Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozenii pot scăpa de plata penalităților la întreținere în timp ce Urban riscă FALIMENTUL

Slobozenii pot scăpa de plata penalităților la întreținere în timp ce Urban riscă FALIMENTUL

• Legea 175 din 16 iulie 2010, privind scutirea de la plata penalităților la întreținere ale proprietarilor și chiriașilor dă serioase bătăi de cap directorului SC Urban SA Slobozia, Valentin Cilibeanu declarîndu-ne în exclusivitate că instituția pe care o conduce riscă FALIMENTUL

Slobozenii pot depune cereri de scutire de penalități pîna în luna iulie a anului viitor, prevederile Legii 175 aplicîndu-se doar pentru persoanele care nu au un venit mai mare de 1000 de lei. La mijlocul lunii iulie a fost aprobată în Parlament Legea 175, act normativ prin care se modifică Legea 230/2007 referitoare la înființarea, organizarea și funcționarea asociațiilor de proprietari.
Practic, scopul legii în cauză, publicată în Monitorul Oficial nr. 502 din 20 iulie 2010, este scutirea de la plata penalităților de la întreținere a proprietarilor și chiriașilor. «Proprietarii care își achită integral cotele de contribuție la cheltuielile asociațiilor de proprietari în termen de 12 luni de la data intrării în vigoare a prezentei legi vor fi scutiți de la plata penalităților generată de suma restantă cu titlu de bază. Prin cotele de contribuție la cheltuielile asociațiilor de proprietari se înțelege datoria cu titlu de bază, fără suma rezultată din penalități» se specifică în articolul II al Legii menționate.
Totodată, ar fi de adăugat că de măsurile Legii beneficiază și chiriașii care dețin spații locative în baza unui contract de închiriere cu autoritățile administrației publice locale sau centrale. «Legea se aplică familiior al căror venit net minim lunar pe membru de familie, respectiv al persoanei singure, nu depășește suma de 1000 de lei. Sumele cu titlu de penalități datorate către asociațiile de proprietari, anulate conform prezentei Legi, vor fi anulate și din obligațiile contractuale existente între asociațiile de proprietari și societățile furnizoare de servicii» ne-a declarat Steluța Dragomir, jurist în cadrul SC Urban SA Slobozia.
Cu toate acestea, la Slobozia doar 30 de asociații de proprietari au depus cereri, chiar dacă Legea a intrat în vigoare de aproximativ 5 luni de zile. Așadar, pînă în momentul de față, din cele aproximativ 600 de asociații de proprietari din municipiul reședință de județ au întocmit cereri către SC Urban SA doar 30 dintre acestea. «La nivelul Sloboziei sînt înregistrate 421 de asociații preluate de către societatea noastră, iar 175 sînt autonome. Pînă în prezent, au depus cereri de scutirea penalităților la întreținere 30 de asociații, 15 din rîndul celor preluate de SC Urban SA, iar restul de 15 din rîndul asociațiilor nepreluate. Suma totală a penalităților asociațiilor care au depus cereri pînă în prezent este de aproximativ 1,2 miliarde de lei vechi, 750 de milioane aparținînd asociațiilor nepreluate. Țin să adaug că legea nu se aplică retroactiv» a mai precizat juristul SC Urban SA Slobozia. Să adăugăm că pentru a beneficia de prevederile Legii 175, asociațiile de proprietari pot întocmi cereri în acest sens pînă pe 20 iulie 2011.
Potrivit datelor statistice ale SC Urban SA, reiese că suma totală a penalităților asociațiilor de proprietari se ridică la peste 10 milioane de lei noi.

Valentin Cilibeanu prevede falimentul Urban
Aplicarea actului legislativ ce prevede scutirea penalităților la întreținere a proprietarilor și chiriașilor l-a pus pe jar pe directorul SC Urban SA Slobozia, Valentin Cilibeanu declarîndu-ne în exclusivitate că instituția pe care o conduce riscă falimentul. «Legea 175 din iulie 2010 este mai de grabă o completare a Legii 230 din 2007. Sperăm ca slobozenii să profite de această lege, în urma careia li se vor reduce datoriile la întreținere. Este o reglementare legală pe care trebuie să o respectăm, chiar dacă asta poate însemna falimentul SC Urban SA» a ținut să menționeze directorul Urban SA, Valentin Cilibeanu.

8 Decembrie 2010, 12:02 (12033 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Amonil refuză reeșalonarea datoriilor Urban!
Slobozenii au de dat 9 milioane lei la Urban!
Slobozia: Amonil vrea să preia Urban!

Comentariile cititorilor:


slobozeanca:
(9 Decembrie 2010, 07:54)
Suma restanta s/a cumulat la un moment dat cu penalitatile.La suma rezultata se calcueaza alte penalitati.........si tot asa. Care o fi suma restatanta reala????????????
Eu:
(8 Decembrie 2010, 19:16)
Este pentru prima data cand ma bucur de falimentul unei societati. Da Doamne sa se intample mai repede.
slobozeanu:
(8 Decembrie 2010, 12:55)
Urbanul calculeaza penalitati la penalitati, nu stiu unde se mai face acest lucru. Factureaza penalitatile apoi calculeaza iar majorari etc.. la acestea. De aceea nu platesc oamenii pentru ca acestea nu sunt coret calculate. Daca intrebi de se face asa spun ca asa este programul de contabilitate!!!!Nici fiscul nu calculeaza penalitati la penalitati, dar urbanul nu stie de codul fiscal.