Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Declarație-șoc a prefectului Teculescu: «Apa de la Slobozia e cancerigenă!»

Declarație-șoc a prefectului Teculescu: «Apa de la Slobozia e cancerigenă!»

Joi, 20 ianuarie, în cadrul unei conferințe de presă, prefectul Mădălin Teculescu a declarat că: «Apa de la Slobozia e cancerigenă! Nu o spun eu, o spun specialiștii și rezultatele analizelor prelevate din rețeaua de apă potabilă a orașului».
Declarația survine unei informări oferite de Direcția de Sănătate Publică Ialomița, din 20 ianuarie 2011, prin care se semnalează prezența trihalometanilor în apa furnizată de Urban. Buletinele de analiză care confirmă prezența trihalometanilor (substanțe cancerigene), există încă din data de 17 decembrie 2010. Pînă în prezent însă, SC Urban a refuzat să dea publictății aceste rezultate sub pretextul că «acestea trebuie repetate».
Direcția de Sănătate Publică Ialomița susține că «în termen de 48 de ore se vor recolta probe de apă care vor fi sigilate de DSP Ialomița într-un număr cît mai mare și care vor fi analizate la trei laboratoare diferite pentru toți parametrii, inclusiv trihalometani». De asemenea, susține DSP Ialomița, SC Urban este obligată să informeze populația că apa livrată «poate fi folosită doar ca apă menajeră, pentru a preveni răspîndirea bolilor cu transmitere hidrică sau intoxicațiile cu substanțe periculoase».
Prefectul Mădălin Teculescu a dat asigurări că în zilele imediat următoare va cere instituțiilor responsabile să găsească soluții urgente pentru potabilizarea apei, întrucît natura cancerigenă a acesteia nu mai poate fi ignorată. Instituția Prefectului nu exclude sesizări de natură penală pentru a obliga autoritățile locale și furnizorul de apă să identifice soluții de potabilizarea apei.

20 Ianuarie 2011, 15:48 (10412 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Urban recunoaște că apa poate fi cancerigenă... «accidental»
Apa, cancerigenă în mod «tranzitoriu»

Comentariile cititorilor:


pt.mondialu:
(13 Martie 2011, 19:32)
cojones,como cojones!pero el prefecto es mui guapo!guapisimo!!!!
Rodica:
(1 Februarie 2011, 10:00)
Prefectul judetului, ar trebui sa puna osul la treaba si sa faca rapid un proiect care sa fie tot rapid finantat pt potabilizarea apei.., nu sa strige si sa bage panica ... aveam o parere mai buna... dar PD-l ramane PD-l... Fa statia de apa, d-nule prefect, lasa senzationalul!!!
DENISA:
(31 Ianuarie 2011, 20:12)
Niste nenorociti......oare acei oameni care nu-si pot permite sa-si cumpere apa pt mancare si baut ce se intampla cu ei???? De ce platim apa c fiind potabila si nu menajera??? Oare O bea Ionascu???? Sau el are alta treaba cu imbuteliatul prin alte parti.....mi-e sila de javra asta de primar si de toti care sunt implicati in asta.....
un cetatean:
(22 Ianuarie 2011, 18:00)
Sa fie trasi la raspundere javrele de la DSP, purtatori de genti ,,diplomat,, care nu fac decit sa-si umple gentile de spagi. Ce au pazit pina acum, - de doi ani. Ba suspenda autorizatia, ba o prelungesc. Ori sunt incompetenti ori sunt mina in mina cu vinovatii. Oricum trebuie sa raspunda penal.
poiuy:
(21 Ianuarie 2011, 21:58)
@ puii mei...... declaratia trebuia sa fie "mai" socanta decat: Marinica,nasul meu a tras cel mai mare tun din istoia judetului! pe scurt 62 milioane euro.
hm:
(21 Ianuarie 2011, 19:43)
..... cancerigen...in DEX.... nu suna bine ... Dar. : ..... " apa trece ,pietrele raman" ...(Tot pietre) !
Mondialu:
(21 Ianuarie 2011, 16:48)
Bv Teculescu, ai aratat ca ai cojones!
in puii mei:
(21 Ianuarie 2011, 13:53)
PENTRU @poiuy: Domnule,care esti, ai fost genial! Auzi: mâine ialomițenii fără creier vor muri!Păi, va fi pustiu cu siguranță...nu numai in Ialomița! Încerc să te concurez și eu cu o idee absolut... șocantă:Ionașcu e vinovat de apa cancerigenă,care este!!!
poiuy:
(21 Ianuarie 2011, 12:51)
O declaratie de prefect echilibrat..... Asteptam urmatoarea declaratie mai putin socanta: Ialomitenii fara creier maine vor murii!
Vasile:
(21 Ianuarie 2011, 11:18)
Teculescu era intr-un con de umbra ... si a mai produs ceva .De aproape doi ani tot da din gura , a facut Teculescu ceva ? cum a acceptat sa se elibereza de Sanatate Publica acum doua luni avizul pt. apa ? La fel cum si-a dat si acordul pt. locuri de vile la Slobozia pt. popi ? MI-E SILA !!!
xxx:
(21 Ianuarie 2011, 11:08)
scrieti despre ceva nou, asta stie toata lumea.
Cititorul:
(21 Ianuarie 2011, 06:53)
Ce se intampla cu dosarul penal al lui Ionascu.
Pytagora:
(21 Ianuarie 2011, 01:07)
De ce numiti aceasta declaratie "de soc" ??? Oare nu se vede realitatea in fiecare zi, de fiecare data cand deschideti robinetul ??? Ma bucura din ce in ce mai tare atitudinea acestui om, prefectul judetului ! Macar mai exista cineva care striga in gura mare care este realitatea de pe teren !