Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a încheiat contractul cu Casa de Sănătate Ialomița

Scandal pentru nimic!

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a încheiat contractul cu Casa de Sănătate Ialomița

După îndelungi negocieri, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a cedat, semnînd actul adițional cu Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița. În acest mod, conflictul privind finanțarea celei mai mari unități sanitare din județ s-a stins. Cel puțin pentru moment!

Mediere bucureșteană pentru Sănătate ialomițeană
La începutul lunii februarie, CJAS Ialomița a anunțat bugetul detaliat al primelor trei luni de Sănătate ialomițeană. Potrivit cifrelor, cea mai mare parte a bugetului în primele trei luni a fost redirecționată către spitalele ialomițene. Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit, potrivit bugetului, cîte 2,5 milioane lei lunar, dintre aceștia 1,9 milioane constituind plata lunară a fondului de salarii... Nemulțumiți de banii alocați, reprezentanții instituției au refuzat inițial să semneze actul adițional, amenințînd cu proteste majore. În plus, managerul instituției revendica o datorie veche de 5 milioane lei, rămasă neachitată de la finele anului 2010. Iar fiindcă pericolul nefinanțării celei mai mari unități sanitare din județ amenința tot mai mult, Casa Județeană împreună cu echipa de conducere a Spitalului Județean au decis medierea conflictul, iar pentru aceasta, în data de 10 februarie, la București, autoritățile naționale au încercat medierea conflictului.
Potrivit documentelor, în trimestul I al anului 2010 Casa Județeană de Asigurări de Sănătate a contractat 6172 de cazuri de spitalizare continuă și 1620 de cazuri de spitalizare de zi, iar în primul trimestru al anului 2011 aceeași instituție a propus 4275 de cazuri de spitalizare continuă și doar 961 de spitalizare de zi. Reprezentanții Spitalului au apreciat că reducerea de aproximativ 30% în condițiile unei adresabilități sporite nu permite instituției să asigure acte medicale continue și nici să satisfacă minimal nevoile pacienților ialomițeni. În plus, alte revendicări ale Spitalului Județean au vizat nealocarea de fonduri pentru laboratorul de analize propriu, dar și pentru o sumă derizorie pentru laboratorul de radiologie, aproximativ 2500 lei lunar...
«Impunerea acestui contract pune în pericol viața a mii de oameni din județul Ialomița. Contractul este inacceptabil întrucît acesta presupune o reducere cu 30% a cazurilor de internare continuă și cu 35 la sută a cazurilor de internare de zi» a tunat în cadrul întîlnirii managerul Vasile Olaru.

Contract încheiat la foc automat
La doar cîteva zile diferență, echipa de conducere a Spitalului Județean a cedat, acceptînd astfel condițiile de finanțare impuse de actul adițional aferent primelor trei luni ale anului în curs. «Casa de Asigurări a încheiat acte adiționale de prelungire a contractelor-cadru pe 2011cu toți furnizorii de servicii medicale, astfel încît asistența medicală din Ialomița să se desfășoare în cele mai bune condiții. Asta pînă la începutul lunii aprilie 2011, cînd vom încheia contracte definitive cu furnizorii» a apreciat președintele CJAS Ialomița, Mihai Geantă.
Pe lista principalilor furnizori de servicii medicale, reprezentanții Casei au punctat medicii de familie, farmaciile, laboratoarele de analize, dar și finanțarea celor mai importante programe naționale... «Am întîmpinat probleme la încheierea actelor adiționale cu Serviciul Județean de Ambulanță, care a solicitat o finanțare mai solidă. Am mediat acest conflict și am reușit într-un final să încheiem acest contract în limita sumelor pe care le-am avut la dispoziție. De asemenea, am încheiat acte adiționale cu toate spitalele din județ în afara celui de la Slobozia, unde contractarea a fost mai dificilă. Principala problemă a fost reducerea numărului de cazuri, potrivit actului adițional» a precizat Geantă.
Doar că, imediat după producerea medierii bucureștene, reprezentanții Spitalului Județean au acceptat oferta de finanțare a Casei de Sănătate și au decis semnarea actului adițional. Potrivit specialiștilor, finanțarea de 2,5 milioane lei lunar ar permite instituției achitarea fondului de salarii, contribuțiile angajaților către bugetul de stat, plata utilităților dar și fonduri pentru nevoi minimale de supraviețuire.

Slobozia, «popasul» către Litoral
Pe lîngă toate acestea, o problemă rămîne cel puțin îngrijorătoare. Din cauza reluării lucrărilor de infrastructură la Autostrada Soarelui pe ruta Cernavodă-Constanța, drumul către Litoral va trece anul acesta prin Slobozia. Potrivit specialiștilor medicali, acest aspect ar conduce, inevitabil, la o avalanșă de urgențe medicale din cauza traficului rutier. «Casa Județeană de Asigurări cunoaște acest aspect, știm cu toții că adresabilitatea către Spital este posibil să crească anul acesta, recunoaștem că Spitalul Județean are dreptate însă, prin sumele contractate, cel puțin în primul trimestru, asigurăm plata salariilor, a utilităților dar și achiziția de medicamente și alte materiale, în limite minimale» precizează președintele Geantă.

Analize cînd vrea mușchiul Sănătății. De departe, problema analizelor de laborator pare fără sfîrșit. Iar asta o poate vedea oricine în primele zile ale fiecărei luni, cînd cabinetele medicale specializate în acest domeniu sînt luate cu asalt. Cozi interminabile și pacienți ajunși la capătul răbdării, toți cu speranța că vor reuși să realizeze un set de analize medicale fără contribuție proprie... Mai nou, la Slobozia s-a inventat o metodă inedită de a evita aglomerația la începutul fiecărei luni. Laboratoarele de analize s-au reprofilat și... lucrează cu programări! Sau cel puțin așa susțin pacienții, nemulțumiți de sistemul sanitar ialomițean... «M-am dus să-mi fac niște analize medicale la recomandarea medicului de familie. Ei bine, cînd am ajuns la cabinet mi s-a spus că trebuie să mă programez. Am crezut că ne-am civilizat și că am reușit și noi să învățăm să evităm cozile interminabile de la ușile laboratoarelor. Asta pînă cînd asistenta medicală care mă programa mi-a spus că cel mai devreme îmi poate face analizele în luna aprilie, la jumătate. Am zis că nu-i adevărat, mai ales că în cazul meu era o urgență. Pînă în aprilie puteam să mor...» sună halucinant povestea unui pacient. Potrivit datelor statistice, în primele trei luni ale anului 2011, laboratoarele de analize medicale, dar și cabinetele care realizează imagistică medicală, au un buget de 450 mii lei, mai mic cu aproximativ 150 mii lei față de aceeași perioadă a anului 2010...

3 Martie 2011, 07:23 (11164 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Bugete cu 20% mai mari pentru spitalele ialomițene
Spitalul Județean de Urgență Slobozia a rămas fără bani

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Miercuri 03 Iun 2020
178 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Ialomița: Un bătrân de 75 de ani a murit din cauza COVID-19

Ialomița înregistrează încă un deces din cauza COVID-19. Este vorba despre un bătrân de 75 de ani, diganosticat în data de 18 mai 2020 și decedat marți, 2 iunie 2020. Acesta suferea de hipertensiune arterială ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2020, 20:00
(193 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

2 Iunie 2020, 17:50


IPJ Ialomița: 32 de permise reținute, amenzi de peste 290000 de lei

În minivacanța prilejuită de ziua de 1 Iunie, polițiștii din Ialomița au fost prezenți la datorie și au acționat pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică. În urma neregulilor descoperite ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2020, 16:15
(142 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente, un decedat și cinci răniți

Pe parcursul minivacanței prilejuită de ziua de 1 Iunie, polițiștii ialomițeni au intervenit la 4 accidente de circulație, soldate cu rănirea a cinci persoane și decesul unui biciclist. Primul eveniment ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2020, 16:10
(110 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Permise «false» de Italia și Marea Britanie

Sâmbătă, 30 mai a.c., în jurul orelor 21,30, polițiștii din Platonești au oprit în trafic, pe raza comunei Săveni, un autoturism condus de un bărbat, de 48 de ani. Întrucât șoferul emana halenă alcoolică ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2020, 16:05
(138 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 365 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 2 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică s-au înregistrat 365 de cazuri de COVID-19. ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2020, 13:05
(144 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Incendiu la un rezervor de motorină

Duminică, 31 mai a.c., în jurul orei 4,40, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la un rezervor cu motorină la o societate din localitatea Ion Roată. La locul solicitării ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2020, 11:05
(95 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 364 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 01 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică s-au înregistrat 364 de cazuri de COVID-19. Totodată, Spitalul Municipal Urziceni a fost declarat spital suport ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2020, 13:00
(231 vizualizări - 0 comentarii)


8

Grupul de Comunicare Strategică: În ultimele 48 de ore, Ialomița a raportat un singur nou caz de COVID-19

Potrivit grupului de Grupului de Comunicare Strategică, în ultimele 48 de ore, pe raza județului Ialomița a fost raportat doar un singur caz nou de COVID-19. Astfel, duminică, 31 mai 2020, la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2020, 13:00
(337 vizualizări - 0 comentarii)


9

Malu Roșu: Femeie căzută în fântână

Pompierii din Urziceni au intervenit duminică, 31 mai 2020, pentru scoaterea unei femei, de 49 de ani, din localitatea Malu Roșu, care a căzut într-o fântână. Victima a fost scoasă de pompieri și transportată ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2020, 12:30
(233 vizualizări - 0 comentarii)


10

Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

29 Mai 2020, 18:10


Beat la volan pe străzile Sloboziei

Joi, 28 mai a.c., în jurul orei 10,00, polițiștii Serviciului Rutier au depistat pe raza municipiului Slobozia un șofer cu domiciliul în Amara, în timp ce conducea sub influența băuturilor alcoolice. ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2020, 15:00
(289 vizualizări - 0 comentarii)


12

Slobozia: Acțiune preventivă a polițiștilor

Forțe de ordine cu efective mărite au acționat joi, 28 mai a.c., pe raza municipiului Slobozia, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale asociate extinderii pandemiei Coronavirus, precum și ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2020, 14:55
(186 vizualizări - 0 comentarii)


13

Grupul de Comunicare Strategică: 360 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 29 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 360 cazuri de infecții COVID-19. ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2020, 13:05
(216 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: S-a izbit cu mașina de un pom

Joi, 28 mai, a.c., în jurul orelor 22,30, ISU Ialomița a intervenit la un accident rutier produs în localitatea Ion Roată, în care un autoturism a părăsit partea carosabilă și s-a izbit de un pom de pe ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2020, 12:55
(183 vizualizări - 0 comentarii)


 Accident rutier la Căldărușanca, patru victime

Accident rutier la Căldărușanca, patru victime

Vineri, 29 mai 2020, în jurul orei 9,00, ISU Ialomița a fost solicitat să intervină la un accident rutier produs pe raza localității Glodeanu Sărat, satul Căldărușanca, județul Buzău, din raionul de intervenție ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2020, 12:50
(203 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA Constanța de 1 iunie 2020

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în data 1 iunie 2020, activitățile societății se desfășoară în regim de foc continuu. În continuare, sute de angajați au ca misiune principală producția, distribuția, calitatea apei și epurarea acesteia, îndeplinind sarcinile specifice în condiții de izolare la locul de muncă, pentru a preveni disfuncționalitățile majore ce ar putea perturba asigurarea serviciilor esențiale. ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2020, 11:25
(165 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția Generală Anticorupție, la ceas aniversar-15 ani de activitate

30 Mai 2020-Ziua Aniversară a Direcției Generale Anticorupție (DGA) coincide în mod fericit în acest an cu împlinirea a 15 ani de activitate. Direcția Generală Anticorupție este o structură tânără a Ministerului ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2020, 08:45
(220 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tânăr rănit într-un accident rutier

Un accident rutier s-a produs miercuri, 27 mai 2020, în sensul giratoriu de la breteaua către Autostrada Soarelui. În timp ce un bărbat, de 24 de ani, din Făcăeni, conducea un autoturism dinspre breteaua ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2020, 14:25
(292 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


IPJ Ialomița: Programul ghișeelor de eliberare a certificatelor de cazier judiciar/integritate comportamentală

IPJ Ialomița informează cu privire la programul hișeelor de  eliberare a certificatelor de  cazier judiciar/integritate comportamentală. Acesta este:
-Ghișeu POLIȚIA MUNICIPIULUI SLOBOZIA ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2020, 14:20
(220 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Campanie de donații pentru copiii nevoiași

Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia, în parteneriat cu voluntarii Crucii Roșii-filiala Ialomița, dă startul unei campanii de sprijin a copiilor nevoiași, denumită «Cutiuța cu surprize». «Cutiuța ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2020, 14:15
(220 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 359 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 28 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 359 cazuri de infecții COVID-19. ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2020, 13:05
(246 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 355 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Miercuri, 27 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 355 cazuri de infecții COVID-19. ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2020, 13:10
(285 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Arestat pentru «refuz de prelevare a mostrelor biologice»

Polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2020, 11:40
(273 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Beat la volan

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit pentru control, pe raza comunei Sinești, un autoturism condus de un bărbat, de 30 de ani, din București. Întrucât șoferul emana halenă alcoolică a fost ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2020, 11:35
(174 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Lemne confiscate de polițiști

Polițiștii din Slobozia au confiscat 1,3 metri cubi de material lemnos, transportat fără documente legale de un tânăr, de 31 de ani, din județul Vrancea. Acesta a fost identificat pe raza localității Bucu ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2020, 11:30
(263 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Hramul Catedralei Episcopale

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Hramul Catedralei Episcopale

Joi, 28 mai 2020, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor va sărbători hramul de primăvară al Catedralei Episcopale «Înălțarea Domnului» din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2020, 14:05
(1356 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive desfășurate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii ialomițeni au acționat luni, 25 mai 2020, pe raza întregului județ, pentru prevenirea faptelor antisociale și pentru menținerea ordinii și siguranței publice. În urma activităților desfășurate ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2020, 13:30
(1186 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Bătrân de 87 de ani, mort din cauza COVID-19

Grupul de Comunicare Strategică informează cu privire la decesul unui bătrân, de 87 de ani, din județul Ialomița, din cauza infecției cu noul Coronavirus (SARS-CoV-2). Acesta a fost confirmat pozitiv pentru ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2020, 13:20
(1459 vizualizări - 2 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 354 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 26 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 354 cazuri de infecții COVID-19. Între timp, la nivelul întregului județ au fost declarate ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2020, 13:10