Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Cheltuieli de 50 de milioane pentru apă menajeră

«Apa lui Ionașcu» a costat cît nu face!

Cheltuieli de 50 de milioane pentru apă menajeră

În așteptarea unei decizii care să confirme statutul apei din sursa subterană, reamintim care sînt cheltuielile generate de această aventură administrativă care a modificat radical viața slobozenilor. După cum spunea un mucalit în piață, «Ionașcu i-a învățat pe slobozeni să bea apă plată». Cu ce preț, vă spunem noi.

La bani mărunți
Pentru cei care vor să-și reamintească, precizăm că aventura apei a început în anul 2007, cînd BCR a acordat Consiliului Local un împrumut de 50 milioane de lei, pentru investiții locale. Grosul sumei a fost orientată către finanțarea investiției în sursa subterană de apă, însă fondurile obținute au fost cheltuite și pentru alte obiective. Așa se face că, potrivit informațiilor puse la dispoziție de către Primăria Slobozia, din creditul contractat au fost lansate investiții de 6,1 milioane de lei pentru modernizarea stației de epurare, iar alte 3,1 milioane au fost cheltuite pentru extinderea și reabilitarea sistemului de canalizare. Grosul sumei a fost însă orientat către alimentarea cu apă din sursa subterană, care a costat oficial 12,4 milioane de lei. La această sumă se adaugă 8 milioane pentru înlocuirea rețelei de conducte de oțel, 1 milion pentru viitoarea stație de tratare a apei și sume mai mici, dar consistente, pentru seturile de analize, cheltuielile generate de refacerea peisagistică a orașului, etc.
O estimare neoficială a administrație locale ridică aceste costuri la suma de 24 milioane de lei, bani suficienți pentru ca administrația locală să poată cumpăra apă direct din lacul Baikal, cea mai mare rezervă de apă dulce din lume. Cum nu acesta era scopul contractării împrumutului, nu vom insista.

Scadența la doi ani
Ceea ce vom readuce în atenția opiniei publice sînt condițiile în care s-a accesat acest împrumut. Lăudat de primarul Gabi Ionașcu drept cel mai performant împrumut de pe piață, creditul BCR include condiții riscante. Astfel, deși emisiunea de obligațiuni municipale a fost de 50 de milioane, sumă care trebuie să fie rambursată în tranșe trimestriale, timp de 20 de ani, Primăria Slobozia a fost obligată, la contractarea împrumutului, să constituie o garanție mobiliară și să ramburseze o bună parte din acestă sumă pînă în primăvara acestui an, din vînzarea de obligațiuni emise de Consiliul Local Slobozia. Astfel, la data de 31 martie 2010, adică în urmă cu 6 luni, autoritatea locală plătise BCR dobînzi în valoare de 1,4 milioane de lei și 600 de mii rambursare obligațiuni. Cea mai importantă cifră făcută publică este cea privind comisioanele de intermediere. În valoare de 620 mii de lei, acestă sumă ascunde, de fapt, una dintre mizele împrumutului acordat de către BCR. Dar despre această miză și beneficiarii ei, într-unul dintre numerele viitoare ale publicației.

Las’ că merge și-așa: Urban, la mîna funcționarilor DSP
După 6 luni de așteptare și două săptămîni de la expirarea ultimatumului impus de Direcția de Sănătate Publică, Urban face anticameră la ușa instituției pentru a obține avizul de reautorizare sanitară. Din rațiuni birocratice, funcționarii instituției refuză semnarea avizului. Între timp, «apa lui Ionașcu» a căpătat proprietăți cancerigene. În așteptarea unei soluții, apa continuă să curgă la robinete conform principiului «las’ că merge și-așa!».
Nicio schimbare, nicio soluție Săptămîna trecută, Dan Noel declara nonșalant că «pentru reavizarea sanitară a SC Urban mai e nevoie să studieze documentele». La 7 zile distanță, directorul DSP nu se grăbește deloc și invocă rațiuni birocratice în luarea unei decizii finale. «Nu s-a modificat nimic. Pentru că în continuare avem o problemă la stația de tratare. Mai așteptăm o hîrtie de la Institutul de Sănătate Publică București și-apoi o să vedem ce e de făcut» a precizat acesta la insistențele noastre.
Hîrtia, o formalitate administrativă, nu va debloca însă situația existentă la nivelul orașului. Valentin Cilibeanu, directorul SC Urban susține că la acest moment DSP are toate datele necesare pentru adoptarea unei decizii în cunoștință de cauză: «Ceea ce așteaptă DSP este un raport de evaluare al Institutului de Sănătate Publică. Dosarul însă a fost înaintat, iar în el există toate informațiile necesare adoptării unei decizii... Avem recomandări pozitive din partea Ministerului Sănătății, din partea ISP București, am făcut tot ce a depins de noi pentru a debloca situația. Noi așteptăm în continuare un punct de vedere»
.
«Apa lui Ionașcu», cancerigenă? În așteptarea unei decizii din partea DSP, scenariile legate de calitatea apei din sursa subterană se înmulțesc. Una dintre ultimele variante aduse în atenția opiniei publice este aceea legată de existența trihalometanului. Rezultat din clorinarea în exces a apei, acest compus ar putea fi cancerigen. Pînă în prezent, niciunul dintre seturile de analize efectuate de către autorități nu a luat în calcul acest potențial pericol. Asta nu înseamnă că autoritățile nu sînt conștiente de existența lui. Așa se explică, de altfel, și graba cu care autoritățile locale au aprobat alocarea a 700 mii de euro pentru viitoarea stație de tratare a apei din sursa subterană. Potrivit documentației înaintate de SC Urban către DSP, «metoda recomandată pentru purificarea apei din sursa subterană prin viitoarea stație de tratare este aceea a folosirii unor filtre cu cărbune activ și zeolit». Singura problemă este că această metodă presupune cheltuieli de 1 milion de lei noi la fiecare doi ani, fapt care ridică, o dată în plus, costurile alimentării din sursa subterană. O alternativă la amenințarea continuă reprezentată de această soluție o reprezintă revenirea la apa din Dunăre. În acest sens, autoritățile locale din Slobozia intenționează să propună Consiliului Local un proiect de hotărîre prin care să se reglementeze maniera de revenire la această sursă. Deși apa din Dunăre este catalogată drept «sursă alternativă», intenția autorităților locale confirmă lipsa de soluții imediate a autorităților locale. În tot acest timp, apa furnizată consumatorilor deserviți de către SC Urban continuă să rămînă menajeră.

29 Septembrie 2010, 08:46 (15262 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Amonil refuză reeșalonarea datoriilor Urban!
Slobozenii au de dat 9 milioane lei la Urban!
Slobozia: Amonil vrea să preia Urban!
Apa mizerabilă și scandalul etern Ionașcu-RAJA

Comentariile cititorilor:


Ionel:
(29 Septembrie 2010, 15:49)
Noul slogan al primarului la viitoarele alegeri, va fi: "Puscarie, te iubesc!!!"
generalul:
(29 Septembrie 2010, 14:34)
toti sunt pusi politic in functii , nimic nu se face in slujba cetateanului. si la urma urmei, pe strazi, cand se inlocuiesc tevile, uitati-va bine ca ele sunt fara capace, si is pline de praf, nu trebuie sa dam vina 100 % pe primar. o avea si el vina lui , recunosc, asta ca poate are destule "parghii" sa rezolve problema apei, dar sunt si altii raspunzatori de CALITATEA apei.
Cineva care stie:
(29 Septembrie 2010, 14:08)
Mai pe intelesul tuturor, penalul de Ionascu sa infunde puscaria impreuna cu colegii de partid din PSD, de altfel, o adunatura de smecheri penali care au consfintit infractiunea. Hai sictir la tot pesedeu !
Papleaca:
(29 Septembrie 2010, 09:53)
Etinderea si modernizarea retelei de canalizare......Hmmmmm.....S-a cheltuit un purcoi de bani pentru racordarea retelei de canalizare din Slobozia Noua la statia de epurare !Nimic rau pana aici ! Din pacate , in cartierul de nord al municipiului exista un singur beneficiar al acestei mega-investitii ! Nimeni altul decat consilierul Bruslea , finul proiectantului lucrarii ! Desi in urma cu doi ani toate strazile erau impanzite cu afise prin care ,candidatul de atunci-primarul de astazi ,ii asigura pe localnici ca pana la finele lui 2010 , cu voia lui Dumnezeu si bunavointa lui , reteaua de canalizare va fi functionala in tot cartierul , astazi , doar pe o singura strada s-a executat canalizarea ! Strada Prunului !Strada aleasa intamplator de beneficiar si , pe care in mod cu totul intamplator , locuieste acest brav si mandru barbat al urbei noastre cea de toate zilele !Sa traiasca NASUL ca sa poata primi finul !!!!!
Luminita:
(29 Septembrie 2010, 09:12)
Cine ii despagubeste pe cetateni pentru dioferenta de pret dintre apa potabila taxata si apa menajera furnizata? Aceasta diferenta de pret incasata nejustificat nu se numeste furt calificat? In ce priveste tratamentele care le tot fac cei de la URBAN apei este ca si cum a-i administra analgezice unui bolnav in metastaza. Sper ca DSP sa dea dovada de maxima responsabilitate in luarea deciziei iar cei care se fac vinovati de risipirea banilor publici cu tot felul de incercari esuate de remediere a situatiei apei potabile sa raspunda in fata legii.