Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Apele subterane din județul Ialomița trebuie tratate pentru a fi potabile

Apele subterane din județul Ialomița trebuie tratate pentru a fi potabile

În ultimii ani, Ialomița a fost zguduită permanent de scandaluri publice privind calitatea apei furnizate locuitorilor județului. Pentru a pune capăt speculațiilor, autoritățile ialomițene au cerut rapoarte amănunțite legate de calitatea apei furnizate locuitorilor din pînzele freatice din subteran. Un ultim raport al Administrației Bazinale de Apă Buzău-Ialomița confirmă faptul că apa din pînzele freatice de adîncime este potabilă cu condiția ca ea să fie tratată în funcție de particularitățile fiecărui foraj de extracție.

Apă bună după tratare
În spațiul hidrografic Buzău-Ialomița au fost identificate și delimitate 18 corpuri de apă subterană freatică din care 15 corpuri de apă subterană se prezintă într-o stare bună, iar 3 corpuri de apă subterană au un risc calitativ ridicat. Aceasta este teoria. În practică, susțin reprezentanții Administrației Bazinale de Apă Buzău-Ialomița, fiecare foraj în parte are particularitățile sale, iar apa trebuie tratată potrivit soluției oferite de proiectant: «În general, oamenii, autoritățile, vin la noi și cer să le garantăm prin analize că apa e bună de băut. E o greșeală și am să vă explic de ce. Conform analizelor din forajele monitorizate de noi, apa poate fi bună și, în unele cazuri, potabilă fără a mai avea nevoie de tratare. Dar în cazurile particulare, ale exploatării surselor de apă de pe teritoriul județului, analizele noastre nu-și păstrează valabilitatea. Noi confirmăm că pînza freatică din care se extrage apa respectivă este potabilă. Dar nu putem garanta nimic. Acest lucru îl face proiectantul, după stabilirea celei mai bune soluții de tratare a apei» a declarat directorul Administrației Bazinale de Apă Buzău-Ialomița, Mariana Negroiu.
Date fiind aceste precizări, informațiile oficiale privind calitatea apei trebuie privite dintr-o altă perspectivă. Astfel, susține raportul prezentat în cadrul unei întîlniri oficiale cu reprezentanții administrațiilor locale din mediul rural «Aprecierea stării calitative a forajelor monitorizate s-a făcut comparînd valorile medii determinate cu valorile de prag stabilite în Ordinul 137/2009 privind aprobarea valorilor de prag pentru corpurile de apă din România și cu valorile CMA reglementate de legea 311/2006-Legea apei potabile pentru elementele analizate pentru care nu există calculate valori de prag. S-a considerat că un corp de apă subterană este în stare chimic bună dacă numărul punctelor de monitorizare (forajelor) poluate nu depășește 20% din totalul punctelor de monitorizare (forajelor) de pe un corp de apă subterana și în stare chimic slabă dacă numărul punctelor de monitorizare (forajelor) poluate depășește 20% din totalul punctelor de monitorizare (forajelor) de pe un corp de apă subterană. Dacă punctele de monitorizare (forajele) poluate se grupează într-o anumită zonă pe suprafață corpului se consideră că acesta se află local în stare slabă».
Concluzia generală a raportului este că, din cele 18 corpuri de apă nominalizate inițial (și monitorizate pe parcursul anului 2009), la nivelul a 10 corpuri starea chimică este bună și la nivelul a 8 corpuri starea chimică este slabă.

6 Martie 2011, 10:27 (10314 vizualizări - 5 comentarii)

Comentariile cititorilor:


bobo:
(8 Martie 2011, 13:30)
hotiiiiiiiiii
somebady:
(7 Martie 2011, 17:26)
cam asa este!domnul doctor veterinar ciuperca,din amara,are scurgerea de la porci,legata la canalizare!!!!!!!!!!
Cineva:
(7 Martie 2011, 16:18)
Voi sunteti de vina ca aruncati toate prostiile in canalizare.
Oraș:
(7 Martie 2011, 08:13)
Să luăm cazul apei infecte de la Slobozia. Nici un ziarist (nici măcar voi de la Independent) nu a arătat cu degetul spre firma care a făcut studiul geo (care sunt principalii vinovați). Ce, ăia nu știau că apa nu e potabilă? Dar și-au pus parafa că e bună apa... Apoi, prea puțin s-a bătut monedă pe costurile exorbitante ale puțurilor (un puț forat costă cam 50 milioane lei vechi... x 24 înseamnă 1.2 miliarde lei vechi - dar se putea negocia lejer cu firma respectivă, fiind în discuție 24 de bucăți.) Apoi, nea Prefectul tot arată și el cu degetul, dar se sinchisește să ne arate și nouă, muritorilor de rând, rezultatele analizelor, pe care le ține la dosar. Și nimeni nu îl bagă la pârnaie pe Ionașcu, pentru că face abia după 2 ani (!!!) stație de tratare. Care, apropo, e tot pe banii unui oraș sărac de câmpie, în care oamenii trăiesc din te miri ce, și 80% beau apă d-asta împuțită de la robinet, pentru că nu își permit să cumpere apă la bidon. Că între timp, cât timp s-ar fi construit stația, Doamne ferește, nu s-ar fi putut reveni la apa din Dunăre (nici aceea nu e strălucită, dar oricum e muuuul mai bună decât împuțiciunea asta a lui Ionașcu). Însă interesul de partid (a se citi PSD) primează și nimeni nu este vinovat... (Cum a fost și 45 de ani, din 1945 până în 1990 - nici un vinovat - doar apoi au devenit președinți de țară și miniștri, dregători mari în Stat)...
somebady:
(6 Martie 2011, 10:50)
la amara,la ora 12-30,apa curgea galbena.asta e un caz fericit1am tras odata apa la toaleta,si am avut impresia ca mi-a refulat canalizarea!apa care a curs din bazin era...maro!!!cine e vinovat pentru asta?