Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Costa Mina, profesor începător de greacă și bulgară

Costa Mina, profesor începător de greacă și bulgară

Anunțul l-am cules de la rubrica de mica publicitate. Cu domnul Costa Mina ne-am întîlnit la sediul redacției... Greaca și bulgara n-o s-o învățăm niciodată! Dar am descoperit că meseria de profesor începător există. Rămîne doar să vă convingeți și dumneavoastră...

Moștenirea greco-bulgară
Îl cheamă Mina Constantin Ivanciu. Mina este nume aromân, moștenit de la bunicul, ajuns din Macedonia în Cadrilater acum o sută și mai bine de ani. Ivanciu este numele bunicii, bulgăroaică get-beget. Iar Constantin, Costa cum îi place să se prezinte, este nume neaoș românesc. Și e român, dar în el s-au amestecat, de mic, sîngele neamurilor și limbile Balcanilor. Multă vreme n-a știut de darul său: «știam de-acasă, de copil, cîte un cîntecel, poezioare... Bunicii s-au străduit să mă învețe, ca să nu se piardă neamul și limba. Dar eu eram tînăr, nu le-am dat niciodată prea multă atenție...». Prin 2000 însă, o dată cu maturitatea, glasul sîngelui s-a dovedit mai puternic. Și l-a chemat pe Costa la masa de studiu: «Învățam pe apucate, că e greu să și muncești, să și înveți. Dar am reușit! Nu la nivel de academie, că nu mi-a trebuit niciodată. Dar dacă e nevoie, mă descurc și cu termeni tehnici!».
Dintre cele două limbi care l-au chemat, Costa Mina a învățat mai ușor bulgărește. Poate și din cauza bunicii, a cărei voce încă îi mai stăruie în memorie. Cu greaca e mai greu, din cauza alfabetului: «Nu e o limbă ușor de scris! Într-un fel se scriu literele mari, într-altul cele de mînă. De-aia nici nu am pretenția să predau pentru avansați. Vreau doar să ofer un sprijin celor care au nevoie de limbile astea». Mai mult decît atît, Mina crede că tot omul are pe lume o menire, trebuie să lase un semn. Și crede că predatul limbilor pe care le-a învățat i-ar împlini gîndul ăsta.

Foamea ascute mintea
Costa Mina are 38 de ani și nu știe o buche de pedagogie școlară. În schimb, ar putea să vă construiască legat la ochi o stație de radiotelegrafie, pentru că este radioamator pasionat și atestat cu patalama la mînă, în urma unui concurs dur, susținut la București. Numai că radiotelegrafia nu ține de foame. Meditațiile în schimb țin. Așa că s-a hotărît să-și exploateze abilitățile acum, date fiind circumstanțele economice: «De fapt, ideea mi-a venit mai demult, prin 2004. Eram în Grecia, într-o excursie. Fiecare voia să vîndă ori să cumpere ceva. Și numai eu știam greaca. Așa că în fiecare zi trebuia s-o fac pe translatorul pentru cineva din grup. La un moment dat, mi s-a urît și am fugit de ei, că mă dusesem acolo să vizitez, nu să traduc. Dar acum nu mi se mai pare o idee așa de rea».
Pe lîngă greacă, pe care o stăpînește binișor, Costa Mina știe și bulgară. O limbă pe care a învățat-o în familie, dar pe care acum o consideră utilă pentru cei care vor să-și achiziționeze o mașină de la bulgari sau să descifreze acte: «Acuma, toată lumea dă fuga la bulgari să-și ia mașină. Dar nimeni nu știe ce scrie pe hîrtiiile alea. Eu știu! Sau pot să-i învăț... Sau pot să traduc actele care trebuie încheiate». După anunțul publicat în ziarul local, Costa Mina a căpătat deja primul elev. Nu cere mult, doar 10 lei ora. Știe că strică piața, dar nu-și face griji. E doar un profesor începător.

6 Februarie 2011, 08:22 (14590 vizualizări - 15 comentarii)

Comentariile cititorilor:


mihai foarte misto:
(21 Februarie 2011, 18:37)
se trezesc toti analfabeti sa intre pe aici sa comenteze..... parerile altora despre reportajul acestui tip. [foarte misto] sa fii hahalera o fii bine?
FOARTE MIȘTO:
(18 Februarie 2011, 18:06)
Am înțeles că nu ești vorbitor normal de limba română, că prea ai o exprimare...împulecată...!! Ori ești prost rău... săracu de tine...!
misto pe naiba istet:
(18 Februarie 2011, 07:29)
seaca gluma...mai degraba cap sec esti tu ai vrut sa spui...daca nu reusesti sa iti dai seama cind te suna cineva cu nr privat
FOARTE MIȘTO!:
(15 Februarie 2011, 09:46)
Și cum îți dai seama că e seacă gluma... dacă nu răspunzi, dacă n-o auzi?!... Nu prea ești deștept,băiatule! Cum te prinzi că e ,,nr privat"...sau de alt fel? E clar: ești cam dus....Oricum, poți face rost de ceva bani și în condițiile astea. Sănătate!
costa mina:
(15 Februarie 2011, 08:08)
cine are nevoie ma poate contacta la nr:0764545678......nu raspund la nr private,adica la glume seci...hi....
bamburic:
(14 Februarie 2011, 05:29)
bravo leule
makedon si nu prea:
(10 Februarie 2011, 12:37)
Mai tinere, felicitari!! Ai grija insa ca te pot beli unii profesori de liceu, ca la strici pretul la meditatii ilegale! SUCCES!
vali:
(10 Februarie 2011, 12:09)
da cum ai reusit sa inveti.si cu serviciul,in timpul liber, cam greu
Costa Mina:
(10 Februarie 2011, 05:16)
Telefon 0764545678.
costica:
(9 Februarie 2011, 17:05)
vreau si eu sa cumpar o masina de la bulgari si am nevoie sa imi traduci actele se poate niste date de contact?
cristina:
(9 Februarie 2011, 07:51)
interesant,preda si macedoneste?
tudor:
(8 Februarie 2011, 08:02)
prea ieftin iei pentru meditatii,ne strici pretul pietii.trebuie sa cerii mai mult>
cusurinu: