Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Trei candidați pentru viitorul Sloboziei

Un sondaj PNL l-ar plasa pe Mihai Emilian în poll-position pentru funcția de primar

Trei candidați pentru viitorul Sloboziei

Potrivit unui sondaj de opinie realizat de filiala municipală PNL Slobozia, Gabi Ionașcu, Mihai Emilian și Raud Paros sînt candidații cu cele mai mari șanse la fotoliul de primar în 2012. Sondajul a fost realizat «în cascadă», pe eșantioane de 200 de subiecți și a avut drept scop nominalizarea unui candidat din partea PNL pentru alegerile viitoare. Mihai Emilian a facut luni, 6 decembrie, primele comentarii privind viitoarea sa candidatură.

Cadou de Moș Nicolae pentru Ionașcu
Astăzi, 6 decembrie, în cadrul unei conferințe de presă, PNL Slobozia a făcut publice primele rezultate ale unui sondaj de opinie intern menit să identifice candidatul cu cele mai mari șanse la alegerile din 2012 pentru funcția de primar. Deși datele sondajului nu au fost făcute publice, oficialii organizației au prezentat primele concluzii legate de opțiunile electoratului. Potrivit acestora, candidații cu cele mai mari șanse la alegerile locale sînt actualul primar Gabi Ionașcu, președintele PNL Slobozia, Mihai Emilian și consilierul PD-L Radu Paros. Extrem de detaliat, sondajul a permis celor care l-au comandat să concluzioneze că cel nominalizat de PNL va fi propulsat în cel de-al doilea tur de scrutin, indiferent de contracandidați, iar partidul va reuși un scor electoral în alegerile din 2012 de cel puțin 25 de procente. Nominalizarea lui Mihai Emilian nu este definitivă, sondajul urmînd a fi repetat la un interval de opt luni. În cazul în care în toamna anului viitor un alt candidat al PNL va fi plasat mai bine în sondaje, susțin oficialii PNL, acesta urmează să preia ștafeta candidaturii.

Teme de campanie
Mihai Emilian a făcut primele comentarii legate de viitoarea sa candidatură pentru fotoliul de primar astăzi, 6 decembrie, în cadrul unei conferințe de presă. El a precizat că sondajul reprezintă, practic, debutul campaniei electorale și că deja a conturat primele trei proiecte ale agendei de lucru a unui primar al Sloboziei. «Primul dintre proiecte vizează rezolvarea problemei parcărilor în municipiul Slobozia. Acesta este considerată una dintre principalele priorități ale orașului și ea poate fi rezolvată. Al doilea proiect vizează problema cîinilor vagabonzi, iar cel de-al treilea, problema apei potabile» a declarat președintele PNL Slobozia, Mihai Emilian. Cele trei teme de campanie, susține viitorul candidat, sînt teme deschise care pot și trebuie să fie rezolvate de oricare dintre viitori edili ai orașului.
Referitor la șansele de a cîștiga alegerile din 2012, Mihai Emilian a refuzat să ofere un răpuns tranșant, dar a declarat: «Nu candidez doar ca „iepure“. Vrem să cîștigăm alegerile la Slobozia. Și știm că dacă dacă Ionașcu candidează pe PSD mîine și intră în turul 2, ne batem pentru Primărie. Dacă Ionașcu candidează pentru un alt partid, nu intră în turul 2 și ne vom bate cu candidatul PSD. Acestea sînt concluziile din acest moment ale sondajului. În ceea ce ne privește știm că cei care mă votează pe mine, votează PNL, iar interesul meu primordial este scorul de 25% pentru PNL».

6 Decembrie 2010, 12:01 (13243 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
PNL Ialomița vrea Slobozia fără Ionașcu

Comentariile cititorilor:


NU psd:
(12 Decembrie 2010, 20:52)
Multumesc pentru raspuns si pentru dorinta de a raspunde unui cetatean ! As vrea sa va raspund, printr-un "exercitiu de democratie", imi permiteti citatul. Spuneati, conform celor ce v-au citat in articolul de mai sus, ca problemele din Slobozia sunt "1. parcarile, 2. cainii vagabonzi, 3. apa". Eu asa am citit in articol, de asta mi-am permis sa comentez ! In al doilea rand, nu pentru prima oara in viata aud ideea "dati-mi cutitul si veti vedea ca voi face treaba" ! Si, cu chestia legata de "daca vom avea majoritatea in Consiliu sau functia de primar si nu vom rezolva atunci puteti sa ne reprosati", in cei 20 ani de la asa-zisa revolutie, slobozenii au dat atatea sanse, atatea majoritati si functii de primar incat li s-a facut sila sa mai mearga la vot pentru inca o "sansa" ! Acum, sa analizam putin ideile de "dezbatere publica", "sunteti sau nu de acord", "votul in orasul Slobozia". Sa stiti ca toate cele mentionate in raspunsul Dumneavoastra tin doar de Dumneavoastra si de nimeni altcineva ! Nu am vazut in trecutul apropiat o invitatie transmisa slobozenilor in care erau invitati la o adunare cetateneasca (sau oricum ati fi vrut sa o denumiti) in care sa aflati din gura lor probleme care ii framanta ! Si puteti face asta, oricine o poate face ! Sunt ziare locale, exista sali de intalniri, multi ar putea sa va onoreze cu prezenta ! Cum vi se pare aceasta idee ? Toti ne intrebam : oare parerea mea conteaza ?
mihai.pnlslobozia:
(10 Decembrie 2010, 13:27)
apa este prioritatea numarul 1; asa reiese si din sondaj unde 94% din cetateni sint nemultumiti; Problema este ca acum noi incercam sa aducem in dezbatere publica niste teme (si in parte am si reusit) pentru a gasi cele mai bune solutii; Dar faptul ca sinteti sau nu de acord cu aceste probleme nu reprezinta nimic daca peste doi ani votul in orasul Slobozia ramine la fel; Cu 7% adica doi consilieri din 21 nu putem face nimic; Am inceput mai devreme pentru a aduce la cunostinta cit mai multor cetateni programele noastre; Daca vom avea majoritatea in Consiliu sau functia de primar si nu vom rezolva atunci puteti sa ne reprosati; pina atunci facem si noi si dumneavoastra exercitii de democratie!
NU psd:
(10 Decembrie 2010, 10:31)
Daca ai pus apa pe locul 3, draga domnule Mihai afla matale ca fara apa nu poti trai iar cu apa pe locul 3 nu poti deveni primar ! Asta asa, ca de la un cetatean obisnuit !
nu stie nimic:
(9 Decembrie 2010, 19:05)
,,stie tot,, vezi ca nu prea stii, daca spui ca Paros a angajat-o pe Neacsu. Paros doar a executat. Meritele se pare ca sunt ale lui Marinica. Cum Neacsu a stiut sa fie recunoscatoare, totul s-a rezolvat. Dar ce, nu cunoasteti reteta? In legatura cu proasta crestere se pare ca se poarta. Sistemul sanitar s-a transformat in mahala.
un liberal:
(8 Decembrie 2010, 12:57)
Il vrem pe Dl Martin primar al Sloboziei!!!!
eu:
(8 Decembrie 2010, 12:56)
Nu prea-l vad primar
Stie-Tot:
(8 Decembrie 2010, 11:45)
Dar de Paros nu ni se spune nimic? El ce sanse are? Daca pentru Ambulanta s-a dovedit a fi cel mai slab manager , ganditi-va ce bun ar fi pentru a gospodari problemele orasului !Asa cum face si la Ambulanta , grija principala ar fi sa revizuiasca toate contractele si sa le acorde clientilor de partid . Ar urma apoi gasirea unor locuri de munca bine platite pentru colegii de partid , asa cum a facut cu madam Neacsu , fosta sotie a actualului deputat cu acelasi nume , remarcata peste tot prin proasta crestere si data afara de peste tot pe unde a lucrat.Vreti sa mai stiti? Poate alta data...Chiar sa fie Paros omul potrivit sa fie primar in Slobozia? Mai ganditi-va...
coco:
(7 Decembrie 2010, 12:29)
bun paros asta ,stie sa faca inmormantari ,urgente medicale ,administratie locala si vrea si locul lui geanta la cjas. cred ca nu stie ca fondurile cjas nu se pot directiona catre cei decedati. halal competenta....
mimi:
(7 Decembrie 2010, 07:03)
Dar cu domnul Martin ce faceti?
titi:
(6 Decembrie 2010, 12:59)
Viitor de aur Slobozia are ...?!