Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Apa din sursa subterană nu este cancerigenă, dar... are MANGAN peste limită!

Ce vrăji a mai făcut «apa lui Ionașcu»?

Apa din sursa subterană nu este cancerigenă, dar... are MANGAN peste limită!

Nu trece o zi fără să mai aflăm ceva despre apa din sursa subterană. Dacă nu ne spune prefectul Teculescu, ne spune Noel de la DSP, dacă nu ne spun ei, ne spun laboratoarele... Ce te faci însă cînd însuși primarul Gabi Ionașcu pune la dispoziția opiniei publice rezultate indubitabile despre apa pe care o livrează populației? Ei, bine, la această întebare va trebui să răpundeți chiar dumneavoastră...

Comunicatul de presă
Miercuri, 9 martie, în cadrul unui comunicat de presă remis publicității, primarul Gabi Ionașcu anunță că analize profesioniste, emise de trei laboratoare diferite, contrazic declarațiile hazardate ale prefectului Mădălin Teculescu. Potrivit acestui comunicat, apa nu este nici cancerigenă, nu are nici hidrogen sulfurat, nici pesticide și nici nu este menajeră.
«Rezultatele analizelor efectuate contrazic afirmațiile formulate și difuzate de unele canale media. (...) Considerăm că dezbaterile, afirmațiile și articolele de presă sînt de natură a distorsiona realitatea, de a crea un posibil avantaj politic, comercial și în același timp un deficit de imagine, o îngrijorare și preocupare inutilă a unor categorii de cetățeni, un deficit financiar atît pentru bugetul public, cît și al unora dintre cetățenii municipiului» susține comunicatul semnat de primarul Gabi Ionașcu. Dincolo de retorica edilitar-găunoasă și de aluziile transparente la «monstruoasa coaliție» creată împotriva unui biet primar plin de bune intenții, comunicatul susține că apa este potabilă și, prin urmare, e bună de băut. Numai că...

Manganul «îngrașă și prostește»
Pentru a-și întări afirmațiile și a deveni credibil, primarul Gabi Ionașcu a pus la dispoziția opiniei publice și un set de rezultate. Din el rezultă, într-adevăr, că apa nu înregistrează depășiri la celebrii trihalometani care ne-aduceau pînă mai ieri cancerul pe firul de apă de la robinet. În schimb, de la ieșirea din stație și pînă la Piața Agroalimentară și de la Covrigăria de la Gară și pînă la Școala nr. 2, apa analizată înregistrează depășiri cu 20 pînă la 80 la sută în plus față de limita admisă la mangan.
Am fost curioși și am încercat să aflăm care sînt potențialele pericole, în noile condiții. Ei bine, potrivit unui studiu recent realizat în Canada, manganul este un nutrient esențial pentru organism. Cu condiția să fie folosit cu moderație. În cantități excesive, manganul poate afecta sistemul nervos. Însă în cazul copiilor, de grija și viitorul cărora primarul Gabi Ionașcu nu mai poate dormi noaptea, se precizează următoarele: «IQ-ul mediu al copiilor a căror apa de la robinet are o concentrație de peste 20% de mangan, a fost cu 6 puncte mai jos decît cel al copiilor a căror apă din rețeaua publică conține puțin mangan sau nu conține deloc». Cel puțin așa specifică cercetătorii.

12 Martie 2011, 16:07 (12377 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Slobozia bea apă cu trihalometani
Primăria Slobozia plătește de două ori pentru stația de tratare
Apa din Slobozia, o problemă fără sfârșit

Comentariile cititorilor:


o opinie:
(18 Martie 2011, 09:01)
Trebuie sa ne unim toti locuitorii Sloboziei si sa nu mai platim aceasta apa infecta,la pret de apa potabila ,eventual sa cerem despagubiri si pentru centralele defecte , masinile de spalat ,sau rufele albe care au ramas fara culoare in urma spalarii cu aceasta apa .Oare pielea noastra cum sufera dupa spalarea cu aceasta apa?
peacemaker:
(15 Martie 2011, 15:53)
mi/e milă de biet reporterul ala care o ia de la toți...asa ca pentru frustratul care semneaza un studiu... dar si pentru ceilalti... postez primul rezultat pe care/l ofera batrinul Google pe aceasta tema... sper că n/o să se trezeasza nimeni sa spuna că si Finaciarul a fost cumparat de dusmanii lui Ionașcu, minca/l/ar tata pe el de asuprit http://www.financiarul.ro/2010/09/22/apa-cu-prea-mult-mangan-reduce-iq-ul-copiilor/
CARAGIALE:
(14 Martie 2011, 14:38)
Și cu asta ce-ai rezolvat "MIKE"? Ce mă interesează a cui e sau nu, responsabilitatea? Pot bea apa pe care o plătesc drept POTABILĂ? Mai dau bani suplimentar pe apă de la PLUS? Acestea sunt adevăratele probleme, nu numerotarea d-tale, fără noimă!! Că e PDL, că e PSD...DRACU SĂ-I IA PE TOȚI...că s-au făcut oameni, ei cu tot neamul lor, pe sănătatea proștilor, adică a noastră că alegem cu capu-n sac!!
mike:
(14 Martie 2011, 12:22)
Unu: in clipa de fata responsabilitatea privind calitatea apei din Slobozia revine psd. Doi: au avut curajul sa-l serveasca pe adrian nastase cu apa de la robinetul slobozenilor?
ironic:
(13 Martie 2011, 09:34)
nu stiu ce culoare are apa din slobozia,{eu sint din amara}dar la noi tot portocalie este apa.acum stau si ma gindesc:ionascu-moraru=p.s.d.,portocaliu-basescu-boc=p.d.l.apa noastra cea de toate zilele o fi vreun apropos subtil la o posibila alianta p.s.d.-p.d.l.?va pup!!!!!
Gina Oprea:
(13 Martie 2011, 08:39)
@ un studiu, cred ca nu locuiesti in Slobozia sau esti nevazator, altfel nu exista explicatie pentru atitudinea ta. Ce dovezi mai clare vrei ca la robinete avem apa infecta? Nu mai conteza cine e vinovat, pentru ca oricum nu va da socoteala.
Nenea cu manganul:
(13 Martie 2011, 06:50)
Dacă studiile și articolele de pe-aci ar fi ,,rahat in ploaie", academic vorbind, și d-ta, om nepolitic,parcă am bea din apa IONAȘCU! Dar cum a doua condiție, sigur, nu e indeplinită, să trăiești mata cu toată famila, bând numai APA PIȘ DE ROBINET! Nu poți nega,omule, evidența, fără niciun studiu: apa e...portocalie, uneori roșcată! Să fii sănatos, cu mangan in limite normale!
un studiu:
(12 Martie 2011, 19:19)
...recent facut de cercetatorii britanici indica faptul ca in Romania ar fi nevoie de inlocuirea ziaristilor cu persoane calificate, care sa scrie mai responsabil. Povestesti de "studii", dar nu ne spui cine, cand si unde le-a facut. Nu ne dai un link sa vedem pe ce te bazezi. Iti place sa sperii oamenii aiurea, ca si prefectul Neacaisă Stii ce zic io de articole d-astea ? Rahat in ploaie.
ironic:
(12 Martie 2011, 17:07)
inseamna ca,dragi slobozeni,cind mai auziti de cite o prostioara facuta de catre cineva,nu mai spune-ti"horoscopul!"ci foarte simplu:"apa"