Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Războiul apei, faza pe SRI

Ionașcu vs Teculescu

Războiul apei, faza pe SRI

Mare e grădina Lui și mulți oficiali i-au sărit gardul în lung de mandat! Dar parcă niciunul ca bieții Ionașcu și Teculescu, obligați de funcție să țopăie după ureche pe melodii cîntate de alții. Cum, nu știți despre ce vorbim? Păi, vă lămurim noi, că de-aia sînt plătite «agenturili», iertat fie Răposatu’ care ne-a permis nouă, tuturor, să apucăm ziua aceasta!

Gargară cu apa slobozenilor
Pe 5 februarie, în cadrul unei dezbateri publice, prefectul Mădălin Teculescu a sugerat că problema apei la Slobozia face obiectul unui raport al SRI nu tocmai favorabil primarului Ionașcu. Încet la... declarații, primarul Gabi Ionașcu a reușit să răspundă atacului de-abia luni, 14 februarie, lovind nimicitor, cu un text meșterit în noile laboratoare media ale administrației locale. Atît i-a trebuit prefectului Teculescu! 24 de ore mai tîrziu a replicat surprinzător, echilibrînd balanța atacurilor. Vă prezentăm mai jos extrase din cele două scrisori publice ale oficialilor nominalizați. Nu înainte însă de a vă avertiza că duelul declarațiilor continuă. Nu, nu pînă ce apa va deveni potabilă, așa cum sperați! Ci pînă cînd dumneavoastră, alegătorii, veți decide ca unul dintre cei doi să dispară definitiv de pe scena publică locală. Vă ținem pumnii și vă dorim să aveți mînă bună!

Din scrisoarea publică a primarului Gabi Ionașcu
«Am urmărit cu interes participarea dumneavoastră la dezbaterea publică organizată de o asociație civică în ziua de sîmbătă, 05.02.2011, dar mai ales confirmarea dumneavoastră despre un raport secret al SRI precum că „informarea a fost pentru Prefectură, nu pentru Prefectul Teculescu-persoana“. Vă întrebăm public: 1. Dacă acest raport există? 2. Informațiile conținute de acest raport „de mare interes“ pentru dumneavoastră, au fost puse și la dispoziția autorităților locale pentru corecții în eventualitatea evitării unor riscuri? Nu dorim să înțelegem că informațiile cu care operați în calitatea de reprezentant al guvernului și de înalt funcționar public, sînt utilizate în scopul decredibilizării unui contracandidat în eventualitatea participării dvs la alegerea Primarului Municipiului Slobozia».

Extras din replica prefectului Teculescu la scrisoarea publică
«Domnule Primar și prea atenților experți, Urmare a scrisorii dvs. adresată Prefectului județului Ialomița, dar care nu ajunge la destinatar decît prin intermediul presei, vă facem cunoscut următoarele: 1. Nu există un raport. 2. Nu mai e cazul. Am spus în mod generic „SRI” pentru ca sînt instituții abilitate care concură la informarea Prefectului. Vă rugăm, a avea în vedere în primă fază, prevederile Legii 51 din 1991, privind siguranța națională a României, art.11 (...) Din păcate pentru domnul Gabi Ionașcu și experții săi, legiuitorul nu a considerat necesar să fie beneficiarii unor astfel de informații și cred că bine a făcut. Puteți continua seria de atacuri în presă la adresa Prefectului județului Ialomița sau a altor instituții, dar consider că prin aceasta nu veți rezolva problemele legate de apa potabilă, ci doar încercați să abateți atenția publică de la problemele de fond pe care împreună cu cei doi viceprimari trebuie să le rezolvați».

18 Februarie 2011, 09:25 (12914 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Slobozia bea apă cu trihalometani
Primăria Slobozia plătește de două ori pentru stația de tratare
Apa din Slobozia, o problemă fără sfârșit

Comentariile cititorilor:


mike:
(22 Februarie 2011, 11:39)
Lugojana, dragule, despre oricine poti afirma orice, asta-i chintesenta cu Radio Erevan. Interesant, despre psd, nimic, nimic?
bataie de joc:
(21 Februarie 2011, 14:37)
Mai multă prostie ca în Slobozia este...în toată țara! Ne otrăviți cu apă plătită cu banii noștri! E ca și cum ne-am plăti singuri moatrea!
Vasile:
(21 Februarie 2011, 07:17)
Pt.Pytagora :Primaria Slobozia contracteaza in aceste zile constructia unei statii de tratare ce ar trebui sa faca apa din subteran potabila (urmind modelul Calarasi ,Urziceni, Fetesti ).De ce atit de tirziu ,poate cineva va raspunde .Ambitiile si orgoliile celor doi politicieni din articol ,i-au facut sa neglijeze principala problema si sper ca electoratul sa-i penalizeze.Post-urile noastre reprezinta una din putinele arme cu care putem lupta intre aegeri contra politicienilor .
pytagora:
(20 Februarie 2011, 21:29)
Sunt slobozean de putin timp, daca un an inseamna putin ! Am ajuns pe aceste meleaguri din pura intamplare si, cu siguranta, voi ramane aici mult timp de acum inainte ! De cum am venit, un amic slobozean mi-a spus realitatea : toate-s bune si frumoase in afara de 2 lucruri : apa si tantarii ! Prima reactie a fost sa zambesc ! I-am spus ca apa nu poate fi mai rea decat cea din Bucuresti, insa mi-a replicat raspicat : fii sigur de asta ! Si, curios peste masura, am ajuns acasa si am intrat in dus ! Ok, n-o fi buna de baut mi-am zis in sinea mea, insa nu ma gandeam nici o clipa ca aceasta pseudo apa de fapt n-o voi putea folosi decat pentru a spala wc-ul de nevoile zinice ! La primul dus pielea mi s-a inrosit, am simtit mirosuri innecacioase, ajungand la concluzia ca apa este sub orice critica ! Asadar, ce-i de facut, m-am intrebat ? Si, cautand informatii in stanga si-n dreapta, citind despre aceste "lupte" descrise si in acest articol, as vrea sa-mi dau si eu, ca unul din cei afectati de situatie, cu parerea despre aceste lucruri ! Am citit cu zambetul pe buze randurile pline de haz scrise in articol si indemnurile enuntate cu darnicie de comentatorii acestui articol ! Insa, vorba lui Caragiale : cu mine cum ramane ???? Credeti Dumneavoastra ca ne aflam intr-o situatie in care tot ce avem de facut este sa ne amuzam de tonul acestor oameni ? Nu suntem, oare, influentati in mod direct de rezultatul acestor discutii pe care ar trebui, cu tot respectul, sa le tratam cat se poate de serios ? Oare trebuie sa ni se imbolnaveasca, noua Doamne Fereste sau altora de langa noi copiii de cancer de piele ca sa ne trezim din aceste mistouri cronice si SA FACEM CEVA in ceasul al nouazeci si noualea??? Mai oameni buni, nu cred ca intelegeti gravitatea problemei asa cum unul dintre candidatii la primaria Sloboziei enunta mai acum ceva timp cateva din prioritatile mandatului sau, lasand apa pe locul III !!!!!! Bine ca nu l-a pus pe al zecelea ! Mai oameni buni, oare nu toti dintre noi folosesc apa din conductele orasului ? Oare toti aveti puturi forate, filtre de sute de milioane si va permiteti sa luati la misto aceasta situatie ??? Eu nu sunt nici pdl-ist, nici psd-ist si nici liberal, desi ca doctrina, ca idei de viata sunt de acord cu viziunea liberala, insa, daca as fi auzit de cineva din aceasta zona a tarii, de fiecare data cand as deschide gura, si as face-o IN FIECARE ORA, primul cuvant spus ar fi APA !!! Si nimic altceva ! Apa fratilor, apa ce-o ating multi copii ai acestui oras, apa de care avem nevoie nu numai pentru a o folosi la wc ci pentru a ne spala pe corp, pe fata, pe dinti ! Cum sa-i spun propriului meu copil sa se spele pe dinti cu asemenea apa ? Nu va ganditi ca-l condamn la moarte ??? Haideti sa lasam mistourile, indemnurile catre Teculescu, catre Ionascu si sa facem ceva palpabil ! Ma bucur ca exista un om ce se poate face auzit si anume acest prefect ce vorbeste de fiecare data, cum mi-am dat seama, despre APA ! Ma bucur enorm ca face asta si de asta ii dau dreptate ! Nu cred ca-i ceva mai important ca apa ! Nu se poate fara ea ! Asa ca, haideti sa facem ceva !
Marko Bella:
(20 Februarie 2011, 15:21)
Scandalul ăsta între Teculescu și Ionașcu îmi aduce de aminte de Marko Bella și de Vadim. Ambii și-au păstrat notorietarea urlând 4 ani "ia plăcuța bilingvă", "nu lua plăcuța bilingvă". Și așa și-au asigurat locuri în parlament după 4 ani în care n-a făcut nici unul nimic. Exact la fel cu Ionașcu și cu Teculescu. Nici unul nu va face nimic pentru apa potabilă din Slobozia. Și nici unul nu va păți nimic. Dar e bine că mai agită spiritele, ca să fie în centrul atenției. Măcar un consilier să ajungă fiecare, dacă nu primar... Că doar o analiză de apă durează o zi, nu 2 ANI!!! (de când se tot ceartă că e sau nu e potabilă).
CONVINGERE:
(20 Februarie 2011, 06:22)
Sunt numai doi băieți deștepți in sud-estul Europei: Paros Radu și Băcanu Valentin. De cinste, corectitudine, studii solide, obiectivitate, loialitate și alte fleacuri ca acestea, să nu vă îndoiți la dânșii... BETON!!
Lugojana:
(19 Februarie 2011, 12:57)
Mike este adevarat (pe post de radio Erevan)ca :1.dupa modelul de la centru,Igas il obliga pe Cazacu sa se autosuspende din PDL(pentru dosarele penale)cine va fi interimarul,Gigi Manea sau Paros?Este adevarat ca prefectul Teculescu sta peste program,doar ca sa studieze cu discretie dosarele de la fosta Secu ?Poate,poate o gasi ceva cu care sa iasa in presa ?Cica isi ia notite ,face fise ...lucru !Pt. Ionascu cica are un biblioraft ?Mare i-a fost dezamagirea cind a aflat ca primaria va fi a liberalilor ,l-a prins pe picior gresit ,cu Martin nu are nimic !
mike:
(19 Februarie 2011, 11:49)
Teculescu are dreptate. Ce nu intelegeti, bre?
Alex:
(18 Februarie 2011, 22:30)
Si eu m-am saturat de hotii si mincinosii acestia!Ciné sau ce ar putea sa-i trimita la reciclat .sunt UZATI !
Lugojana:
(18 Februarie 2011, 21:55)
Ca sa fie complet si domn profesor sa dea meditatii la matematica ,pe masa din bucatarie in Tandarei si Marinica sa-i arate ucenicului cum se pune un petic cald ,la camera de tractor la servisul din Roata .Chiar o prietena imi spunea ca a cresct traficul "fluvial" pe Ialomita ,multe vase urca pina la Ion Roata sa alimenteze cu motorina ! Cred ca-i un eveniment ,n-ati scris nimic ?
Ana:
(18 Februarie 2011, 21:14)
Vasile esti un vizionar : Teculescu de profesie "inginer financiar "il vad redevenind politist comunitar la Sf.Gheorghe ,scriind un proces verbal si Ionascu subinginer de instalatii,angajat la Urban ,(sau poate la Ghinea la Vivserv ).supervizind o echipa ce "cirpeste" o teava de apa la Central .Da-le Doamne !sa vada cum este !Eu zic ce trebuie sa-i ajutam sa se "implineasca profesional" .
blajinul:
(18 Februarie 2011, 18:30)
ce-ati zice daca-i vom vedea rinjind de pe niste panouri afisate la vedere si de aceeasi parte a baricadei ? sa vedeti atunci izvorul tuturor realizarilor facute "impreuna"
Vasile: