Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Urban recunoaște că apa poate fi cancerigenă... «accidental»

Ordinul se execută, nu se discută!

Urban recunoaște că apa poate fi cancerigenă... «accidental»

SC Urban, furnizorul de apă în cîrca căruia se răsfrîng de doi ani încoace toate bubele rele ale apei, s-a văzut obligat la rîndu-i să reacționeze la declarațiile prefectului Teculescu. Într-un comunicat de presă remis, ce coincidență, concomitent cu cel al primarului Gabi Ionașcu, conducerea SC Urban susține: «Asistăm cu îngrijorare la graba cu care se fac declarații de presă și afirmații legate de calitatea serviciilor noastre». Ca și primarul Gabi Ionașcu însă, Valentin Cilibeanu uită explice de ce a ținut ascunse vreme de o lună și mai bine de zile rezultatele buletinelor de analiză care semnalează prezența trihalometanilor în apă. De asemenea, același director evită să precizeze dacă apa furnizată de SC Urban este potabilă sau menajeră.

Urban se ascunde în declarații
Potrivit comunicatului remis spre informarea opiniei publice, SC Urban respinge validitatea pe termen lung a buletinelor de analiză apărute în luna decembrie și consideră apariția trihalometanilor în apa livrată populației drept... «accident»! «Considerăm că situația buletinului de analiză prezentat de presă este una accidentală, generată de lucrările de reabilitare efectuate în rețeaua de distribuție a apei din Slobozia. Ne bazăm această afirmație pe faptul că, în cursul lunii octombrie, în cadrul unei acțiuni comune cu DSP Ialomița au fost recoltate probe și s-a făcut analiza THM (trihalometani) la trei laboratoare autorizate care nu au confirmat existența problemelor din acest punct de vedere. Afirmăm cu responsabilitate că facem toate eforturile pentru furnizarea serviciilor și ne conformăm programului anexat de Autoritatea de Sănătate Publică la autorizația sanitară de funcționare, acestea fiind constatate de controalele efectuate de către reprezentanții DSP Ialomița, inclusiv cu ocazia controlului din data de 20.01.2011(...) în urma căruia s-a constatat că nu sînt sesizate riscuri la adresa sănătății».
În ciuda asigurărilor oferite de SC Urban, apa furnizată de către acest operator slobozenilor rămîne menajeră, buletinele de analiză au confirmat depășiri ale THM (trihalometani) la anumite probe recoltate (cu pînă la 30% mai mari față de limita admisă), iar stația de tratare a apei, investiție de peste 700 mii de euro și singura soluție prin care se spreră ca apa să fie potabilizată nu va fi gata înainte de sfîrșitul acestui an. În aceste condiții, cancerigenă sau nu, apa livrată unei treimi din populați județului (SC URBAN furnizează apă pentru peste 80000 de consumatori din Slobozia și localitățile limitrofe) reprezintă un pericol potențial.

22 Ianuarie 2011, 07:42 (6796 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Apa, cancerigenă în mod «tranzitoriu»
Declarație-șoc a prefectului Teculescu: «Apa de la Slobozia e cancerigenă!»

Comentariile cititorilor:


adelante:
(12 Februarie 2011, 07:50)
Din cate se pare, slobozenii cam atata pot. Poate ca isi merita soarta dat fiind faptul ca tot ei au ales ceea ce acum li se intampla. Mai departe, poate se vor trezi.
moni:
(12 Februarie 2011, 07:29)
Îmi este rușine cu așa edili! Vai de capul nostru! N-am găsit alți oameni capabili să ne conducă? Acestia-s niste incapabili, corupti...si mincinosi
dan:
(12 Februarie 2011, 03:41)
bine ne face....ca nu iese nimeni in strada .....toata lumea se vaita ca nu e buna apa dar nu face nimeni nimic...mai vorbeste si stoica mare vice....asa ne trebuie sa ne conduca toti prostiiiii.....
danciu u. ianole:
(24 Ianuarie 2011, 14:29)
sotia mea a decedat de cancer anu trecut ! oare e o pura coincidenta ? nu prea cred.. asi propune primarului (ca tot se tinea el ca apa e potabila) sa bea in fiecare zi (el si familia lui) cate un pahar de apa de la cate un apartament, din oras, si ala fara filtru de apa.. nu poa' sa spuna don' primar ca nu-i sete..
%:
(24 Ianuarie 2011, 08:16)
Mda. De ex:panoul de la casa modei (mai bine in loc de chestiile alea care sant si ele false ,ar fi trebuit sa fie com noastre ) sa le vada cine ar trebui sa le vada .
@:
(24 Ianuarie 2011, 08:13)
Nu mai speram nimic.Atata timp cat nimeni din cei sus pusi nu citesc comm..geaba tastam noi.
Luminita:
(22 Ianuarie 2011, 12:31)
Nu este suficient sa se ia masuri numai in ce priveste pretul apei ci si cu cei ce au incasat acest pret pana acum pentru ca nu poate fi numit altfel decat furt calificat. Sper ca organele competente in anchetarea acestei situatii sa iasa din hibernare si sa se apuce de treaba caci de aceea sunt platite din banii contribuabililor.
!:
(22 Ianuarie 2011, 11:14)
de platit ca de platit , problema este ca platim si apa plata ...care vara se consuma in exces...
mike:
(22 Ianuarie 2011, 10:58)
Chiar si accidentala, prezenta trihalometanilor in apa, intr-un oras-municipiu al unei tari din UE, care vrea acces in Schengen, este impardonabila. ,,Las' ca merge si asa!'', dicton preluat de psd-isti de la comunisti!
ady492:
(22 Ianuarie 2011, 09:18)
toata lumea scrie si face emisiuni despre apa din orasul slobozia dar nimeni nu zice nimic de pret noi o platim ca ar fi apa potabila si totusi nu e deci poate ia cineva o masura si cu pretul apei