Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a încheiat contractul cu Casa de Sănătate Ialomița

Scandal pentru nimic!

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a încheiat contractul cu Casa de Sănătate Ialomița

După îndelungi negocieri, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a cedat, semnînd actul adițional cu Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița. În acest mod, conflictul privind finanțarea celei mai mari unități sanitare din județ s-a stins. Cel puțin pentru moment!

Mediere bucureșteană pentru Sănătate ialomițeană
La începutul lunii februarie, CJAS Ialomița a anunțat bugetul detaliat al primelor trei luni de Sănătate ialomițeană. Potrivit cifrelor, cea mai mare parte a bugetului în primele trei luni a fost redirecționată către spitalele ialomițene. Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit, potrivit bugetului, cîte 2,5 milioane lei lunar, dintre aceștia 1,9 milioane constituind plata lunară a fondului de salarii... Nemulțumiți de banii alocați, reprezentanții instituției au refuzat inițial să semneze actul adițional, amenințînd cu proteste majore. În plus, managerul instituției revendica o datorie veche de 5 milioane lei, rămasă neachitată de la finele anului 2010. Iar fiindcă pericolul nefinanțării celei mai mari unități sanitare din județ amenința tot mai mult, Casa Județeană împreună cu echipa de conducere a Spitalului Județean au decis medierea conflictul, iar pentru aceasta, în data de 10 februarie, la București, autoritățile naționale au încercat medierea conflictului.
Potrivit documentelor, în trimestul I al anului 2010 Casa Județeană de Asigurări de Sănătate a contractat 6172 de cazuri de spitalizare continuă și 1620 de cazuri de spitalizare de zi, iar în primul trimestru al anului 2011 aceeași instituție a propus 4275 de cazuri de spitalizare continuă și doar 961 de spitalizare de zi. Reprezentanții Spitalului au apreciat că reducerea de aproximativ 30% în condițiile unei adresabilități sporite nu permite instituției să asigure acte medicale continue și nici să satisfacă minimal nevoile pacienților ialomițeni. În plus, alte revendicări ale Spitalului Județean au vizat nealocarea de fonduri pentru laboratorul de analize propriu, dar și pentru o sumă derizorie pentru laboratorul de radiologie, aproximativ 2500 lei lunar...
«Impunerea acestui contract pune în pericol viața a mii de oameni din județul Ialomița. Contractul este inacceptabil întrucît acesta presupune o reducere cu 30% a cazurilor de internare continuă și cu 35 la sută a cazurilor de internare de zi» a tunat în cadrul întîlnirii managerul Vasile Olaru.

Contract încheiat la foc automat
La doar cîteva zile diferență, echipa de conducere a Spitalului Județean a cedat, acceptînd astfel condițiile de finanțare impuse de actul adițional aferent primelor trei luni ale anului în curs. «Casa de Asigurări a încheiat acte adiționale de prelungire a contractelor-cadru pe 2011cu toți furnizorii de servicii medicale, astfel încît asistența medicală din Ialomița să se desfășoare în cele mai bune condiții. Asta pînă la începutul lunii aprilie 2011, cînd vom încheia contracte definitive cu furnizorii» a apreciat președintele CJAS Ialomița, Mihai Geantă.
Pe lista principalilor furnizori de servicii medicale, reprezentanții Casei au punctat medicii de familie, farmaciile, laboratoarele de analize, dar și finanțarea celor mai importante programe naționale... «Am întîmpinat probleme la încheierea actelor adiționale cu Serviciul Județean de Ambulanță, care a solicitat o finanțare mai solidă. Am mediat acest conflict și am reușit într-un final să încheiem acest contract în limita sumelor pe care le-am avut la dispoziție. De asemenea, am încheiat acte adiționale cu toate spitalele din județ în afara celui de la Slobozia, unde contractarea a fost mai dificilă. Principala problemă a fost reducerea numărului de cazuri, potrivit actului adițional» a precizat Geantă.
Doar că, imediat după producerea medierii bucureștene, reprezentanții Spitalului Județean au acceptat oferta de finanțare a Casei de Sănătate și au decis semnarea actului adițional. Potrivit specialiștilor, finanțarea de 2,5 milioane lei lunar ar permite instituției achitarea fondului de salarii, contribuțiile angajaților către bugetul de stat, plata utilităților dar și fonduri pentru nevoi minimale de supraviețuire.

Slobozia, «popasul» către Litoral
Pe lîngă toate acestea, o problemă rămîne cel puțin îngrijorătoare. Din cauza reluării lucrărilor de infrastructură la Autostrada Soarelui pe ruta Cernavodă-Constanța, drumul către Litoral va trece anul acesta prin Slobozia. Potrivit specialiștilor medicali, acest aspect ar conduce, inevitabil, la o avalanșă de urgențe medicale din cauza traficului rutier. «Casa Județeană de Asigurări cunoaște acest aspect, știm cu toții că adresabilitatea către Spital este posibil să crească anul acesta, recunoaștem că Spitalul Județean are dreptate însă, prin sumele contractate, cel puțin în primul trimestru, asigurăm plata salariilor, a utilităților dar și achiziția de medicamente și alte materiale, în limite minimale» precizează președintele Geantă.

Analize cînd vrea mușchiul Sănătății. De departe, problema analizelor de laborator pare fără sfîrșit. Iar asta o poate vedea oricine în primele zile ale fiecărei luni, cînd cabinetele medicale specializate în acest domeniu sînt luate cu asalt. Cozi interminabile și pacienți ajunși la capătul răbdării, toți cu speranța că vor reuși să realizeze un set de analize medicale fără contribuție proprie... Mai nou, la Slobozia s-a inventat o metodă inedită de a evita aglomerația la începutul fiecărei luni. Laboratoarele de analize s-au reprofilat și... lucrează cu programări! Sau cel puțin așa susțin pacienții, nemulțumiți de sistemul sanitar ialomițean... «M-am dus să-mi fac niște analize medicale la recomandarea medicului de familie. Ei bine, cînd am ajuns la cabinet mi s-a spus că trebuie să mă programez. Am crezut că ne-am civilizat și că am reușit și noi să învățăm să evităm cozile interminabile de la ușile laboratoarelor. Asta pînă cînd asistenta medicală care mă programa mi-a spus că cel mai devreme îmi poate face analizele în luna aprilie, la jumătate. Am zis că nu-i adevărat, mai ales că în cazul meu era o urgență. Pînă în aprilie puteam să mor...» sună halucinant povestea unui pacient. Potrivit datelor statistice, în primele trei luni ale anului 2011, laboratoarele de analize medicale, dar și cabinetele care realizează imagistică medicală, au un buget de 450 mii lei, mai mic cu aproximativ 150 mii lei față de aceeași perioadă a anului 2010...

3 Martie 2011, 07:23 (11005 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Bugete cu 20% mai mari pentru spitalele ialomițene
Spitalul Județean de Urgență Slobozia a rămas fără bani

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Marți 19 Nov 2019
158 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Slobozia: Accident cu două victime

Un accident s-a produs la Slobozia, în dimineața zilei de sâmbătă, 16 noiembrie a.c., în jurul orei 8,05, între două autoturisme. Pentru salvarea victimelor au intervenit o descarcerare și o ambulanță ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 15:30
(82 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Incendiu la Mihail Kogălniceanu

În vineri spre sâmbătă, 15/16 noiembrie a.c., în jurul orei 3,45, a izbucnit un incendiu la un garaj auto din incinta unei gospodării din localitatea Mihail Kogălniceanu. La fața locului s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 15:25
(59 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: A ars un autoturism

Sâmbătă, 16 noiembrie a.c., în jurul orelor 18,45, dispeceratul Inspectoratului pentru Situații de Urgență a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu de autoturism din localitatea Moldoveni. La fața ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 15:20
(45 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii slobozeni au deblocat ușa unei bătrâne

Sprijinul pompierilor a fost solicitat în cursul nopții de sâmbătă spre duminică, 16 noiembrie a.c., în jurul orelor 23,30, pentru asigurarea accesului în apartamentul unei persoane de 73 ani. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 15:15
(83 vizualizări - 0 comentarii)


4
Polițiștii au plantat arbori la Colelia

Polițiștii au plantat arbori la Colelia

Sâmbătă, 16 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Grivița au acceptat invitația de a participa la o acțiune de împădurire, desfășurată sub deviza «România plantează pentru mâine ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 14:15
(66 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Duminică,17 noiembrie a.c, polițiștii feteșteni au depistat doi șoferi conducând autoturisme pe drumurile publice sub influența băuturilor alcoolice. În primul caz, un tânăr de 25 de ani, din Fetești, a ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 14:10
(56 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: Produse contrafăcute, confiscate

Zeci de produse cosmetice și articole de îmbrăcăminte, susceptibile a fi contrafăcute, au fost confiscate de polițiștii Orașului Fierbinți Târg. Vineri, 15 noiembrie a.c., polițiștii au oprit, pentru control ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 14:05
(51 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Pete 700 mii de fermieri, autorizați la plată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Prahova informează că, începând cu data de 16 octombrie 2019, în cadrul Campaniei de plăți în avans pentru anul 2019, s-a autorizat la plată la nivel național ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 13:40
(59 vizualizări - 0 comentarii)


8

Proiecte europene implementate de DSVSA Ialomița

Printr-un comunicat de presă, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează asupra semnării a două Contracte de finanțare cu fonduri europene nerambursabile prin Programul ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 11:05
(65 vizualizări - 0 comentarii)


9
DSP Ialomița: A doua tranșă de vaccin antigripal, distribuită

DSP Ialomița: A doua tranșă de vaccin antigripal, distribuită

Direcția de Sănătate Publică Ialomița anunță faptul că a doua tranșă de vaccin antigripal a fost distribuită de la finalul săptămânii trecute în cabinetele medicilor de familie din județ. Astfel, peste ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 16:10
(199 vizualizări - 4 comentarii)


10
Racla cu Sfintele Moaște ale Sfintei Mironosițe Maria Magdalena, la Slobozia

Racla cu Sfintele Moaște ale Sfintei Mironosițe Maria Magdalena, la Slobozia

Cu binecuvântarea Preasfințitului Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, în preajma hramului bisericii «Sfântul Evanghelist Matei», vineri, 15 noiembrie 2019, la orele 17,00, o delegație de la ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 15:55
(258 vizualizări - 0 comentarii)


Proiect de promovare a școlilor de pompieri în liceele din Ialomița

Reprezentanți ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița au desfășurat o amplă campanie de promovare a școlilor de pompieri în liceele din județ. Campania a debutat ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 15:50
(112 vizualizări - 1 comentariu)


12

Jilavele: Arestat pentru «evaziune fiscală»

Joi, 14 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 5 Poliție Rurală Jilavele au reușit identificarea unui bărbat, de 52 de ani, din comuna Jilavele, pe numele căruia Tribunalul Ialomița a emis un mandat ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 15:45
(150 vizualizări - 0 comentarii)


Deficit de personal la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița

Concursurile din sursă externă organizate de Inspec­toratul de Poliție al Județului Ialomița au rezolvat pro­blema lipsei de personal doar parțial. Instituția continuă să aibă probleme din cauza deficitului ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 15:40
(209 vizualizări - 1 comentariu)


Accidente la Slobozia și Urziceni, trei victime

Joi, 14 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la două accidente rutiere soldate cu rănirea a trei persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei 6,00, pe raza municipiului Slobozia ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 15:35
(208 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: «Voluntar, implică-te!»

Joi, 7 noiembrie 2019, la Sala de Festivități a Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia s-a desfășurat cea de a V-a ediție a evenimentului «Voluntar, implică-te!», eveniment organizat de Agenția ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 15:30
(104 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 18-22 noiembrie a.c., E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor desfășura în localitățile ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 15:25
(112 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Mondială a Diabetului», marcată și la Slobozia

Slobozia se alătură orașelor din țară care în noiembrie marchează «Ziua Mondială a Diabetului». Cu acest prilej, Direcția de Sănătate Publică și medicii diabetologi din județ organizează până pe data de ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 15:20
(100 vizualizări - 0 comentarii)


O nouă campanie la Crucea Roșie Ialomița

Crucea Roșie Ialomița este înscrisă în Programul «Colgate», o campanie ce se desfășoară în perioada noiembrie 2019-februarie 2020. Alături de alte 10 județe din țară, peste 77 mii de copii din clasele primare ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 15:15
(108 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițistul pasionat de alpinism

IPJ Ialomița: Polițistul pasionat de alpinism

Un polițist rutier ialomițean a reușit să cucerească toate cele 13 vârfuri de peste 2500 metri din România, atingând înălțimile amețitoare ale Alpilor Italieni, Munților Balcani sau Muntele Olimp. Agentul ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 15:10
(111 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Slobozia

Razie a polițiștilor la Slobozia

În cursul zilei de miercuri, 13 noiembrie a.c., pe raza municipiului Slobozia au fost angrenate aproximativ 40 de efective de Ordine Publică, Poliție Rutieră și Investigații Criminale, precum și luptători ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2019, 16:15
(256 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Slobozia razie


DN21: Accident rutier soldat cu trei victime

Joi, 14 noiembrie a.c., în jurul orei 6,20, s-a produs o coliziune între două autoturisme pe Drumul Național 21. Pentru salvarea victimelor, au acționat salvatorii de la Detașamentul Slobozia cu o autospecială ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2019, 16:10
(289 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN21 accident


Căzănești: «Cupa Bărăganului la Oină»

Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, la Sala de Sport a orașului Căzănești se va desfășura, începând cu orele 10,00, prima ediție «Cupa Bărăganului la Oină». Competiția, organizată de Federația Română de Oină împreună ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2019, 16:05
(267 vizualizări - 4 comentarii)


La volan prin Urziceni, fără permis de conducere

Marți, 12 noiembrie a.c., polițiștii rutieri au depistat un tânăr, de 18 ani, din județul Giurgiu, în timp ce conducea un autoturism pe raza municipiului Urziceni, fără a deține permis de conducere pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2019, 15:25
(161 vizualizări - 0 comentarii)


Pește confiscat de polițiștii ialomițeni

Pește confiscat de polițiștii ialomițeni

Peste 200 de kilograme de pește din specia fitofag au fost confiscate de polițiștii ialomițeni după ce au depistat în trafic un bărbat, de 43 de ani, care transporta pe DN2A pește fără documente de proveniență ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2019, 15:20
(244 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Accident rutier soldat cu cinci victime pe DJ212

Evenimentul s-a produs marți, 12 noiembrie a.c., în jurul orelor 19,30, când un autoturism a părărăsit partea carosabilă și s-a izbit frontal de un pom aflat pe marginea șoselei. La locul intervenției au ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2019, 13:05
(196 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Salonul de toamnă 2019»

Vineri, 15 noiembrie 2019, începând cu orele 13,00, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia va avea loc vernisajul expoziției «Salonul de toamnă 2019». Evenimentul este organizat de Consiliul Județean ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2019, 12:10
(229 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

12 Noiembrie 2019, 17:10


Slobozia: Și-a înscenat singur o tâlhărie după ce a pierdut banii la păcănele

Polițiștii ialomițeni au depistat un tânăr, de 22 de ani, din Slobozia, care și-ar fi înscenat singur o tâlhărie calificată. În fapt, luni, 11 noiembrie 2019, în jurul orelor 18,00, un bărbat a apelat numărul ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2019, 15:15
(334 vizualizări - 0 comentarii)


Beat și fără permis: Tânăr din Săveni, prins de polițiști la volanul unei mașini pe care o furase!

Luni, 11 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 7 Poliție Rurală Platonești au fost sesizați de o femeie, de 40 de ani, cu privire la faptul că o persoană necunoscută i-ar fi sustras autoturismul ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2019, 15:10