Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Motorină pe caiet! Să trăiască să mai dea!

Pomană bugetară de la primarul Jipa pentru vărul Jipa

Motorină pe caiet! Să trăiască să mai dea!

Circul administrativ ialomițean continuă. Astăzi, primarul Jipa și sărmanul buget local al Primăriei pe care o păstorește. De altfel, furnizor principal pentru banii încasați de o rudă a...a...a... Da! V-ați prins! O rudă a primarului de la Gura Ialomiței!

Gura păcătosului adevăr grăiește
Doar că în cazul nostru este vorba despre Gura Ialomiței și primarul Ioan Jipa. Grijuliu la problemele financiare ale vărului Jipa, pardon!, ale unității administrative, a solicitat la începutul anului sprijin guvernamental pentru buna desfășurare a Primăriei Gura Ialomiței. Ghinionul edilului a fost că prefectul Teculescu, mai catolic decît Papa și curios peste măsură dar și persoana care centralizează solicitările guvernamentale ale primarilor ialomițeni, a solicitat Trezoreriei Ialomița o listă cu datoriile administrațiilor locale din județul nostru. Lista integrală o vom analiza în ediția print a ziarului Independent.
La acest moment avem însă o altă preocupare, aceea de a face publice acuzațiile aduse primarului de la Gura Ialomiței de către reprezentantul Guvernului în teritoriu. Așadar, potrivit lui Teculescu, Primăria Gura Ialomiței este datoare la un furnizor de familie, SC Chirana Serv. De ce de familie? Întrucît același prefect susține că primarul de la Gura Ialomiței a pompat bani cu nemiluita către respectiva societate care este controlată de vărul edilului. În prezent, datoria «pe caiet» a Primăriei către firma în cauză s-ar traduce în 150 milioane lei vechi! Și multe alte sute de milioane deja achitate. Iar pentru ca tabloul să fie complet, să facem mențiunea că cei 150 milioane restanță de plată către Chirana Serv sînt doar o mică parte din datoriile Primăriei, în realitate acestea fiind de 5,1 miliarde lei. În aceste condiții, actual, unitatea administrativă este mai în pericol ca niciodată de faliment. Iar explicația este simplă! În cazul neachitării datoriilor deja existente, investițiile și dezvoltarea localității sînt blocate pe vecie (adică de Lege)... În plus, dată fiind demonstrația de «putere» a prefectului Teculescu, sprijinul guvernamental solicitat de primarul Ioan Jipa nefiind, lipsește cu desăvîrșire și va fi absent și pe viitor.
«Acuzația e nefondată. Am voie să iau motorină de oriunde! De la Chirana ia și Vlădeniul și Giurgeniul... Iar prefectul nu știe că de plătit plătim la 3 luni cînd avem bani. Am avut 160 milioane datorii dar mai avem 100» a replicat, surprins, primarul Jipa.

31 Martie 2011, 08:46 (10346 vizualizări - 9 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Costi:
(6 Aprilie 2011, 21:13)
Habar nu aveti despre prefect...daca 30% dintre politicienii postdecembristi ar fi avut caracterul seriozitatea si cinstea Lui, Romania ar fi fost departe. . .(in sensul bun). . .toata lumea stie ca prefectul conduce un logan si ala cumparat in leasing . . .nicidecum un mercedes...
lupu:
(2 Aprilie 2011, 23:24)
pai nu e caz unic. uite la Amara.... primarul Moraru alimenteaza masinile primariei de la benzinaria lu Sandru(membru de vaza al PSD Amara) si consilier local. Traiasca reteaua mafiota PSD
Ionascu:
(1 Aprilie 2011, 19:15)
D-aia s-au inchis si multe spitale, din cauza ,,manageriatului'' gen jipa-Gura Ialomitei.
antiPSD:
(1 Aprilie 2011, 17:14)
mai petrolistule, de ce tot comentezi tu, cand te lafai in CLS cu motor mai mare? te oftici ca prostu...
1 aprilie:
(1 Aprilie 2011, 11:49)
...asta da PACALEALA.....cica se va face ordine....
Petrolistul:
(1 Aprilie 2011, 09:38)
D-nul prefect si-a cumparat Mercedes E Classe ,motor mare , consuma mult si verifica de unde poate face plinul pe caiet pina la salariu !Asa l-a descoperit pe Jipa ! Revin , daca isi lua salupa alimenta de la IOA ROATA !
Madalin:
(31 Martie 2011, 19:09)
Articol de 2 lei , prefectul e zero in toate , stim cu totii al cui fin e , bravo primarului ca a luat motorina "pe caiet ". Sa mai vad unul care ia asa ...
Navigatorul:
(31 Martie 2011, 12:34)
Achizitiile publice nu se fac conform Ordonantei 34? Ai voie sa iei motorina de oriunde, daca acel oriunde castiga analiza de oferte, licitatia publica, etc. Probabil la alegerile viitoare o sa candideze la Primaria Gura Ialomitei varul, iar actualul edil o sa ,,treca'' patron la firma.
Petrolistul:
(31 Martie 2011, 09:42)
Daca lua de la ION ROATA ,motorina de vapoare era mai ieftina !Chiar de acest caz d-nul prefect nu are nimic de spus ? Sau nu are voie ?