Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Mașina pădurarului, incendiată de hoții de lemne

Exclusiv: E groasă-n Pădurea «Groasa» cu clanul Odică!

Mașina pădurarului, incendiată de hoții de lemne


Mafia pădurilor a atacat din nou la Groasa. Noaptea trecută, joi spre vineri, 9/10 septembrie a.c., un recidivist a incendiat mașina unui pădurar pe motiv că acesta din urmă a reclamat Poliției furtul unor lemne. La cîteva ore după ce a fost prins, hoțul a fost eliberat, imediat acesta aruncînd în aer mașina pădurarului!

Vestul sălbatic s-a mutat la Groasa
Că în Pădurea Groasa se fură ca-n codru nu este o noutate. Că dosarele penale rămîn doar în analele polițiștilor sau procurorilor pînă la casare este la fel de cunoscut. Că pădurarii sau paznicii de vînătoare sînt umiliți și nu pot stăpîni fenomenul a ajuns, de asemenea, o obișnuință. Legea la Groasa are un singur nume: Clanul Odică.
În Pădurea Groasa, conflictul dintre pădurarii și clanul Odică este vechi de peste 3 ani. Fie că sînt legate de braconaj sau furturi de lemne, scandalurile se termină întotdeauna bine. Iar bine înseamnă paznici de vînătoare cu dosare penale, infractori eliberați în baza unor motivații puerile și, noapte de noapte, teroare...

Scenariul, tipic mafiot, s-a «turnat», din nou, în noaptea de joi spre vineri, 9 spre 10 septembrie. Alexe Gabi, unul dintre membri clanului Odică, recidivist proaspăt eliberat de pe «băncile» pușcăriei, a fost prins de pădurar cu o căruță plină de lemne. Fiindcă bănuia că scandalul va căpăta amploare, pădurarul și-a chemat în ajutor tatăl și fratele, ambii pădurari în alte cantoane, reclamînd în același timp fapta polițiștilor din localitate. Hoțul a fost prins, lemnele au fost confiscate, iar caii...
«Imediat ce l-am prins am venit la canton, împreună cu polițistul. Așa cum era normal, i-am confiscat lemnele, cu tot cu căruță, iar el trebuia să-și ia caii. Nu a vrut. Am fost nevoiți să-i descărcăm căruța de lemne, să luăm mîncare pentru cai și să ducem atelajul la Poliție» spune Constantin Tudorache, pădurar de peste 20 de ani. Gabi a lui Odică, cum îl știu sătenii, are aproape 27 de ani și este un recidivist, eliberat recent din pușcărie unde și-a petrecut ultimii 7 ani pentru tîlhărie...
De frică, pădurarii nu s-au mai despărțit noaptea trecută. Au ales să doarmă într-o mașină abandonată în curtea cantonului. «Ne-a fost frică, am zis să stăm toți trei la un loc. Am dormit într-o mașină, ne-am gîndit să nu se întoarcă să ia lemnele. Așa a și fost. După ce a terminat la Poliție cu declarațiile, s-a urcat în căruță și s-a întors în pădure» spune Victor Tudorache, paznicul terorizat.
Individul a spart geamurile mașinii pădurarului, parcată în fața cantonului, a aruncat în interior o sticlă cu benzină și i-a dat foc. Autoturismul s-a aprins iar paznicii speriați s-au chinuit zadarnic să mai salveze mașina din flăcări. Cei trei pădurari au solicitat sprijin prin 112, iar polițiștii ajunși la fața locului au început cercetarea. Gabi Alexe a fost condus la Urziceni pentru anchetă...
Urmează ca procurorii să se pronunțe asupra eliberării unul mandat de reținere. Pădurarii sînt însă sceptici. Odică face legea la Groasa, iar aceasta nu este prima dată cînd ar fi eliberat pe motiv că nu prezintă pericol social.
În varianta print a publicației vom reveni cu amănunte și declarații terifiante ale paznicilor din pădurea Groasa. De asemenea, vom dezvălui legăturile mafiote ale membri clanului Odică cu autoritățile competente în soluționarea cauzelor penale de pînă acum...

10 Septembrie 2010, 13:41 (21792 vizualizări - 15 comentarii)

Comentariile cititorilor:


nepotu:
(19 Mai 2011, 04:28)
dracu tea pus ce sati fac ac na iati al logan daca erai u baietas si vorbeai frumos si nu sufereai de tine ca vezi doamne cine ai fi u ca pana la urma esti pielea....sti tu cui numai era probleme
piticu:
(13 Ianuarie 2011, 17:50)
Sa cam dus silvicultura ca si tara asta de rahat.Secam aplica legea junglei.
adelante:
(12 Decembrie 2010, 18:20)
Ar fi bine să specifici la care proști te referi căci este posibil să se simtă mai mulți! Părerea mea!
anonim 2:
(12 Decembrie 2010, 18:16)
prostii draq!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
anonim:
(6 Decembrie 2010, 15:35)
dak vreti sa mai gasiti lemnele de la groasa rugati-va sa mai traiasca Tanase de la M anasia!!!!!!!!
junioru:
(10 Noiembrie 2010, 14:08)
daca va manca in fund de ce nu stati cuminti in cantonu vostru acolo va dat cu pasarica in sus odica deci dupa acest anunt se stie odica numaru 1
ala mai mic:
(10 Noiembrie 2010, 14:05)
bai padurarilor ce sa va fac ....daca va mananca in fund nu puteati si voi sa va faceti ca ploua asa cum mai faceti voi de fel si ramaneati cu masina intreaga ne arsa??????dar asa e cand esti tare in pasarica...vai rasa voastra!
ioana:
(12 Octombrie 2010, 17:38)
... oricum, miku/le , a trecut controlul si problemele au ramas. Macar au inceput sefii sa iasa de prin spitale.
miku:
(12 Octombrie 2010, 16:23)
eu cred ca padurari sunt hotii principali si prin asta cauta un vinovat
Taticul vostru:
(12 Septembrie 2010, 18:30)
Ce ati cautat, aia ati gasit,padurarilor.V-ati facuto cu mana voastra.Cine va mai scapa de Odica.
Fricosul:
(12 Septembrie 2010, 18:17)
Ne este frica de securitate, care, ca o inima - bate, bate, bate!
who the f. is tinel?:
(12 Septembrie 2010, 13:14)
ma,daca tot stiti atat de multe de ce draq nu ne spuneti si noua,astia mai prosti?who the fuck is tinel?dar nicu tudor?ce rahat se intampla?ca am citit si articolul si imi dau seama ca nu-i a buna acolo...
Neutrul:
(12 Septembrie 2010, 10:48)
.. o fi ala care l-a albit pe nicU tudoR de ,,n" ori?
optimistul:
(11 Septembrie 2010, 17:52)
Cica e unul " TINEL " la care se cotizeaza ,el albeste totul, te iarta de pacate!Omul are viitor , cica da mai departe , la Base ,sa-l puna sef la partidul de fanarioti portocalii !
scepticul:
(10 Septembrie 2010, 18:10)
Speram sa dezvaluiti ceva, dar tinand cont de zecile de dosare penale existente la parchet numai in zona Groasa cu mii de metri cubi, pagube de miliarde, in care NU se intampla nimic, la ce sa se astepte lumea?? Poate la desertificare...