Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

20 milioane de euro, prețul guvernării lui Ionașcu

20 milioane de euro, prețul guvernării lui Ionașcu

Slobozia arată ca după bombardament! Străzile sînt pline de cratere, apa e menajeră, populația e cu nervii la pămînt... Iar Ionașcu mai vrea un mandat! Atît de tare își dorește acest lucru încît ar fi dispus să facă orice compromis pentru realizarea acestuia... În acest context, erijarea sa într-un David administrativ luptînd cu Goliatul RAJA nu este decît rol. Un rol care însă ne-a costat 20 de milioane... De euro!

Dormi liniștit, Ionașcu veghează pentru tine!
Guvernarea lui Ionașcu a început în urmă cu 7 ani, cînd actualul primar al Sloboziei nu era decît un biet viceprimar fără viitor. Moartea lui Ioan Pinter l-a legitimat însă, iar anul de grație trecut pînă la alegeri i-a dat curaj. Un curaj prost, care l-a împins în 2007 să aprobe cea mai mare investiție din istoria recentă a Sloboziei, investiția în sursa de apă. Dimensionate inițial la mai puțin de 4 milioane de euro, cheltuielile au crescut ca Feții-Frumoși, ajungînd în anul de grație 2011 la 12 milioane. Vorbim aici nu doar de sursa în sine, ci și de costurile conexe, începînd cu înlocuirea rețelei de apă și terminînd cu stația de tratare care va fi finalizată în toamnă. De unde vin celelalte 8 milioane de euro? Gabi Ionașcu a spus-o singur, săptămîna trecută, într-un interviu publicat în Independent: «Proiectele aflate în execuție la nivelul orașului Slobozia nu au putut face obiectul negocierilor. Este vorba despre modernizarea stației de apă, reabilitarea sistemului de apă și extinderea sistemului de canalizare. Cunoaștem cu toții faptul că fondurile europene nu asigură continuarea investițiilor în derulare. Ori interesul nostru, interesul comunității, este ca investițiile începute să fie susținute. Am spus atunci și o spun și acum. Cine vine și investește împreună cu noi, poate negocia preluarea SC Urban!».

Cine ridică sabia, de sabie va pieri
Unde sînt banii? Ei bine, simplu! Gabi Ionașcu are la dispoziție (și nu s-a sfiit să cheltuiască!) un rest de 6 milioane de euro rămași din împrumut, plus bugetul anual al orașului. Ce ascunde Ionașcu în spatele acestei declarații și a altora asemenea? Pe lîngă cifra impresionantă cheltuită fără discernămînt, o incapacitate congenitală a edilului slobozean de a atrage fonduri europene. Ionașcu strigă «Lupu’!» arătînd cu degetul către RAJA, în speranța că electoratul tradițional, speriat de un bici nou, îl va salva, votîndu-l încă o dată. E drept, nici RAJA nu e ușă de biserică! E un colos în plină ascensiune, susținut de motoare de partid puternice și dispus să înghită orice îi șade în cale. Dar problema de moment a comunității nu este nici cine va prelua Urbanul, nici cu cît va crește prețul apei și nici măcar cînd vom avea apă potabilă, îndrăznim să spunem!
Problema e dacă cineva va reuși vreodată să amortizeze uriașul efort financiar al comunității, care sub guvernarea lui Ionașcu a ajuns la 20 de milioane de euro pentru niște proiecte nefuncționale la acest moment...

17 Februarie 2011, 07:41 (9205 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Dosarul «Apa lui Ionașcu», redeschis de DNA
Gabi Frankenstein și Iuda Bowling Paros
Ionașcu este angajatul lui Stoica
PSD Ialomița repetă istoria la Slobozia

Comentariile cititorilor:


altul care stie:
(19 Februarie 2011, 10:27)
Nu-l mai plangeti pe Pinter.Bozgorul a tocat o alta gramada de bani pentru o alta apa de la Chiciu.De aceste matrapazlacuri nu este straina nicu eterna Elena Muresan,directoare Economica la Primarie.Si Ionascu care era Viceprimar pe atuci si care acum face pe nevinovatul.Chiar nimeni din organele abilitate ale statului nu vrea sa lamureasca definitiv chestiunea aceasta a apei din Slobozia. Chiar asa santem blestemati noi cei din acest oras sa suferim din cauza apei. Pana cand niste indivizi veniti cu traista in bat din Moldova sau Ardeal ne vor mai conduce batandu-si joc de banii si viata noastra si a copiilor nostrii.
Vasile:
(18 Februarie 2011, 17:04)
Dar apa se va schimba,pina in 2012 ?
unul care stie:
(17 Februarie 2011, 19:32)
pina in 2012 sigur RAJA nu v-Apune mana pe U R B A N DUPA 2012nu pot sti deoarece este posibil sa se schimbe culoarea politica majoritara in consiliul local