Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

RETROSPECTIVĂ

În Ialomița, furturile din buzunare au scăzut cu 83,3%

Criza, aliata lu’ Ștefu

În Ialomița, furturile din buzunare au scăzut cu 83,3%

După multe săptămîni în care veștile panicarde au invadat mass-media, sîntem în măsură să vă oferim și o veste bună. Inspectoratul de Poliție Ialomița a raportat o scădere cu puțin peste 83% a furturilor din buzunare. Cînd, cum și mai ales de ce, puteți citi mai jos în interpretarea unică a publicației Independent.

Statistici liniștitoare
După ani lungi în care poliția ialomițeană a raportat escaladarea alarmantă a criminalității în județ, s-a petrecut minunea. Săptămîna trecută, în cadrul unei conferințe de presă, IPJ Ialomița a raportat scăderi impresionante la toți indicatorii criminalității județene. Astfel, în primele 6 luni ale anului în curs au scăzut cu 73,3% infracțiunile în școli generale, cu 57,1% cele înregistrate în licee, cu 7,1% tîlhăriile, cu 88% furturile auto, cu 9,3% furturile din societățile comerciale... Și lista ar putea continua la nesfîrșit, pentru că statistica le permite polițiștilor ialomițeni tot felul de artificii.
Evident, toate aceste performanțe se datorează brațului de fier-beton și AAAudi-ului (nea Cornele, stai jos!) cu care Ștefu își ține pe și în poziții, 24 din 24, subalternii. Dar, după cum veți descoperi imediat, aceste reduceri de infracțiuni s-ar datora și sprijinului neașteptat pe care comisarul Viorel Ștefu l-ar fi primit timp de 6 luni încontinuu.

Procentul sezonului-83,3%
Cel mai surprinzător procent furnizat de raportul poliției este cel privind furturile din buzunare. Potrivit datelor oficiale, furturile din buzunare au scăzut cu 83,3%, o valoare impresionantă, pe care nici măcar cei mai optimiști dintre polițiști n-au visat-o. Numai că, după cum ne-au explicat sursele noastre din piață, aceasta scădere a furturilor din buzunare nu este meritul lui Ștefu, ci al aliatului acestuia, Criza. Hoții de buzunare, după cum ne-au declarat chiar ei, practică cu aceeași frenezie meseria. Numai că acum buzunarele ialomițenilor sînt mai mult goale decît pline și, evident, nu mai există obiectul muncii.
În altă ordine de idei, ca să nu rămîneți cumva cu impresia că nu se mai fură în Ialomița, va informăm că a crescut, în schimb, numărul furturilor din locuințe și din automobile, dar și furturile de animale și păsări... Așa că, domnule Ștefu, încă mai aveți de lucru!

(articol apărut în Independent nr. 509/21.07.2010)

8 Ianuarie 2011, 12:11 (12250 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Comisarul șef Viorel Ștefu, promovat la IGPR
«Eu cred în respectarea legii și nu am făcut niciodată compromisuri!»
Poliția ialomițeană caută forță de muncă

Comentariile cititorilor:


hahaha:
(26 Iulie 2012, 16:45)
pai si-au dat si hotii seama ca buzunarele sunt goale si s-au reprofilat:))
Contribuabilul:
(13 Ianuarie 2011, 20:02)
Politia in Ialomita isi face datoria, singura institutie care mai face acest lucru. Am zis.
dumitru:
(11 Ianuarie 2011, 16:29)
da asa se intampla la cazanesti si cred ca principalu vinovat e politia ca nu face nimic
luca:
(11 Ianuarie 2011, 08:02)
da dl comandant de ce nu intervine si la cazanesti unde clanul catoi terorizeaza toata lumea si politisti din acest orasel sunt sagetile lui catoi care pt acest interlop nu exista lege conduce masinile fara a avea permis de conducere iar politia ii face semn sa rteduca volumul la casetofon si tot asa se sparg tot mai des locuinte si toate bunurile ajung la cornel catoi si pagubiti cand merg la politie nici plagere nu pot face ca dl chestor marcel nu pote sta pe cap cu multe dosare nesolutionate,a fost sparta si locuinta primarului dar pt acesta a venit si criminalisti de la slb si aceasta este realitatea cel putin la cazanesti unde domdeste prostitutia furturile si camataria taxele de protectie si toate sub un singur nume CATOI CORNEL
pedro slobozia:
(9 Ianuarie 2011, 06:01)
pai cei care ne obliga sa platim cat mai multe taxe si impozite si cei care scumpesc produsele in fiecare zi sa aba ei cat mai mult profit nu tot furt dn buzunarul nostru este?nu ne mai ametiti cu statisticile caci ne-am saturat de voi cu atata praf in ochi.