Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Urban, la mâna directorului Noel

Cu sabia deasupra capului

Urban, la mîna directorului Noel

Vineri, 17 septembrie 2010, a expirat termenul pînă la care SC Urban avea obligația de a se conforma condițiilor impuse de DSP Ialomița pentru reautorizare. Directorul DSP, Dan Noel susține că «documentația mai trebuie studiată», SC Urban solicitînd autorizarea cu program de conformare pe 10 luni. Însă, apa din Slobozia rămîne menajeră...

Urban da, Noel ba, ba, ba
După 6 luni de eforturi administrative și logistice, SC Urban suține că a făcut pași importanți în respectarea condițiilor de reautorizare sanitară. Printre măsuri se numără extinderea zonei severe de protecție a puțurilor, demararea lucrărilor de înlocuire a țevilor de oțel și accelerarea demersurilor de retehnologizare a stației de tratare a apei. «Noi depunem toate eforturile pentru a potabiliza apa și credem că ceea ce am făcut pînă în prezent dovedește buna noastră credință» a declarat, în repetate rînduri, directorul SC Urban, Valentin Cilibeanu. De asemenea, conducerea SC Urban a făcut un apel la ministrul Sănătății pentru deblocarea situației existente.
Noul director al DSP Ialomița, Dan Noel susține însă că documentația mai trebuie studiată. «Nu știu ce voi face. Să vedem ce spun documentele! Într-adevăr, Urban a făcut ceva progrese pentru respectarea condițiilor impuse dar nu este de ajuns. Cel mai probabil voi avea un răspuns pentru dumnevoastră luni sau marți după ce vom studia temeinic dosarul» susține Dan Noel.
Reticența directorului DSP confirmă încă o dată scenariul politic legat de suspendarea autorizației sanitare a SC Urban. Reamintim că Dan Noel este același om care în calitate de inspector a impus retragerea autorizației sanitare a SC Urban.
Pe de altă parte, cu sau fără scenarii politice, apa furnizată locuitorilor din Slobozia rămîne menajeră. Înlocuirea țevilor de oțel în oraș ar putea fi finalizată cel mai devreme în 2013, iar stația de tratare a apei nu va fi funcțională înainte de sfîrșitul anului 2011. În mod paradoxal, aceeași apă furnizată slobozenilor se încadrează în parametrii de potabilitate la Cosîmbești. Despre posibilele soluții de schimbare a modului de tratare a apei din sursa subterană, în varianta print a publicației.

20 Septembrie 2010, 03:22 (18478 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Slobozia Urban apă
Citiți și:
Amonil refuză reeșalonarea datoriilor Urban!
Slobozenii au de dat 9 milioane lei la Urban!
Slobozia: Amonil vrea să preia Urban!
Nu deschideți robinetul! Pericol de înnămolire!

Comentariile cititorilor:


D.P:
(24 Septembrie 2010, 06:48)
Meritul si curajul de a fi suspendat autorizatia de functionare a mizeriei careia ii spun apa, de catre Urban este al dr. Hagianu care s-a luptat singura, ceilalti s-au ascuns cit au putut, ba prin concedii de odihna ba prin demisii. Acest Noel care si-a vazut visul vietii cu ochii, de a fi director, sa-si asume raspunderea sa n-o mai dea pe dupa visin ca doar a lucrat la inspectie si cunoaste situatia. Auzi ce mai raspuns, sa studieze documentele. In acest timp noi, prostimea, platim aceasta apa menajera la pret de apa potabila. Pe alta parte, cumparam pe bani grei si caram ca disperatii apa plata.
ANDREEA:
(22 Septembrie 2010, 05:08)
Apa furnizata de S.C. URBAN nu cred ca se afla in parametrii ceruti de D.S.P !!! Apa nu este sub nici o forma potabila nici menajera nu as numi-o in conditiile in care spalam rufe albe si le scoatem galbene din cauza apei ruginii pe care S.C Urban ne-o furnizeaza!!! si unde mai pui ca o platim si la pretul de potabila!!! E normal???? Sa o plateasca d-nul Cilibeanu acesta apa fiindca noi platim bani grei pt apa pe care o bem si cu care facem mancare!! Apa pe care dansul o furnizeaza nu este potabila asta e clar!! asa ca sa nu mai insiste cu acordarea autorizatiei ca nu o merita!! sper sa studiati cu atentie documentatia depusa de aceasta societate si sa luati decizia corecta fiindca chiar ieri 21/09/2010 apa la robinet era foarte ruginie!!