Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Traficanții de copii din Țăndărei, LIBERI

EXCLUSIV: Libertate ungurească pentru mafie țigănească

Traficanții de copii din Țăndărei, LIBERI

Traficanții de minori din Țăndărei au fost puși în libertate. Decizia aparține magistraților Curții de Apel Tîrgu Mureș. Așadar, 19 dintre arestații în dosarul «Mafia din Țăndărei» sînt actual liberi, măsura judecătorilor impunînd obligația de a nu părăsi localitatea.
Reamintim faptul că, în luna aprilie a anului 2010, la Țăndărei s-a desfășurat cea mai spectaculoasă și de anvergură acțiune polițienească din ultimii ani. Bilanțul aficial al operațiunii de destructurare a grupului infracțional din Țăndărei era stabilit la 34 de percheziții domiciliare, 27 de persoane urmărite penal pentru trafic de minori, 24 de persoane reținute și 168 de victime-copii. Potrivit Rechizitoriului, rromii erau acuzați de activități de crimă organizată pe linia migrației ilegale și a traficului de minori spre țări din Europa Occidentală. Acțiunea din aprilie 2010 a mobilizat, pe lîngă procurorii din cadrul Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism, peste 120 de ofițeri de poliție din cadrul IGPR-DCCO, DGIPI și 200 de lucrători din cadrul Jandarmeriei Române. În plus, operațiunea a beneficiat de sprijinul Poliției Metropolitane din Marea Britanie, care au reușit ceea ce poliția ialomițeană nici nu îndrăznea să viseze: destructurarea celui mai mare grup infracțional specializat în trafic de minori și criminalitate organizată! Munca acestora însă a fost anulată de o decizie halucinantă a magistraților Curții de Apel din Tîrgu Mureș. Marți, 8 februarie 2011, instanța a decis că rromii din Țăndărei trebuie să fie liberi. Motivarea însă...

«În baza art. 139 alin. 1 C. pr. pen, înlocuiește măsura arestării preventive a inculpaților:
-BUZOIANU RADIAN
-DUMITRU ARON
-DUMITRU TASE
-DRĂGUȘIN GHEORGHE ION
-RADU CONSTANTIN
-RADU DRĂGUȘIN
-DRĂGUȘIN MARIUS COSTEL
-DRĂGUȘIN PETRICĂ
-MITU ION
-NICULAE MARIAN
-NICULAE MIRCEA
-RADU MARIAN
-SCHIAN FLORIAN
-SCHIAN SILE
-SCHIAN MARCEL
-SCHIAN NICOLAE
-VOICU ILIE
-STAN COLONEL
-NICULAE ALIDON
cu măsura preventivă a obligării de a nu părăsi localitatea de domiciliu, respectiv orașul Țăndărei, jud. Ialomița, fără încuviințarea instanței.
Dispune punerea DE ÎNDATĂ în libertate a inculpaților dacă nu sînt arestați în alte cauze»
.
Vom reveni cu amănunte.







10 Februarie 2011, 08:42 (13705 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Traficanții de minori din Țăndărei au fost achitați definitiv!
Procurorii DIICOT cer pedepse mai aspre pentru traficanții de copii din Țăndărei
Traficanții de minori din Țăndărei au fost achitați de judecători
Dosarul traficanților de copii din Țăndărei, «pregătit» pentru eliberare
MAFIA ȚĂNDĂREIULUI

Comentariile cititorilor:


vitto:
(31 Martie 2013, 04:50)
Justitia este MANA-IN-MANA cu  EI!
biju:
(9 Martie 2011, 01:11)
mai fratilor lasa tii oameni sa stea in libertate pentru ca nau probe si fiescare face afacerii asa sunt in romaniaa vedetii de treba voastra eu daca as fii judecarorul ieu le lasam in libertate pn ca nau facut nimik
dudu:
(5 Martie 2011, 17:08)
stai linistit ca nu mai scapa nici unul. o sa fac toti parnaie.
eu:
(18 Februarie 2011, 08:29)
RUSINE!!!!!!!! CELOR CE REPREZINTA LEGEA. NU SE POATE SA ELIBEREZI NISTE OAMENII CE AU COMIS ASEMENEA INFRACTIUNI ( SE PARE CA "OAMENILOR LEGII" LE-A PLACUT BANII TIGANILOR)RUSINE, RUSINE.....
mircea:
(13 Februarie 2011, 10:09)
daca cineva si-a facut iluzii ca se va rezolva ceva ei bine,isi merita soarta....singura metoda de scapa de...scursorile astea este sa ii omori pur si simplu...atat...cat despre justitia din romania sau mai concret ,cea din ialomita...hai sa fim seriosi...cine are incredere in ea?????
nicu:
(11 Februarie 2011, 09:47)
mai fratilor,oameni astea sunt an libertate dar nu cred ca merge o luna pana nu face o alta porcarie justitia nu a procedat bine bine-n teles ca nu toti sunt dintre ei erau vinovati dar 80%erau vinovati asa ca fratilor sa nu mai avem incredere in justitie multi infractori afara multi nevinovati inchisi
daniela:
(11 Februarie 2011, 09:43)
Cumplit. Cum sa pui in libertate "oameni" care si-au batut joc de copii, care au furat, talharit si poate chiar ucis. In ce tara traim? Dreptatea este de partea celor cu bani-umbla cu capul spart. Pai sa ne mai miram de ce atata mafie? Trist...si dezgustator.
nitu:
(10 Februarie 2011, 12:39)
ar trebui sa fie condamnati pe viata pt tot ceea ce au facut incepind cu Titi cu Traian etc care au terorizat oamenii din Tandarei de si au pus capat zilelor Vezi Dragnea,Anghelescu,Kent etc care si au pus capat zilelor sau au fugit din oras.Singurii care au ceva bun simt sint fratii Bocioc si Poligrad in rest toti sint niste nemernici Rusine justitiei!
balauru:
(10 Februarie 2011, 12:04)
coruptia este mare ,e foame de bani,unde este antonescu sa curete tara de ciori
jică:
(10 Februarie 2011, 10:07)
moarte romînilor!
andreea:
(10 Februarie 2011, 09:36)
daca si atunci cand dosarele au fost instrumentate de INTERPOL totusi justitia romaneasca a considerat ca nu sunt probe, ce sa mai zicem cand dosarele sunt instrumentate de politisti romani.Aceasta este dreptatea justitiei din Romania