Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Amara, la un pas de apă potabilă

Cu o o investiție de 900 mii de euro într-o sursă subterană

Amara, la un pas de apă potabilă

În condițiile în care unul din trei locuitori din Ialomița primește apă din sursa subterană a orașului Slobozia, autoritățile din zona periurbană caută permanent noi soluții de potabilizarea a apei. Prima dintre administrațiile locale care a reușit performanța de a se desprinde de sursa de apă a Sloboziei este Amara. În mai puțin de o lună, comunitatea de aici va beneficia de propria sursă de apă subterană, la un preț mai mic decît cel oferit de către SC Urban. Valoarea investiției, derulată prin programul PHARE 2006, este de 907612 euro, iar numărul beneficiarilor depășeste cifra de 8000.

Banii europeni fac minuni
Amara este unul dintre orașele privilegiate ale județului. Cu investiții de peste 10 milioane de euro în lucrări executate sau în curs de execuție, orașul se pregătește să devină cea mai atractivă stațiune turistică din sud-estul țării. Ultima dintre realizările administrației, investiția într-o sursă proprie de apă, va conferi comunității autonomie și siguranță economică pe termen lung. Proiectul, derulat cu ajutorul fondurilor europene, presupune «alimentarea comunității cu apă din puțuri proprii, forate pe teritoriul orașului Amara, realizarea stației aferente de tratare a apei și extindera rețelei cu 3,7 kilometri, precum și racordarea a încă trei străzi la sistemul de canalizare prin extinderea acestuia cu 1,8 kilometri». Valoarea investiției depășește 900 mii de euro, iar numărul beneficiarilor direcți, respectiv locuitorii orașului, se ridică la 8000. Acestora li se vor adăuga însă cei 10000 de turiști care vizitează anual orașul, da și cei aproape 100 de agenți economici care-și desfășoară activitatea în acest oraș. Însă cel mai important lucru, după cum precizează și documentele oficiale, este faptul că prin îmbunătățirea sistemului de alimentare cu apă potabilă se rezolvă una dintre cele mai mari probleme ale comunității, respectiv «asigurarea unei calități corespunzătoare a apei potabile pe întreg teritoriul orașului Amara».

Prețuri mai mici decît la Slobozia
La fel de important pentru locuitorii din Amara este faptul că prețul apei provenite din noua sursă de alimentare a localității nu-l va depăși pe cel existent în acest moment. Potrivit declarațiilor primarului Victor Moraru, prețul metrului cub de apă furnizată locuitorilor va fi de maximum 1,6-1,8 lei. «La această valoare se va adăuga și o sumă care să permită acoperirea datoriilor pe care le-a acumulat pînă în prezent localitatea la furnizorul SC Urban. Intenționăm să plătim toate datoriile pe care le-am acumulat pînă în prezent, astfel încît noul serviciu să nu fie grevat de debite» a completat primarul Moraru. Valoarea datoriilor restante către SC Urban depășește la acest moment 500 mii de lei noi, valoarea care face din Amara unul dintre cei mai mari debitori ai SC Urban. Noul serviciu de furnizare a apei în Amara va funcționa sub controlul administrației locale pe o perioadă de minimum 3 ani, după expirarea acestui termen autoritățile urmînd să concesioneze serviciul de apă. Deși, practic, sistemul de alimentare cu apă din noua sursă este funcțional, furnizarea propriu-zisă nu va începe mai devreme de 1 decembrie. «Vrem ca de Moș Nicolae, locuitorii orașului Amara să primească apă de calitate. Acesta mi se pare cel mai frumos cadou pe care-l putem oferi concetățenilor noștri» a încheiat primarul orașului Amara, Victor Moraru.

2 Noiembrie 2010, 06:36 (20174 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Administrație pe Facebook la Amara
Sediul Primăriei Amara, Peleș în stil baroc
Noul sediu al Primăriei orașului Amara, inaugurat

Comentariile cititorilor:


cetatean amara:
(14 Iunie 2013, 01:50)
felicitarile mele domnului primar VICTOR MORARU , pentru toate realizarile de pana acum si nu o sa ii puna nimeni bete'n roate atata timp cat dansul isi respecta promisiunile facute cetatenilor din  orasul AMARA , si acestia il vor din nou ca PRIMAR , nu o  sa il de-a nimeni la o parte
VINTILA MARIOARA:
(19 Noiembrie 2010, 14:24)
felicitari domnului primar din amara.A inceput cu un pom de iarna de craciun,si uite unde a ajuns.Strazi astfaltate,gaze ,apa curenta,tomberoane mici si mari si nu in ultimul rand RESPECTA CETATENII. Tine-o tot asa si sanatate sa-ti dea dumnezeu.
un platitor de taxe:
(9 Noiembrie 2010, 06:48)
Eu cred ca trebuie sa asteptam mai intai apa la robinet sa curga si dupa aceea sa ne dam cu parerea despre cat de eficienta este aceasta investitie.S-ar putea sa avem parte de aceeasi calitate a apei ca cea a Sloboziei . Oricum as vrea sa-l intreb pe primarul Victor Moraru, de ce toata aceasta reclama ,la ceva ce inca cetatenii nu au certitudinea ca se pot bucura de un lucru bun pe termen lung? Oare sa fie si alte interese imediate ?Apropo , considerati ca ati realizat tot ce le propuneati in campania electorala oamenilor ?
ION:
(7 Noiembrie 2010, 18:26)
Domnule redactor, va multumesc pentru aprecieri si va asigur ca sunt reciproce. Nadajduiesc ca prin stradania dvs. de a publica aspecte din viata acestui oras sa ajungem a inchina intr-o zi un pahar de apa potabila marca ,,Slobozia,,.
aurel:
(7 Noiembrie 2010, 16:21)
Chiar este adevarat tot ceea ce se spune??? Parca si apa din Slobozia are toate "analizele" bune.
Chimistul:
(4 Noiembrie 2010, 20:06)
Din pacate toata apa din surse subterane din Ialomita are continut prea mare de nitriti (vezi ghid aplicant POR 3.2.2 ).D-nul Moraru va trebui sa construiasca si o statie de tratare a apei (varianta pe care primarul Ionascu a exclus-o cu indirjiresi inconstienta ).Cred ca este bine sa asteptam si "ultimul pas " si apoi sa venim cu aplauze !
din organizatie...:
(4 Noiembrie 2010, 06:12)
daca ar sti toata lumea cate bete in roate ii pune nea ciuperca,v-ati cruci cu totii....si daca l-ar fi ajutat un pic,Amara era mai bine un pic...dar omul s-a descurcat singur si pentru asta merita felicitari!eu unul nu il mai suport pe ciuperca,iar Moraru cred ca ar fi cel mai bun om pentru psd ialomita...e o parere
independent:
(3 Noiembrie 2010, 18:13)
@Ion: Pentru acest comentariu extraordinar vă așteptăm, pe bune!, la sediul redacției pentru a vă premia. Cu un bax de apă minerală!
ion:
(3 Noiembrie 2010, 18:03)
Domnule primar Moraru, nu ne dati si noua apa la Slobozia din sursa dv.?
Cetateanul:
(3 Noiembrie 2010, 07:24)
Asta inseamna sa faci lucrurile cu cap. Investitia de la Slobozia se putea face cu bani europeni dar ce sa facem noi cu Bacanu care habar nu are cu ce se mananca fondurile europene.Ard gazul de pomana prin primarie , mai aduc un circ in oras , mai fac o pomana , in rest se plimba pe la tot felul de intruniri si conferinte cu familiile lor fara un rezultat anume.Bravo primarului de la Amara care nu a indatorat cetatenii si a folosit la maxim fondurile europene .Ati vazut primaria din Amara ?
locuitor slobozia:
(2 Noiembrie 2010, 17:06)
jos palaria pentru ce face acest om pentru orasul lui....eu unul l-as pune primar la slobozia poate asa avem si noi alte perspective...e un om de toata isprava
cineva care sti va:
(2 Noiembrie 2010, 16:23)
Amara nu-l are pe Paros pretendent la scaunul de primar asa ca la amara va fi apa potabila pina nu se va trezi vre un destept din PDL, care sai puna bete-n roate primarului ca de si asta e PSD si se maninca precum ciini care sa fie mai sus .
Gina:
(2 Noiembrie 2010, 13:21)
Felicitari! Pe cand am putea si noi slobozenii sa avem apa curata la robinet, de apa potabila nu indraznesc sa intreb?