat că ele există. După cum puteți vedea, avem cîteva probleme la nivelul cîtorva localități, dar în general lucrurile se prezintă bine și eu cred că pînă la începutul anului școlar se vor face aceste igienizări, se va aduce mobilier școlar acolo unde este cazul, astfel încît elevii să poată începe școala în condiții bune» a declarat prefectul Mădălin Teculescu.
Din păcate, între raportările cosmetizate de pe masa prefectului de Ialomița și situația din teren sînt diferențe majore. Iar situația furnizată de Inspectoratul Școlar Județean este lovită de nulitate, ca să nu spunem falsă, în condițiile în care declarațiile directorilor confirmă aceleași probleme majore constatate în fiecare toamnă la debutul noului an școlar. De unde rezultă una din două: ori prefectul știe și furnizează informații false opiniei publice, ori prefectul nu știe, și-atunci ne facem datoria de a-l informa noi.

1,5 milioane de euro pentru liceul din Armășești
Grupul școlar Agricol «Iordache Zossima» din Andrășești este bifat în situația realizată de Inspectoratul Școlar Județean ca avînd fonduri pentru igienizare. În realitate însă, suma alocată de către autoritățile locale pentru igienizarea celor 5 locații ale acestei unități școlare se ridică la 7 mii de lei. O sumă derizorie în comparație cu nevoile imediate ale unei unități școlare aflată pe lista monumentelor istorice. «Pe noi ne-a costat 7400 de lei doar vopseaua. Dar trebuie refăcute sobele, că stau să cadă, trebuie văruite clasele, trebuie cumpărate produse de întreținere. Ca să înțelegeți, numai aici la liceu vorbim de o suprafață de două ori mai mare decît Centrul Cultural „Ionel Perlea“ din Slobozia. Mai avem nevoie de cel puțin 100 de milioane, minim» susține directorul liceului Ciprian Rădulescu.
În fapt însă, nevoile celor 622 de elevi ai Grupului Școlar sînt mult mai mari. La Armășești, autoritățile nu au mai investit bani de 70 de ani. Iar valoarea reală a lucrărilor de renovare este de 1,5 milioane de euro. Este vorba de banii necesari renovării sălilor de clasă, înalte de 5,2 metri fiecare, de stoparea infiltrațiilor apărute în subsolul clădirii, care afectează structura de rezistență a acestora, de repararea treptelor de la intrarea în liceu, aflate într-o pronuțată stare de degradare... Și exemplele pot continua!
Fondurile, susțin reprezentanții instituției, pot fi accesate prin programe europene, cu condiția ca cei responsabili să aloce fondurile necesare studiilor de fezabilitate. Valoarea acestor studii se ridică la 40 de mii de lei, din care unitatea a strîns pînă în acest moment 20 de mii. «Sînt banii pe care i-am economisit din cultivarea terenurilor agricole pe care le deținem și vînzarea produselor realizate aici» explică directorul Ciprian Rădulescu.

Igienizare pe promisiuni
Dacă situația Grupului Școlar Agricol «Iordache Zossima» poate fi considerată una particulară, în cazul școlilor de țară de prin județ situația constatată nu suportă nici un dubiu. La Ciochina, de exemplu, directorul unității școlare, Vasile Ion spune că, deocamdată, igienizarea se face pe promisiuni: «Am început deja să văruim și să vopsim brîurile, vrem să reparăm gardurile, să reparăm terenul de tenis din curtea școlii. Dar nu sînt bani. Am făcut o situație și am trimis-o primarului, apoi am stat de vorbă cu el... Deocamdată, nu sînt bani, mi-a promis că va aloca niște bani în august, dacă îi va găsi». În așteptarea promisiunilor autorităților locale, directorul Vasile Ion se bazează pe cei 2500 de lei pe care i-a obținut anul trecut din cele 10 hectare deținute de școală. Și alți 2500 de lei pe care speră să-i primească anul acesta. Cît despre terenul de sport, acum un pericol public pentru elevii școlii, acesta va trebui să aștepte igienizarea de anul viitor.

Grav este că la fel de prost stau lucrurile și acolo unde Inspectoratul Școlar Ialomița a raportat că există fonduri proprii pentru igienizare. Școala de Arte și Meserii «Înălțarea Domnului» din Slobozia (transformată între timp în liceu) este un astfel de exemplu. Acolo, pentru cei 150 de elevi ai școlii, fondurile s-au alocat mai degrabă pe hîrtie. «Am făcut igienizarea prin forțe proprii, cu personalul școlii. N-am prea avut nevoie de bani, că nu sînt decît 5 clase. Da, am avea nevoie de fonduri, că trebuie să renovăm, să vopsim... Dar dacă nu mai sînt bani ca în alți ani, de unde să-i luăm noi?! Așteptăm, poate o să mai fie ceva, ceva la toamnă» ne-a declarat directorul Dumitru Barbu.

23 Iulie 2010, 03:12 (14261 vizualizări - 0 comentarii)


Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Joi 18 Iul 2019
146 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Țăndărei: Arme găsite în casă

Marți, 16 iulie a.c., polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu polițiștii Serviciului pentru Acțiuni Speciale au efectuat 4 percheziții domiciliare la Țăndărei. În urma ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 15:35
(188 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Gârbovi

Marți, 16 iulie a.c., în jurul orelor 12,30, două echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni și un echipaj SMURD au fost solicitate pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o casă din localitatea ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 15:30
(111 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi incendiu


Platonești: Accident rutier soldat cu o victimă

Marți, 16 iulie a.c., în jurul orei 13,50, un autoturism care se deplasa pe direcția de mers Movila-Platonești a părăsit partea carosabilă și s-a izbit frontal de un parapet aflat pe marginea șoselei. ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 15:25
(106 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Marți, 16 iulie a.c., polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au depistat un bărbat, de 21 de ani, din Făcăieni, în timp ce șofa pe raza localității de domiciliu deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 15:20
(124 vizualizări - 0 comentarii)


4

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

16 Iulie 2019, 18:50


IPJ Ialomița: Nereguli constatate la taximetriștii slobozeni

Luni, 15 iulie a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au acționat pe raza municipiului pentru verificarea legalității transportului public de persoane în regim de taxi. Astfel ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:50
(319 vizualizări - 1 comentariu)


Cotorca: S-au ciocnit 5 mașini, două victime

Cotorca: S-au ciocnit 5 mașini, două victime

Luni, 15 iulie a.c., în jurul orei 06,30, pe raza localității Cotorca s-a produs o coliziune între 5 autovehicule. Pentru salvarea celor două victime, o femeie de 23 de ani și un bărbat de 41 de ani, au ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:35
(270 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


Gârbovi: Tânăr prins la volan cu un pistol

Sâmbătă, 13 iulie a.c., în jurul orelor 21,00, în urma unui control în trafic, polițiștii din cadrul Postului de Poliție Gârbovi au depistat un tânăr, de 18 ani, care deținea în habitaclul autoturismului ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:30
(302 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi pistol


8

Ordin de protecție pentru un tată agresor din Cosâmbești

Duminică, 14 iulie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Orașului Fierbinți Târg au întocmit un dosar penal pe numele unui bărbat din Cosâmbești după ce acesta și-ar fi agresat fiica. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:25
(256 vizualizări - 0 comentarii)


9

Ialomița: La volan sub influența băuturilor alcoolice

În perioada 12-14 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat 5 bărbați, cu vârste cuprinse între 25 și 56 de ani, în timp ce conduceau pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:20
(239 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permis de conducere pe drumurile publice

Doi bărbați, de 32 de ani, din Țăndărei, și de 44 de ani, din Căzănești, au fost depistați de polițiștii ialomițeni vineri, 12 iulie a.c., în timp ce șofau pe drumurile publice fără a poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:15
(258 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Bărbat depistat la volanul unui vehicul neînmatriculat

Duminică, 14 iulie a.c., polițiștii rutieri din Urziceni au depistat în trafic un autoturism condus de un bărbat, de 38 de ani, din Urziceni, care avea autorizația de circulație provizorie expirată din ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:10
(251 vizualizări - 0 comentarii)


12

IPJ Ialomița: Campania «Fii inteligent, nu fi violent!»

În perioada 1 iulie-30 septembrie 2019, Poliția Municipiului Slobozia desfășoară campania «Fii inteligent, nu fi violent!». Principalele obiective ale polițiștilor de Ordine Publică sunt reprezentate de ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:05
(256 vizualizări - 0 comentarii)


deces

deces

Familia Sohodoleanu
anunță cu nesfârșită
durere trecerea în
neființă a celui
care a fost
Gheorghe Sohodoleanu ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2019, 08:05
(920 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Minor prins la volan cu 107 km/h!

Joi, 11 iulie, în orașul Țăndărei, polițiștii rutieri au oprit în trafic un autoturism care se deplasa cu viteza de 107 km/h. În urma verificărilor efectuate, au constatat că la volanul mașinii se afla ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2019, 16:30
(643 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Beat la volan, a acroșat o mașină parcată

În miezul nopții de joi spre vineri, 11/12 iulie a.c., Poliția Țăndărei a fost sesizată despre producerea pe strada Gării, din Țăndărei, a unui accident soldat cu pagube materiale. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2019, 16:25
(545 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 15-19 iulie, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2019, 16:20
(627 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

11 Iulie 2019, 19:15


AJOFM Ialomița: Rata șomajului-4,89%

Conform informațiilor oferite de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la sfârșitul lunii mai 2019, rata șomajului a fost de 4,89%. Exprimat în cifre acest procent arată că peste ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2019, 17:15
(631 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 31 iulie 2019, termen limită pentru depunerea Declarației Unice

Reprezentanții Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii din județul nostru cu privire la faptul că termenul limită pentru depunerea Declarației unice este data de ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2019, 17:10
(638 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Consultări la nivel național cu reprezentanții mediului de afaceri

Reprezentanții Ministerului Finanțelor Publice au continuat seria întâlnirilor organizate în toate județele țării cu membrii mediului de afaceri. Alături de oficialii Ministerului Finanțelor Publice s-au ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2019, 17:05
(573 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Toate focarele de Pestă Porcină Africană, stinse

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, despre  situația ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2019, 15:10
(718 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Arestat pentru «conducere fără permis»

Joi, 4 iulie a.c., polițiștii au reușit identificarea unui bărbat, de 23 de ani, din comuna Traian, pe numele căruia Judecătoria Făurei a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost încarcerat ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2019, 16:50
(1033 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 8-12 iulie, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2019, 16:45
(985 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Axintele

Joi, 4 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au efectuat 6 percheziții pe raza localității Axintele la persoane bănuite de comiterea unor furturi din locuința unei persoane din localitatea Horia. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2019, 16:40
(1069 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni premiază spiritul civic

Vineri, 5 iulie a.c., polițiștii ialomițeni din cadrul IPJ Ialomița au premiat doi ialomițeni pentru spiritul civic de care au dat dovadă. Astfel, un tânăr de 15 ani, din Slobozia, și o femeie de 26 ani ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2019, 16:35
(1013 vizualizări - 1 comentariu)


Stejaru: Autoturism răsturnat, patru persoane rănite

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au intervenit în cazul unui accident rutier petrecut vineri, 5 iunie 2019, la intrare în localitatea Stejaru. Din primele informații, este vorba despre un automobil ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2019, 15:20
(1053 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Stejaru accident


Incendiu la o stână din Făcăeni

Miercuri, 3 iulie a.c., în jurul orelor 18,30, două adăposturi de animale ale unui localnic din Făcăeni au luat foc. Pompierii Stației Fetești s-au deplasat la fața locului cu două autospeciale cu apă și ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2019, 15:30
(1028 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A murit după ce a căzut din mașină

Miercuri, 3 iulie a.c., pe drumul județean ce leagă localitățile Hagiești de Lilieci, în timp ce un șofer conducea o autoutilitară, pasagerul aflat pe scaunul din dreapta față al autovehicului s-ar fi sprijinit ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2019, 15:25
(1092 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Beat la volan

Un bărbat de 53 de ani, din Săveni, a fost depistat de polițiștii Secției 7 Poliție Săveni, miercuri, 3 iulie a.c., în timp ce conducea un autovehicul, deși anterior consumase băuturi alcoolice. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2019, 15:20