Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Slobozia dorește desființarea asociațiilor de proprietari

Administrația are idei crețe

Primăria Slobozia dorește desființarea asociațiilor de proprietari

În urmă cu mai bine de o lună, aproape nebăgat în seamă, pe lîngă tîmplele asociațiilor de proprietari din Slobozia a trecut glonțul desființării. Deși nimeni nu a fost rănit, iar administrația locală nu este capabilă să gestioneze prin forțe proprii un volum atît de mare de informație, primarul Gabi Ionașcu nu renunță la idee. Concret, este vorba despre înființarea unei societăți municipale care să preia toate cele aproape 400 de asociații de proprietari din Slobozia. O idee pe cît de năstrușnică, pe atît de periculoasă, prin care muncipalitatea speră să păstreze cei 300 de oameni disponibilizați, dar și să gestioneze direct o serie de sume pe care nu le controlează la acest moment.

Ionașcu, nașul unei struțo-cămile muncipale
În urmă cu o lună, în preambulul ședinței de consiliu local din luna iulie, primarul Gabi Ionașcu a propus consilierilor locali aprobarea înființării unei societăți comerciale care să preia atribuțiile adminsitratorilor asociațiilor de proprietari. Oficial, propunerea primarului Gabi Ionașcu era motivată de grija pentru cetățean, aflat în acest moment la dispoziția unor administratori de bloc rapace și gata de orice pentru a păgubi proprietarii de apartamente. Ca să nu bată la ochi, noua societate urma să fie mascată într-o struțo-cămilă care urma să preia și serviciul de pază și protecție al orașului, respectiv Poliția Comunitară. «Deci, noi ne-am propus ca această societate comercială, al cărei acționar unic să fie Consiliul Local, să aibă ca obiect de activitate prestarea de servicii de pază, protecție și transport valori, prestări servicii de administrare a condomeniilor imobilelor, cu mai multe apartamente atît din domeniul public al Municipiului Slobozia cît și aparținînd asociațiilor de proprietari, servicii de reparații și întreținere, servicii de curierat și servicii de curățenie» a declarat edilul local în preambulul ședinței. Iar propunerea acestuia s-a materializat! E drept, incompletă, spre aprobare rămînînd (la ședința din luna august) doar un SRL municipal în care au fost salvați polițiștii comunitari șomeri.

Revolta tăcută a administratorilor de bloc
În mod paradoxal însă, ideea creață a primarului Gabi Ionașcu nu a trecut neobservată. Pe canale neoficiale, vestea că aproape 400 de administratori de bloc ar putea fi lăsați fără pîine de către primar a incendiat chichinețele unde aceștia își desfășoară, umili, activitatea. Scandalizați, o parte dintre aceștia i-au făcut primarului Gabi Ionașcu urări pe care nici măcar hîrtia nu le suportă. Nefiind asumate, le vom trece sub tăcere. Unul dintre administratorii intervievați a acceptat, totuși, să se recomande la sfîrșitul conversației purtate cu noi. Este vorba despre Elena Călinoiu, administrator la peste 9 blocuri din zona Spitalului, în branșă de peste 20 de ani: «a vrut să ne ia pîinea de la gură. Dar el nu înțelege că adminsitratorii muncesc pe 1 milion de bloc, vai de capul lor. Păi vine Abaza să lucreze pe salariul meu?! Ăla are nevoie de bani, că e șef! Și nu vorbim numai de director, vorbim de juriști, de personal... Și unde găsești în ziua de azi un jurist care să muncească pe 9 milioane, cît iau eu, pentru 11 mii de apartamente, cît are Slobozia?». Dincolo de această observație de bun simț, miza administrației locale se dovedește a fi una cu bătaie mai lungă. Decapitalizată pentru următorii 20 de ani din cauza împrumuturilor, administrația locală are nevoie de o societate-mamut, care să gestioneze la grămadă banii proprietarilor de apartamente din Slobozia. Deocamdată, acest obiectiv al primarului Gabi Ionașcu a eșuat. Dar să nu uităm că mai are la dispoziție doi ani de mandat!

Somnul națiunii costă 5 lei
Deși intenția primarului Gabi Ionașcu nu s-a materializat, aceasta rămîne totuși o amenințare stabilă pentru proprietarii de apartamente. În cazul în care Consiliul Local va aproba constituirea unei societăți care să aibă în obiectul de activitate «prestări servicii de administrare a condomeniilor imobilelor cu mai multe apartamente atît din domeniul public al Municipiului Slobozia cît și aparținînd asociațiilor de proprietari», costurile de întreținere pentru proprietarii apartamentelor din Slobozia se vor mări. O estimare neoficială vehiculată la nivelul autoritățilăr arată că acest nou servicu va scoate din buzunarele fiecărei familii din Slobozia 5 lei. Înmulțiți cu 11 mii de apartamente această sumă modică și veți avea o idee despre miza acestei posibile afaceri a administrației locale pe nervii și buzunarele locuitorilor municpiului.

14 Septembrie 2010, 03:23 (16722 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Dosarul «Apa lui Ionașcu», redeschis de DNA
Gabi Frankenstein și Iuda Bowling Paros
Ionașcu este angajatul lui Stoica

Comentariile cititorilor:


vio:
(10 Noiembrie 2010, 18:16)
O idee foarte buna . Actualele asa zise asociatii de proprietari nu fac altceva decat sa fure proprietarii prin diferite aranjamente cu anumite firme care presteaza servicii scarilor de bloc la niste preturi astronomice .
Alex:
(16 Septembrie 2010, 16:51)
Somn usor domnule primar caci oricum altceva nu faci.
eu:
(15 Septembrie 2010, 02:38)
Bai minte creata ...draq te mai voteaza.