Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița, în topul județelor cu cele mai puține firme active

Raport de criză

Ialomița, în topul județelor cu cele mai puține firme active

Mediul de afaceri ialomițean se păbușește. Și dacă nu se prăbușește, se chinuie să supraviețuiască. Deși politicienii anunță triumfător finalul crizei și semnificative creșteri de natură economică, Ialomița rămîne codașă. Codașă la numărul de firme active...
Ialomița se situează pe unul dintre primele locuri de la coadă într-un top al firmelor răpuse de criza economică. Cel puțin așa reiese dintr-o situație statistică a Oficiului Național al Registrului Comerțului, instituție ce a dat publicității datele informative aferente lunii ianuarie 2011 la capitolul suspendări, dizolvări sau radieri voluntare de societăți comerciale.
La nivelul întregii țări, în luna ianuarie 2011 funcționau aproximativ 886 mii de comercianți. Dintre aceștia, puțin peste 255 de mii reprezentau persoanele fizice autorizate, iar restul de 631 mii de lei erau erau reprezentate de societăți comerciale. În Ialomița, numărul comercianților a fost în ianuarie 2011 de 7271, dintre acestea firmele fiind doar 4642. Această performanță negativă este depășită doar de județele Covasna (4640 persoane juridice) și Mehedinți (4578 persoane juridice).
La nivel național, în prima lună a anului 2011 s-au înregistrat 2659 de cereri de suspendare de activitate, procentual cifra înregistrînd o scădere de 55% comparativ cu luna ianuarie, cînd se înregistrau peste 6040 astfel de solicitări. Și în Ialomița numărul solicitărilor de suspendare de activitate a scăzut considerabil. Astfel, dacă în ianuarie 2010, 43 de patroni alegeau să-și suspende activitatea comercială, în prima lună a anului 2011 doar 18 firme și-au suspendat activitatea. Pe segmentul dizolvărilor voluntare, deși la nivel național număr acestora a scăzut, în Ialomița numărul dizolvărilor a crescut. Potrivit datelor ONRC, în prima lună a anului precedent 5 patroni ialomițeni au ales să-și radieze firmele, comparativ cu ianuarie 2011 cînd 7 firme au dispărut prin dizolvare. La capitolul radieri voluntare, Ialomița s-a aliniat la trendul descendent de la nivel național. Procentual, radierile au scăzut cu 14 procente comparativ cu ianuarie 2010, de la 42 la 36 în ianuarie 2011.

1 Martie 2011, 09:04 (12100 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Ialomița, în topul județelor cu cele mai puține firme active (II)

Comentariile cititorilor:


Gina:
(2 Martie 2011, 12:59)
@ euuna, Cred ca vremea de astazi ti-a inseninat inima si incerci sa intrezaresti o raza de speranta,in ultimul timp nu auzim decat de disponibilizari si reduceri salariale pe de o parte si de scumpiri pe de alta parte. Sa fim optimisti? Romanul e prin natura fiintei lui optimist,insa de 21 de ani tot spera si se intreaba, care este generatia de sacrificiu? Bunicii ziceau ca ei, parinti ca ei, noi, ca noi suntem cea mai sacrificata generatie, dar copii nostri ce sunt, ce vor fi nepotii nostrii, mai bine nu ne gandim, asta ca sa nu devenim pesimisti. Oricum sa speram ca va fi bine, e tot ce mai putem face.
euuna:
(2 Martie 2011, 11:19)
...de ce fug investitorii ???Ce s-a mai facut prin Slobozia in ultimul timp{exceptand perioada de criza -circumstanta atenuanta]..vezi judetele din zona limitrofa judetului -zona industriala dezvoltata,atrageri de investitori straini etc.E normal sa se ajunga la imposibilitatea de functionare,la insolventa,falimente ...intr-un oras "mort" din punct de vedere al mediului de afaceri -pentru ca exista o simbioza intre anumite domenii si nu numai.Sa fim optimisti ,sa ne rugam la Dumnezeu ca oamenii care conduc destinele acestui judet sa se gandeasca si la ceilalti...
LEX ET HONOR:
(2 Martie 2011, 07:41)
Nu-i asa ca traim bine???Si am iesit din recesiune si criza!!!Economia este relansata,creste productia ca pe vremea lui Ceausescu,doar pe hartiile lui Boc,ca in realitate vedem ce se intampla.Ne meritam soarta.