Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Investiții-gigant pentru un spital neperformant

Sănătatea noastră cea de toate zilele

Investiții-gigant pentru un spital neperformant

Investițiile în domeniul Sănătății reprezintă una dintre obsesiile administrației județene. Două milioane de lei pentru Unitatea de Primire Urgențe a Spitalului, încă nefuncțională, 5 milioane de lei pentru consolidarea clădirii care adăpostește Spitalul Județean, sume încă neprecizate pentru izolarea termică a acestei clădiri... Și lista ar putea continua. În ciuda acestor eforturi bugetare, Spitalul Județean Slobozia rămîne neatractiv pentru medici, bolnavii reclamă servicii medicale sub standarde, iar administrația se plînge că nu poate asigura cheltuielile curente ale instituției.

Istorii de milioane
Preocuparea administrației județene pentru reabililitarea Spitalului de Urgență Slobozia datează de cel puțin 6 ani. Ea a debutat cu un proiect, susținut de către Consiliul Județean în colaborare cu Compania Națională de Investiții și statul elvețian, derulat pentru 18 spitale din România. Deși în principiu a fost vorba despre o soluție tehnică banală, consolidarea și anveloparea termică a clădirii nu a putut fi executată «din cauza particularităților structurii». Pentru că risca să piardă finanțarea pentru anvelopare, Consiliul Județean a ales varianta reabilitării parțiale. Așa s-a reușit, cu costuri uriașe, să se asigure înlocuirea geamurilor existente cu tîmplărie termopan, urmînd ca anveloparea termică a clădirii să fie finalizată după consolidarea structurii. Numai că lucrările de consolidare au întîrziat ani buni, respectiv pînă în anul 2011. La acest moment, lucrările, în valoare de 5 milioane de lei, sînt în plină desfășurare, termenul scadent urmînd să fie atins în 2011. Imediat după consolidare, procesul de reabilitare a spitalului va continua prin «anvelopare termică». Licitația pentru această ultimă etapă s-a consumat la nivelul Companiei Naționale de Investiții, fiind cîștigată detașat de către... o firmă locală! Firma se numește Concivic SRL și este condusă de familia Negoiță. Numele este binecunoscut în mediul de afaceri local pentru abilitatea deosebită în accesarea licitațiilor din fonduri publice.

Consolidare din credite bancare
Actuala soluție de consolidare a Spitalului Județean s-a născut greu. În 2008, pentru a demara lucrările de consolidare a clădirii, s-a luat în calcul varianta construirii unui spital de campanie pe locația actualei unități militare, la momentul respectiv dezafectată. O altă variantă luată în calcul a fost demolarea completă a clădirii și reconstruirea ei. Paradoxal, această idee absurdă s-a izbit doar de faptul că pe perioada reconstrucției județul nu ar mai fi putut beneficia de servicii medicale de urgență pentru că nici spitalul din Țăndărei, nici cel din Urziceni nu sînt echipate în acest sens. Actuala soluție, «consolidarea prin mase în antifază», a permis evitarea acestor variante de compormis. Explicată băbește, metoda presupune construirea unui cofrag de metal susținut de 6 stîlpi uriași de oțel, atașați la baza fundației. Pentru absorbția șocurilor, prins de stîlpii de beton, pe acoperișul clădirii va fi așezat un bazin cu un lichid care va prelua șocurile în cazul unui cutremur. Tehnologia, de proveniență germană, nu poate fi asigurată fără fonduri. Iar Consiliul Județean Ialomița, dată fiind apetența președintelui Silvian Ciupercă pentru construcții de interes general, are deja un deficit serios de fonduri investiționale. De aceea, pentru asigurarea acestei finanțări, dar și a altori investiții mai mărunte, în infrastructură, Consiliul Județean Ialomița se pregătește să contracteze un împrumut în valoare de 25 milioane de lei care să permită finalizarea lucrărilor. O estimare neoficială legată de aceste costuri apreciază că nota de plată finală a investiției va depăși 7 milioane de lei. În cel mai fericit caz.

În vremea asta UPU...
...investiție supramediatizată, menită să asigure servicii medicale moderne și rapide, la standarde similare cu cele europene, zace pustie. Lucrările au costat 2 milioane de lei, au fost finalizate în această vară, iar construcția întîrzie să-și dovedească utilitatea. Pentru a nu se umple definitiv de ridicol, președintele Ciupercă a impus prin hotărîre de consiliu județean alocarea a 35 mii de lei pentru deschiderea Unității de Primire Urgențe. Banii au fost aprobați la ședința din luna august a Consiliului Județean și urmează să fie folosiți pentru asigurarea minimului de mobilier și aparatură medicală necesare inaugurării acestei facilități. Despre banii promiși de către Minister, promisiune în baza căreia s-a demarat investiția, nici măcar nu mai poate fi vorba. Așa se face că, înainte de sfîrșitul anului, Spitalul Județean va avea o Unitate de Primire Urgențe capabilă să asigure servicii medicale modeste, dar cu costuri extrem de mari. Adăugați la acest fiasco cosmetizat lipsa tomografului și politizarea în exces a structurilor administrative ale instituției și veți avea o imagine mai aproape de realitate despre maniera în care a reușit Consiliul Județean Ialomița să slujească interesele cetățenilor într-un domeniu pe care-l declară drept vital: Sănătatea!

4 Octombrie 2010, 02:42 (16219 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Parcare ilegală la Spitalul Slobozia!
Juristul Zamfir a ȚEPUIT Spitalul Județean de Urgență
Condițiile de igienă de la Spitalul Județean Slobozia, deficitare

Comentariile cititorilor:


pacient:
(13 Octombrie 2010, 18:05)
m am dus sa mi fac o tomografie si asteptind la rind m i s a propus sa cumpar izolatie pt peretii exteriori la pret de jumatate adusa acasa.pacat ca n am avut bani.
adrian:
(12 Octombrie 2010, 09:32)
1.UPU,o constructie necesara, dar a fost proiectata de niste ageamii,fara legatura cu o functionare eficienta. 2.structura spitalului nu este adecvata pentru servicii medicale de calitate.Spitalul nu va putea niciodata sa fie acreditat conform normelor UE.O gramada de bani bagati intr-un spital care nu peste mult timp va fi transformat in spital municipal sau centru social. 3.Solutia era un efort conjugat intre Consiliul Judetean si MS,fonduri europene.D-l Ciuperca a fost total impotriva . Proiectul exista ,vointa ministerului exista,dar interesele locale au fost cele pe care le vedeti.Bineanteles cladirea era mai mica ,nr. de paturi era mai mic , era una din cele mai moderne si eficiente din tara.Si costurile nu depaseau cu mult fata de ce se va baga in spital prin aceste carpeli.
ppp:
(12 Octombrie 2010, 07:22)
Dupa unii, se potriveste proverbul ,,de frica vrabiilor sa nu mai semanam mei,,. Ce legatura au investitiile cu faptul ca nu avem medici sau medici buni. Medicii buni vin daca au conditii. Dar la Slobozia, secretul faptului ca nu vin sau nu ramin medicii este politica de ostilitate manifestata de unii medici din spital, care fiind constiienti de capacitatea lor profesionala, lupta sa indeparteze tot ce poate creea concurenta. Cit despre aparatura medicala, sa fim realisti. Sunt aparate care zac impachetate, neavind cine sa le foloseasca.
....:
(11 Octombrie 2010, 01:48)
mai bine bagau banii in aparatura si cu bani de consolidarea spitalului faceau altul nou...costa mai putin unul nou decat consolidarea....
trecut sau viitor?:
(7 Octombrie 2010, 07:15)
Oare tot ce s-a facut pana acum a fost foarte bine de la inceput? Oare acum 40 de ani cand s-a inceput construirea spitalului era nevoi de asa o constructie? Era ea oare dotata cu atat de multa aparatura? Timpul a asezat lucrurile, uneori in bine , uneori in mai rau... De ce sa nu speram ca viitorul copiilor nostri va fi mai bun? Poate ca vom scapa de cei care ne doresc " sa traiti bine " si va fi mai bine ...
constrif:
(6 Octombrie 2010, 13:13)
Care sunt firmele care executa lucrarea?O fi...sau...?