Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Urban a murit. Trăiască...Urban!

Societatea de furnizare a apei, «oaia neagră» a administrației locale

Urban a murit. Trăiască...Urban!

De aproape 20 de ani, prin luna februarie, conducerea SC Urban emite și prezintă Adunării Generale a Acționarilor (consilierii locali ai Consiliului Municipal Slobozia) un raport anual privind activitatea firmei. Și tot de aproape 20 de ani, raportul este catastrofal, iar consilierii locali cer cu vehemență măsuri drastice și imediate pentru redresarea societății. Anul acesta, raportul a fost prezentat Consiliului Local într-o zi de joi, 24 februarie. Iar concluziile vă aparțin!

Urban a produs cu 25 la sută mai puțin decît anul trecut
Potrivit raportului prezentat Consiliului Local, rezultatele financiare brute ale SC Urban în anul 2010 sînt mai mici cu 25,5% față de anul precedent. Declinul se datorează în principal scăderii producției realizate, dar și cheltuielilor generate de pierderile din rețea și de remedierea avariilor apărute pe parcursul anului.
Pierderi la activitatea de bază. Cosmetizat cu minuțiozitate, raportul prezentat în cadrul Adunării Generale a Acționarilor SC Urban nu poate ascunde evidența. Potrivit datelor prezentate «la activitatea de bază, apă, canal, epurare, societatea înregistrează o pierdere de -118604 lei, din care doar la activitatea apă pierderea este de -335576 lei, pierderea fiind diminuată de rezultatul favorabil la activitatea canal și din rezultatul din alte prestări». Citatul prezentat este doar unul dintre zecile de exemple prin care SC Urban încearcă să-și ascundă pierderile. Iată un altul, la fel de relevant: «Rezultatul financiar pozitiv pe total societate se datorează facturării penalităților în luna decembrie, conform reglementărilor în vigoare, în sumă totatlă de 1234857 de lei». Altfel spus, deși are pierderi pe toată linia, SC Urban a ieșit pe plus pentru că a reușit, ca în fiecare an, să-și cosmetizeze rapoartele. Singura realizare notabilă a conducerii SC Urban în ultimii ani o reprezintă reducerea datoriilor și creanțelor toale ale societății, de la 9,2 milioane la 3,3 milioane de lei.
Această reușită este umbrită însă de pierderile de apă, lipsa unei politici coerente de recuperare a creanțelor, precum și de eșecul furnizării unei apei potabile din sursa subterană de apă a orașului. În ciuda evidențelor însă (și total depășiți de situație!), consilierii locali au decis să acorde în continuare credit necondiționat conducerii SC Urban, lăsînd la latitudinea conducerii acestei societăți măsurile care se impun pentru rentabilizarea firmei.

Ionașcu, bolnav de RAJAtită: «Societatea este supusă unor presiuni externe!»
La ședinta AGA de joi a fost prezent și primarul Gabi Ionașcu. Acesta a reiterat principalele declarații publice legate de presiunile la care este supusă administrația și SC Urban, a înfierat proletar presa locală și centrală susținînd că «informațiile vehiculate pe tema apei au condus la scăderea încasărilor societății» și a sfîrșit apoteotic prezentînd un scenariu științifico-fantastic legat de presiunile la care este supus pentru a ceda SC Urban rechinilor de pe piața națională de profil.
«Evident, societatea este supusă și unor presiuni externe! (...) Și apropo de această presiune externă, vă informez că într-un ziar de Constanța apare un articol în care sînt acuzat că firma mea ar fi implicată într-un furt de cereale. Iar alături de numele meu apare și numele domnului Cilibeanu. Foarte interesant! Și o dovadă că unii oameni sînt interesați de promovarea unei imagini false legate de noi. Dragi, colegi (...) evident că nu mi-aș dori niciodată ca operatorul nostru să ajungă sub talpa altuia (...) și să fim privați de anumite drepturi pe care noi ni le-am rezervat în dreptul nostru vizavi de anumite servicii pe care SC Urban le furnizează. (...) Și mă refer aici și la dreptul de a stabili prețul apei. Situația financiară depinde, evident, și de deciziile pe care dumneavoastră le luați. Eu am convingerea că veți lua cele mai înțelepte decizii» a declarat edilul înainte de a părăsi sala sub pretextul unor treburi administrative care nu suferă amînare.
Curioși, am încercat să verificăm informațiile publice colportate de Gabi Ionașcu în Consiliul Local. Și, evident, am descoperit că sînt numai parțial adevărate. Într-adevăr, numele primarului Gabi Ionașcu a apărut într-un articol publicat de ziarul constănțean Replica. Dar nominalizarea lui n-a fost decît o eroare de tipar, asumată de către ziar și recunoscută ca atare. Prin urmare, tragem concluzia logică că primarul muncipiului Slobozia a ascultat mult, în tinerețea sa revoluționară, Radio Erevan. De unde a aflat, ca noi toți de altfel, că la întrebarea: «Cînd va da primarul Gabi Ionașcu slobozenilor apă potabilă?», raspunsul corect este: «Primarul Gabi Ionașcu nu o va da, ci o va lua! Și nu este vorba despre apă potabilă, ci de apă menajeră!».

Deși datorăm peste 8,4 milioane lei: Urban nu ne poate debranșa individual pînă în 2012
Una dintre principalele probleme abordate în cadrul AGA de joi, 24 februarie 2011, a fost cea a recuperării creanțelor SC Urban. În valoare de peste 13,9 milioane lei noi, creanțele neîncasate ale SC Urban reprezintă în acest moment cea mai mare provocare a conducerii societății. Din păcate, din acest total, peste 8,4 milioane lei reprezintă datorii restante ale populației, iar SC Urban nu poate face nimic pentru recuperarea lor.
Doar 67 de rău-platnici debranșați într-un an. SC Urban are datorii de 17,3 milioane lei și creanțe de 13,9 milioane. Din păcate, faptul că are de încasat de la populație și agenții economici atît de mulți bani nu ajută la nimic. În cazul debitelor restante ale populației, după cum singur recunoaște directorul societății, Valentin Cilibeanu, aceasta va putea fi obligată să plătească abia în 2012, după finalizarea procesului de branșare individuală. În cea mai optimistă dintre variante, acest proces va fi finalizat undeva la sfîrșitul anului 2012, cînd SC Urban speră să finalizeze lucrările legate de branșarea individuală a beneficiarilor.
Pînă atunci, singurele soluții pentru recuperarea debitelor rămîn somațiile, reeșalonările la plată, acționarea în instanță și angajamentele de plată. Din păcate, aceste soluții au un grad scăzut de eficiență. O informare statistică furnizată de SC Urban în acest sens este relevantă: numărul rău-platnicilor debranșați în 2010 pentru că nu și-au respectat obligația de a plăti pentru serviciile primite este de numai 67.
Nici în celelalte situații SC Urban nu stă mai bine. La acest moment s-au acționat în instanță pentru recuperarea creanțelor 254 de persoane fizice, 35 de asociații și 13 agenți economici. Deși cifrele par impresionante, sumele recuperate în mod real sînt mici și nu reprezintă decît victorii izolate care nu asigură o alimentare constantă a bugetului SC Urban.

Amara, sacrificată pe altarul rentabilității Urban
Independent a informat încă de numărul trecut al publicației că SC Urban datorează Administrației Bazinale de Apă Buzău-Ialomița peste 1 milion lei pentru exploatarea apei din sursa subterană. Pentru neplata timp de trei ani a debitelor, Apele Române au obținut un titlu executoriu pe care amenință că îl va pune în aplicare. În cadrul ședinței, SC Urban a condiționat plata acestei sume de stingerea creanțelor principalului debitor al societății, Consiliul Local Amara.
Pentru Urban-cu ocaua mare, pentru Amara-cu ocaua mică. La începutul lunii februarie a anului în curs, Administrația Bazinală de Apă Buzău-Ialomița anunța demararea procedurii de insolvență a SC Urban pentru o datorie de 1,2 milioane lei. Suma reprezintă contravaloarea taxei de exploatare a unei surse de apă subterană, taxă care nu a mai fost plătită din 2007. Pentru a scăpa de acestă datorie, Urban a propus Administrației Bazinale de Apă Buzău-Ialomița, în cadrul a două întîlniri desfășurare în 2 și 17 februarie, cesionarea creanțelor Consiliului Local Amara, în valoare de 927945 lei, precum și a datoriilor populației, în valoare de aproximativ 200000 de lei. Administrația Bazinală de Apă Buzău-Ialomița a respins această propunere și a acordat un termen de grație de un an pentru plata datoriilor.
În cadrul ședințe AGA de joi, directorul SC Urban Valentin Cilibeanu a precizat că nu poate plăti aceste debite în mai puțin de trei ani. Mai mult, a precizat directorul SC Urban, plata debitelor restante către Apele Rămîne este condiționată de obligarea Consiliului Local Amara la plata eșalonată, pe o perioadă de 4 ani, a debitelor restante către SC Urban.
«Recunoaștem aceste debite, deși ele reprezintă datorii istorice și pierderi înregistrate pe rețea în perioada în care apa furnizată de SC Urban către Amara se scurgea undeva în pămînt. Suma este însă prea mare pentru a putea fi plătită într-un termen așa de scurt. Prin urmare, vă solicităm să aprobați o perioadă de rambursare de 5 ani, la valoarea de 10000 lei lunar» a cerut în cadrul ședinței viceprimarul orașului Amara, Gheorghe Soholodeanu. Solicitarea a fost respinsă de plenul AGA, urmînd ca orașului Amara să i se fixeze termenul și condițiile de rambursare a debitului în funcție de negocierile cu Administrația Bazinală de Apă Buzău-Ialomița.

8 Martie 2011, 09:40 (6341 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Amonil refuză reeșalonarea datoriilor Urban!
Slobozenii au de dat 9 milioane lei la Urban!
Slobozia: Amonil vrea să preia Urban!
Apa mizerabilă și scandalul etern Ionașcu-RAJA

Comentariile cititorilor:


ironic:
(11 Martie 2011, 09:06)
domnule"apa plata pe mese"apa din sticlele domnilor,e apa de la robinet!iar peturile de pe masa sint din acelea adunate de pe marginea strazilor!reciclare,domnule,reciclare!
..:
(11 Martie 2011, 08:33)
La toti din conducerea primariei si prefecturii o urare ...sta-v-ar in gat apa care o beti din leafa aia enorma .
Apă plată pe mese:
(11 Martie 2011, 07:50)
Dacă ăștia (Cilibeanu, Ionașcu & compania) tot susțin în sus și în jos că apa e potabilă, de ce au apă plată pe mesele lor? Să bea apă d-asta, cu care îmbolnăvesc zilnic atâția oameni!
adrian ialomiteanul:
(10 Martie 2011, 15:39)
Daca URBAN a fost si este oaia neagra a orasului poate ne explica si noua cineva cum se face ca incompetentii de la URBAN lucreaza acum in Primarie ? Nu cumva au lucrat ptr. politicienii din Primarie iar acestia s-au revansat ?