Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

«Nu mi-e frică decât de mine!»

Reportaj din pușcărie

«Nu mi-e frică decît de mine!»

Se numește Marian Vasile. Este în penitenciar din anul 1991 și mai are de ispășit 7 ani. A ucis de două ori. O dată afară și o dată aici, în pușcărie. Regretă, dar asta nu e de ajuns... Și, deși perioada de încarcerare este mai lungă decît cea petrecută în libertate, încă mai visează la lumea de afară: «Am supraviețuit închipuindu-mi că pușcăria e România și afară e străinătatea. Așa am considerat eu libertatea! Și sînt convins că într-o zi am să plec și eu, ca fiecare...».

25 de ani pentru o viață de om
Intrăm în Penitenciarul Slobozia cu o singură întrebare în minte. Cît de moral este să mediatizezi faptele unui criminal? Tentația este mai puternică. Ne-o justificăm printr-unul dintre conceptele dezvoltate recent la nivelul instituției, acela de «justiție restaurativă». O iluzie. Interlocutorul nostru este un criminal și ni se cere să nu uităm acest lucru. Uităm însă instantaneu, odată ajunși în fața lui. Pare nevinovat! E bine legat și mai degrabă mărunt. Are ochii căprui și mîinile uscate. E mai degrabă timid decît introvertit, așa cum ne-a fost prezentat. Și categoric, nu are nimic din semnalmentele clasice ale unui criminal.
«Am intrat în pușcărie pe 24 august. În 1991. Aveam 18 ani și jumătate. Din cauza unei fete, cu care eram atunci, am ajuns la scandal cu alți băieți. Ne-am bătut! De fapt, m-au atras într-o capcană.
M-am dus acolo, eram mai mulți, m-au bătut, am dat și eu, am fugit, n-am putut să scap, a trebuit să dau... M-au încolțit, unul m-a tăiat... M-am speriat! Aveam cuțitul la mine, am tăiat doi inși, unul a murit, unul a scăpat...» începe confesiunea deținutului. A fost condamnat la 25 de ani de închisoare. Cu circumstanțe agravante. Venea după alți doi ani de reeducare, pentru tentativă de omor. După 6 ani de pușcărie a recidivat: «Eram la Gherla, la bucătărie. Ieșeam la muncă, învățam o meserie, voiam să mă eliberez. Și el se ținea de capul meu, mă văzuse mai mic. El avea 130 de kile, era mare... Și, știți cum e la pușcărie, te vede mic, se dă la tine... M-a lovit și n-am mai putut să mă controlez. Am luat o paletă de-aia cu care mestecam în mîncare și i-am dat una în cap... După care i-am mai dat vreo cîteva. Peste spate, peste mîini, că avea cuțit în mînă. Mi-a dat 23 de ani pentru el, după care mi-a contopit restul de pedeapsă pe care-l mai aveam de executat... Apoi mi-au luat trei ani de pedeapsă și doi ani sporul și am rămas la 21 de ani. Mai am un an și două luni pînă la comisia de eliberare condiționată».

Frica de sine
După 19 ani în pușcărie Marian spune că îi pare rău. Pentru ei, pentru familiile lor... Și pentru el, cel care a fost și cel care este. Nu mai lucrează pentru a-și reduce pedeapsa, nu mai are voie. A suferit un preinfarct, a îmbătrînit așteptînd să treacă perioada de pedeapsă și a luptat din răsputeri pentru a supraviețui acolo, alături de alți criminali asemeni lui: «O vreme am fost la criminali periculoși. Și acolo sînt tot felul de oameni. Și în somn trebuie să fii pregătit, să fii precaut. Acum e mai bine, sînt mai împăcat. Nu mă gîndesc la ce am pierdut. Nu număr zilele rămase. Dacă faci asta înnebunești. Am văzut aici oameni înnebunind, spînzurîndu-se. Eu am supraviețuit închipuindu-mi că pușcăria e România și afară e străinătatea. Așa am considerat eu libertatea! Și sînt convins că într-o zi am să plec și eu, ca fiecare...».
Se condamnă pentru temperamentul lui, pentru ceea ce a făcut. Și crede că s-a schimbat, mai ales datorită fraților pocăiți: «Mi-au schimbat viața, mi-au schimbat caracterul. Nu mai sînt același om! Au fost o mană cerească pentru mine, vă spun! Nu pot să respect religia, exact cum o fac ei. Și nu m-am botezat. Dar dacă am să ies afară mă gîndesc să o fac, să intru într-o comunitate care să mă ajute și să mă accepte așa cum sînt. Ei ar putea să o facă!».
Dintr-o dată pare jenat și nesigur. Nu îi place să vorbească despre ce-are să se-ntîmple atunci, după eliberare. Mai ales că știe că n-are să fie eliberat condiționat. Mai are cinci ani de pușcărie: «Nu mi-e frică! De nimeni și de nimic! Nu mi-e frică decît de mine!».

15 Noiembrie 2010, 12:36 (16998 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Bani europeni pentru deținuți ialomițeni
TURISM DE PUȘCĂRIE
Heroină la Penitenciarul Slobozia

Comentariile cititorilor:


ironic:
(6 Aprilie 2011, 05:06)
s-o luam pe rind:1-tentativa de omor.2-crima.3-crima.tu mai mult rau ai facut in lumea asta!un copil,o casa,un copac?ai facut asta in viata ta?ai luat viata a doi oameni,spui ca regreti faptele si ca te-ai schimbat!ca-ti pare rau pentru familiile victimelor tale.dupa ce ti-am citit povestea sincer i-ti spun ca nu cred intr-o schimbare,oricit de pocait ai fi.ai trait prea mult timp printre alti criminali,si ai luat prea usor viata unor oameni.lumea nu cred ca te va accepta in jurul lor.te vor privi mereu cu teama.cu teama ca nu cumva sa fie ei urmatoarea ta victima!nu ti-e frica de nimeni,doar de tine.in momentul in care nu-ti va mai fi frica de tine,nici celor din jurul tau nu le va mai fi frica de tine.ti-e frica de tine pentru ca nici tu nu crezi in aceasta schimbare!i-ti doresc sa-ti ajute dumnezeu sa capeti increderea,curajul,si puterea de a face fata vietii de afara.si sa nu mai cazi in pacat
x:
(18 Noiembrie 2010, 17:10)
oamenii de genul asta trebuie sa stea in spatele gratiilor. o data scapati sunt un pericol pentru toti din jurul lor
ion a lu' miai:
(16 Noiembrie 2010, 09:25)
Tati, stai naibii acolo, ca stai bine. Ce sa mai cauti tu in libertate? O sa dai de Boc, Basescu & Co.
ena:
(16 Noiembrie 2010, 04:33)
la ei este instinct de a ucide este ca un animal de prada cand da de gustul sangelui nu se mai poate opri nu mai are retineri ......pentru el viata este acolo .....afara nu se poate integra in societate
Gina:
(15 Noiembrie 2010, 18:00)
Ce sanse de reintegrare are un asemenea individ? Ce pareri de rau, cand a comis cea de a doua crima in penitenciar? Cum credeti ca isi va castiga existenta un asemenea criminal? Cine sa ii ofere un loc de munca? Oameni cinstiti, harnici si calificati nu mai au sansa unui loc de munca in societatea actuala, dar un criminal cu o asemenea conduita? Cat de rau ia parut pt. prima crima, daca a comis-o si pe cea de a doua?
independent:
(15 Noiembrie 2010, 15:40)
Marian Vasile, corect. Am rectificat.
Cineva care stie:
(15 Noiembrie 2010, 15:37)
"După 19 ani în puscărie Panait spune că îi pare rău". Ori Marian Vasile ori Panait ? Ca nu prea intelege cititorul... Sau Panait s-a transpus in pielea criminalului ?