Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

URBAN restricționează furnizarea apei pentru rău-platnici

Slobozeni, vi se pregătește ceva

URBAN restricționează furnizarea apei pentru rău-platnici

Urban supraviețuiește de doi ani în ciuda derivei administrative cu care se confruntă orașul, a sutelor de milioane acumulate din debite și a crizei financiare cu care se confruntă de mai bine de 5 ani. Și, în ciuda celor mai negre pronosticuri făcute vreodată cu privire la viitorul unei societăți, continuă să furnizeze apă locuitorilor Sloboziei. Însă, susțin oficialii instituției, începînd de mîine acest lucru se va întîmpla numai cu program. Decizia de restricționare vizează, în primă instanță, rău-platnicii și urmează să intre în vigoare după aprobarea acesteia, joi, 29 iulie, în cadrul ședinței AGA a SC Urban.

O decizie dureroasă, dar necesară
Ideea restricționării furnizării apei la Slobozia, în cazul rău-platnicilor, este una recurentă. În ultimii 5 ani, SC Urban a încercat în repetate rînduri să reducă arieratele societății la cote suportabile, dar demersurile în acest sens s-au izbit de fiecare dată de durata procedurilor legale de recuperare a datoriilor. De această dată însă, conducerea SC Urban pare decisă să reziste oricăror presiuni. În acest sens, în luna aprilie a acestui an, oficialii societății au informat Adunarea Generală a Acționarilor că pregătește o serie de măsuri concrete pentru ieșirea din impas. Decizia fost motivată de dificultățile întîmpinate de societate la încasarea contravalorii serviciilor furnizate și s-au concretizat în următoarele propuneri: somații cu termen de plată mai scurt, restricționarea furnizării serviciilor în funcție de încasări, furnizarea apei cu program, precum și sistarea serviciilor furnizate în cazul în care nu se revine la achitarea în regim normal a facturilor pentru serviciile furnizate.
Metodele concrete prin care societatea urmează a-și pune în practică aceste hotărîri vor fi adoptate joi, 29 iulie, în cadrul ședinței AGA a SC Urban. Dată fiind criza prin care trece societatea și situația critică cu care se confruntă aceasta este de așteptat ca măsurile propuse să nu întîmpine niciun fel de rezistență din partea consilierilor locali slobozeni.

SC Urban are datorii de peste 15 milioane de lei
Nivelul datoriilor și valoarea creanțelor societății către furnizori se ridică la acest moment la 15,95 milioane de lei. Din această sumă, creanțele societății sînt de 12,87 milioane de lei, debite pe care societatea așteaptă să le încaseze, în unele cazuri, de peste 5 ani. «Menționez că datoriile societății au fost mult mai mari dar, prin diferite metode interne, am reușit să le reducem. Avem de recuperat sume serioase de la administrațiile locale, de la asociații, dar și de la consumatori individuali. ºin să vă spun că nu ne-am propus încă din start să oprim efectiv apa. Încercăm să facem acest lucru progresiv, fiind dispuși inclusiv la încheierea unor angajamente de eșalonare la plată, aceasta însemnînd plata unei parți din datoria restantă și plata facturilor curente. Din păcate, această metodă nu funcționează decît dacă strîngi robinetul, ceea ce, în unele cazuri, vom fi obligați să facem» a declarat Valentin Cilibeanu, directorul societății.
Aplicarea deciziilor de restricționare a serviciilor de apă se va face diferențiat, în funcție de nivelul datoriilor asociațiilor de proprietari. Din păcate, acolo unde datoriile asociațiilor sînt mari, vor fi privați de furnizarea normală a serviciilor și bun-platnicii, chiar dacă aceștia și-au plătit datoriile la zi. «Ne pare rău că sîntem puși în situația de a-i trata pe toți consumatorii în mod egal, deși sîntem conștienți că pe o scară de bloc sînt și oameni care au plătit. Din păcate, nu avem altă soluție și sperăm că, în felul ăsta, vom conștientiza populația cu privire la pericolul în care ne aflăm. Trebuie ca oamenii să înțeleagă că sîntem obligați să procedăm așa și că, în caz contrar, societatea va intra in faliment și nu va mai exista un furnizor de apă» a concluzionat directorul SC Urban.

Retehnologizarea, șansa de relansare a societății
În ciuda problemelor aparent insurmontabile cu care se confruntă, SC Urban este în plin proces de redresare. Cu sabia falimentului deasupra capului și, uneori, la un pas de desființare, SC Urban continuă de peste 5 ani să supraviețuiască pe o piață liberă, fără ajutor direct din partea autorităților locale. Mai mult decît atît, susțin oficialii societății, în ultimii ani s-au făcut pași importanți în procesul de retehnologizare a echipamentelor și mijloacelor de producție existente. Printre acestea se numără echipamente de intervenție de ultimă generație capabile să asigure un grad de intervenție mai rapid și o diminuare a pierderilor existente în rețea. Deși ascendent, procesul de reabilitare a situației societății este grevat de problemele curente cu care SC Urban se confruntă. În continuare, societatea nu a reușit să recupereze autorizația sanitară de funcționare, pierderile pe rețea au ajuns la un nou prag istoric (un milion de metri cubi în 2009!, potrivit cifrelor raportate de către administrația locală Institutului de Politici Publice București), iar prețul metrului cub de apă a crescut, în ciuda asigurărilor oferite de oficiali.
Totuși există și o veste bună. Pînă la sfîrșitul anului viitor, administrația locală va finaliza înlocuirea totală a celor 42 de kilometri de conductă de oțel din rețeaua de apă a orașului, proces care va aduce SC Urban în poziția de a exploata una dintre cele mai moderne rețele de apă existente în România. Evident, cu o condiție: ca pînă la acel moment, apa furnizată slobozenilor să redevină
potabilă.

28 Iulie 2010, 05:12 (16740 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Amonil refuză reeșalonarea datoriilor Urban!
Slobozenii au de dat 9 milioane lei la Urban!
Slobozia: Amonil vrea să preia Urban!

Comentariile cititorilor:


O baba "cocosata '..:
(12 August 2010, 08:06)
La 70 ani car apa plata cu bidoanele in spate pina la et.4. Locuitori ai Sloboziei.Obligatoriu trebuie sa neintilnim la o "bidoniada"in fata primariei,sa protestam impotriva scumpirii apei menajere care se face cu acordul "nevinovatului" de IONASCU. Sa-l "cocosam"si pe el cu citeva bidoane cu apa in carca si sa urce cu ele pina la et.4. Mare afacere cu apa asta.....!Mai vorbim.
petre:
(4 August 2010, 18:16)
Ce face protectia consumatorilor?
Luminita:
(30 Iulie 2010, 14:59)
Urban nu are nici un drept sa restrictioneze apa. Intai sa procedeze la recalcularea pretului (pret de apa menajera) si apoi sa emita pretentii pentru incasare. Ce ar zice d-ul director al SC URBAN daca la piata i s-ar vinde rosii pentru bulion la pret de rosii de categorie extra? La fel si cu apa pe care o furnizeaza unitatea pe care o conduce. Cum sa facturezi apa menajera la pret de apa potabila? Cine despagubeste peste cinzeci de mii de locuitori pentru costurile suplimentare efectuate prin cumpararea zilnica de apa plata? Ce fac institutiile care trebuie sa se autosesizeze? Dar dvs. presa cum veniti in sprijinul populatiei in solutionarea acestei situatii?
mircea:
(28 Iulie 2010, 16:43)
care apa dom'le?aia menajera?dar urban cand plateste acele 11 luni de furnizare a apei "potabile",pana la retragerea autorizatiei?nu vede urbanu' cum iese apa din asfalt?dar ne-a primarele ionascu& com?io le zic hai sictir... hai la binodiada in fata primariei...astept confirmari
generalul:
(28 Iulie 2010, 15:23)
imi doresc doar sa intre in faliment si sa-i dea afara pe toti care sunt de acolo, iau banii degeaba. cand baga teava in santuri si fac legatura intre ele, nu le curata prin interior, de aici este iresponsabilitatea, si genocitul din oras ! muncitorii se fac ca muncesc, sefii iau banu'.. etc ! tare asta.. la unii rai-platnici le taie apa menajera ca nu platesc (datorii stranse pt cativa metri cubi)ca defapt greul-grosul se risipesc prin oras ! bravo conducerii ! gandire de maimute .
petre:
(28 Iulie 2010, 13:20)
individul asta are mare tupeu si se joaca cu...apa.
Agamita Dandanache:
(28 Iulie 2010, 11:48)
Apa ,care cea menajera ? Ca Urbanul vinde apa menajera la pret de apa potabila. Cine plateste toate pierderile din retea? si aici ma refer la pierderile pina in scara blocului ,gheizerele de pe strazile municipiului. De ce a lasat Urbanul datornici in pace? Va dau un exemplu. Fam.Bors Ionut cu datorii de cca 6500 lei de ce a acumulat aceste datori? Din lipsa de bani? Nu ,are serviciu si el si sotia ,si-a schimbat masina,are afaceri ,deci are bani sa plateasca dar se poate si sa nu plateasca decit cind vrea . De ce salariati Urban nu au venit la usa datornicilor in fiecare luna? De ce nu a sistat alimentarea cu apa mai devreme pina sa acumuleze sume astronomice?