Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

Ialomița: 35 de persoane depistate muncind «la negru» la un singur angajator!

«Prin Hotărîrea nr. 1024/2010, a fost arobată Strategia națională privind reducerea incidenței muncii nedeclarate pentru perioada 2010-2012, precum și Planul național de acțiune pentru implementarea Strategiei naționale privind reducerea incidenței muncii nedeclarate pentru perioada 2010-2012. Unul dintre elementele esențiale ale reglementarii se referă la modalitățile de identificare a cazurilor de muncă nedeclarată» informează reprezentanții ITM Ialomița.
În plan local, inspectorii ITM au desfășurat verificări în cadrul Campaniei Naționale «O zi pe săptămînă», fiind depistate 35 de persoane care desfășurau muncă fără forme legale de angajare la un singur angajator. Pentru acest motiv, angajatorul a fost amendat cu 100000 lei. Domeniul în care își desfășurau activitatea era agricultura.
Să menționăm, la final, că a fost înființată linia telefonică directă «Muncă Nedeclarată-ITM Ialomița», 0.800.800.486, în regim gratuit.

9 Martie 2011, 14:00 (10751 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
ITM Ialomița: «Munca la negru», sancționată cu 170 mii de lei
Munca «la negru», în atenția ITM Ialomița
ITM Ialomița: Munca «la negru», sancționată

Comentariile cititorilor:


Constantin:
(15 Martie 2011, 14:39)
La negru? Sa verifice ITM Ialomita si pe vinzarori de bilete la bingo sa vada acolo MUNCA LA NEGRU. Exp.Dna Teodorescu Emilia 43 de ani pensionata pe caz de boala ,dar care legal nu poate munci ,dar la NEGRU sta 12 ore in frig afara si vinde bilete bingo.
marcu:
(15 Martie 2011, 09:35)
cotizezi lunar la sanatate dar cand ai o problema la spital nu iti da nicio aspirina fara spaga.
cici:
(15 Martie 2011, 08:41)
sunt foarte multe cazurile in care oamenii,muncesc la negru!tu,ca muncitor amarit,te duci la munca cu gindul ca la batrinete,ai si tu o amarita de pensie.dar in viata se mai intimpla si necazuri,si ajungi la spital,de exemplu.si atunci,te duci increzator,la firma la care muncesti,si ceri o adeverinta din care sa reiasa ca tu cotizezi la sanatate,ca sa nu te dea doctorii afara din spital,sau sa platesti o suma uriasa pe ziua de spitalizare!si acolo,la firma unde muncesti,t-i se spune ca nu-ti pot elibera adeverinta,pentru ca tu, de fapt nu esti angajat la firma respectiva,deci nu ai cotizat cu nimic,nicaieri!nu-ti cade cerul in cap,cind auzi asa ceva?sint unii patroni de firme care nu se gindesc deloc la amaritul care munceste pentru un salariu de nimic,ca sa le faca lor punga mare!
ana:
(15 Martie 2011, 07:50)
Chiar nu se sfiesc sa se fereasca. Un exemplu in vazul tuturor: o administratoare a cateorva asociatii de proprietari este si pensionara de invaliditate.
Gigi:
(14 Martie 2011, 22:20)
cel putin aia lucrau pe camp...de ce nu controleaza firmele de taxi (dyno si alfa)din slobozia(au impreuna 100 de masini) care au soferi angajati fara forme legale si lucreaza sub nasul ITM-ului iar cei angajati au contract de munca de 2 ore iar taxiul sta pe strada 24/24.
danut:
(10 Martie 2011, 10:37)
Deci liber la delatiune si santaj...Vai de noi si de capul conducatorilor alesi!!1