Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Nici pâine fără muncă, nici muncă fără... BURSĂ!

Mai există slujbă după criză?

Nici pîine fără muncă, nici muncă fără... BURSĂ!

Ghiță Gheorghe, Nicu Mariana, Mihai Claudia, Milai Ileana, Mihai Ilie, Mihai Geantă, Mihai Nicolae, Mihăilă Roxana, Militaru Gheorghe, Milea Marin, Mitu Ionel Nelu, Moiceanu Aristide, Moraru Ionela, Moroianu Cătălin, Munteanu Ion... La 31 martie, Agenția Județeană a Forței de Muncă Ialomița înregistra 8955 de șomeri, dintre care 3275 beneficiau de ajutorul de șomaj. Vineri, 15 aprilie, la Clubul Tineretului din Slobozia, au venit în jur de 800. Majoritatea ca să-și vizeze carnetul de șomer. Dar au fost și oameni care chiar au sperat la un loc de muncă...

În coadă la locurile de muncă
Dinăuntru se strigă după lista de înscrieri. Afară aude numai cine are urechile ciulite. Intră cîte 10, în ordine alfabetică. Majoritatea sînt bărbați și au trecut de 40 de ani și au griji specifice statutului de șomer: «Am prins un sac, mai mult plevușcă. Bun și ăla, dacă socotesc că n-am dat bani. La balta asta de-acilea...». Cei sub 40 de ani, oamenii sînt mai reținuți: «dom’le, am auzit că bursa asta e pentru ăia mai în vîrstă. A ajuns să-mi pară rău că am doar 35 de ani!». Sînt și tineri! Îi numeri pe degete și, după stinghereală, vezi că e prima oară cînd vin: «M-am uitat pe pliant, știu că nu sînt locuri pentru mine. Dar am venit pentru experiența interviului. N-am mai fost niciodată!». Niciunul nu vrea să-și spună numele, nimeni nu ridică ochii din pămînt. Par rușinați de postură, de situație, de coada interminabilă, de jandarmii care-i legitimează, de aparatul de fotografiat... Sînt resemnați și furioși. «Ce faceți, ne pozați ca să vadă Europa ce proști sîntem?! Lasă-ne, dom’le, că sîntem noi sătui de-ale noastre! Ne dau lacrimile de grijă ce au ăștia de noi!». Ne refugiem în spatele jandarmilor! Dinăuntru mulțimea de oameni pare și mai amenințătoare și continuă să-și strige frustrarea: «Ne mai umilesc odată aicea, că nu-i destul la sediu. E ca pe vremuri, dar nu mai stăm la coadă la pîine... E coadă la muncă!».

39 din 585 de angajatori
AJOFM a trimis invitații pentru mai bine de 500 de angajatori. De răspuns, au răspuns 40. La mesele din sala Clubului sînt vreo 15 angajatori. Restul sînt răspîndiți la punctele de lucru din Urziceni, Țăndărei și Fetești. Primul pe care ne pică ochii e Ultex Țăndărei. Firma se află în faliment, dar angajează personal. Nu întrebăm de ce. Ne oprim, în schimb, în fața unui angajator care caută tractorist și îngrijitor animale. În cheamă Gabriel Leancu (n. red.: îl mai știți?, a fost țărănist și director al Direcției Agricole prin ’96!) are o fermă de vaci, în apropierea Sloboziei: «De trei ore n-a oprit unul la mine. Se uită de parc-aș fi ciumat. Eu știu că dacă n-ai muncă, dacă ți-e foame și vrei să-ti crești copiii, te-așezi pe scaun și nu te lași pînă nu te angajezi. Vreau să vină unul și să spună: dom’le, eu nu știu să mulg, nu știu să mîn tractorul, dar vreau să muncesc. Să fiu al dracu’ dac-ar vrea unul să muncească! I-au învățat cu nemunca, zău așa...». În capătul celălalt al sălii, un reprezentant al UrbConNet oferă consultanță în vederea angajării în domeniul energiei neconvenționale. «Vast program!» vorba lui de Gaulle. Îl cheamă Mihai Posoceanu și susține că acesta e un domeniu de viitor: «Oferim gratuit module de calificare în acest domeniu. Primul este de 40 de ore, iar al doilea de 360 de ore pentru specializarea în acest domeniu. Avem colaboratori în toată țara și organizăm cursurile în municipiile reședință de județ!».

Reversul medaliei
Există însă și reversul medaliei. Pe la masa SC Amara Turism, firmă care oferă slujbe de cameriste și recepționeri, au trecut peste 20 de tineri. Ionescu Daniela, reprezentanta firmei, susține că mulți dintre cei care au solicitat slujbe, vor fi reprogramați pentru un interviu. «Mi-a plăcut în mod special un tînăr. Modest, ambițios, dornic de muncă... A știut să se vîndă și m-a impresionat. N-a fost singurul, evident. Există cel puțin cinci candidați de care sîntem interesați!» ne explică, arătîndu-ne din ochi ultima intervievată. O cheamă Loredana-Maer Bordei, are un zîmbet fermecător și... «Am nevoie de un loc de muncă neapărat! Sînt anul 3 la facultate, dar a trebuit să îngheț anul, și sper să primesc măcar un telefon. Pînă acum am depus trei CV-uri și nu mai știu unde să mă așez. Sînt mai mult slujbe pentru bărbați!».
Înainte de prînz, bursa locurilor de muncă de la Sobozia devine statistică. Potrivit organizatorilor, cei 39 de angajatori au selectat în vederea angajării 293 de persoane.
Pentru restul, rămîne cum a stabilit directorul AJOFM, Ion Mihălțeanu: «Din cei 5680 de șomeri neindemnizați, 4441 sînt beneficiari de ajutor social. Pentru că aceștia vin lună de lună să ia acele adeverințe de la noi. Doar 1329 de persoane nu s-ar regăsi într-un sistem de protecție socială pe teritoriul județului Ialomița...».

23 Aprilie 2011, 06:48 (7709 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Slobozia: «Bursa Generală a Locurilor de Muncă»

Comentariile cititorilor:


danut:
(23 Aprilie 2011, 11:59)
Te felicit domnule pt cum reusesti sa zugravesti aceste evenimente...adica pt modul de prezentare a sentimentelor participantilor ....fara sa te apuci sa incriminezi partile participante...fara acuze de puturosenie a celor necajiti aflati in cautarea unui loc de munca...si fara diversiunile prezente n media la acest fel de actiuni....dar se pare ca dupa cum prezinti diversele evenimente lasi la aprecierea cititorului si a capacitatii sale de intelegere a textului mesajul transmis...

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Joi 09 Iul 2020
127 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Gura Ialomiței: Beat la volan, a derapat cu mașina

Un cetățean din Gura Ialomiței a sesizat joi dimineața, 9 iulie a.c., în jurul orei 3,00, faptul că un autoturism a derapat pe raza localității. Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au identificat ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2020, 15:25
(45 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: Arestat pentru «furt calificat»

Miercuri, 8 iulie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2020, 15:20
(41 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Miercuri, 8 iulie a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii rutieri din Fetești au oprit pentru control un autoturism condus de un bărbat în vârstă de 34 de ani. În urma verificării în bazele de date, s-a ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2020, 15:15
(44 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Bărbulești

Razie la Bărbulești

Peste 160 de efective ale Poliției și Jandarmeriei au descins în dimineața zilei de joi, 9 iulie a.c., în comuna Bărbulești, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale, asigurarea climatului de ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2020, 15:10
(35 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 503 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 9 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 503, cu 39 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2020, 13:05
(163 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 464 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Miercuri, 8 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 464, cu 9 cazuri mai mult față de ziua de marți ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2020, 13:05
(268 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Atenție, se oprește apa în Cartierul Buliga!

Pentru realizarea operațiunilor periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării apei potabile ce deservește municipiul Fetești/Ialomița, RAJA Constanța va sista furnizarea apei, joi, 9 iulie ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2020, 09:40
(89 vizualizări - 0 comentarii)


Gimbășani: Bărbat salvat de pompieri dintr-un canal de vizitare elevator

Gimbășani: Bărbat salvat de pompieri dintr-un canal de vizitare elevator

Evenimentul a fost semnalat de un lucrător al unei firme marți, 7 iulie a.c., în jurul orelor 15,25. În sprijinul bărbatului de 43 de ani s-au deplasat de urgență 3 echipaje de salvare de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2020, 08:40
(139 vizualizări - 0 comentarii)


8

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

7 Iulie 2020, 17:10


9
Ion Roată: Utilaje agricole cuprinse de flăcări

Ion Roată: Utilaje agricole cuprinse de flăcări

Pompierii din Urziceni au intervenit pentru stingerea unui incendiu care a cuprins două utilaje agricole, puse în funcțiune pe un câmp din zona localității Ion Roată. Cel mai probabil flăcările au izbucnit ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 16:05
(213 vizualizări - 0 comentarii)


10

RAJA Constanța a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență

Administrația Națională de Meteorologie a emis o nouă avertizare meteo-Cod portocaliu de instabilitate atmosferică accentuată, cu vijelii (ce vor atinge în anumite intervale viteze de 80-90 km/h), averse ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 15:55
(74 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan sub influența alcoolului

În urma unei acțiuni de prevenire a accidentelor rutiere, polițiștii ialomițeni au identificat , pe raza localităților Rădulești, Slobozia și Țăndărei, 4 conducători auto care circulau pe drumurile publice ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 15:50
(119 vizualizări - 1 comentariu)


12
Incendiu la o casă din Movila

Incendiu la o casă din Movila

Pompierii din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia și membrii serviciului voluntar cu 3 autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit pentru stingerea unui incendiu care ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 15:05
(104 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila incendiu


13

Grupul de Comunicare Strategică: 455 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 7 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 455, cu 11 cazuri mai mult față de ziua de luni, ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 13:05
(160 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Calendarul privind mobilitatea personalului didactic din învățământul preuniversitar în anul școlar 2020-2021 a fost reactualizat

În urma promulgării de către președintele României, Klaus Iohannis, a Legii pentru aprobarea Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 58/2020 privind luarea unor măsuri pentru buna funcționare a sistemului ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2020, 21:20
(235 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Vineri, 3 iulie a.c., în jurul orei 9,30, polițiștii din Slobozia au oprit pentru control, pe raza localității Misleanu, un autoturism condus de un tânăr de 28 de ani, din aceeași localitate. În urma solicitării ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2020, 16:10
(146 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 444 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 6 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 444, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de vineri, ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2020, 13:05
(200 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni integrate pentru combaterea COVID-19

Pentru prevenirea și limitarea îmbolnăvirilor cu COVID-19, la nivelul județului Ialomița se vor desfășura acțiuni de verificare a respectării măsurilor de protecție sanitară, pentru a proteja sănătatea ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2020, 08:20
(124 vizualizări - 0 comentarii)


Șosele însângerate în județul Ialomița

Șosele însângerate în județul Ialomița

Zi neagră pe șoselele din Ialomița sâmbătă, 4 iulie 2020. Cinci persoane au fost rănite și una a murit în urma a 3 accidente rutiere, petrecute pe raza localităților Fetești, Coșereni și Misleanu. Cel mai ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2020, 12:15
(704 vizualizări - 5 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

3 Iulie 2020, 17:10


Grupul de Comunicare Strategică: 440 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 3 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 440, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de joi, 2 ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 13:05
(229 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis sau cu permise suspendate

Joi, 2 iulie a.c., în jurul orelor 15,00, polițiștii din Balaciu în timp ce desfășurau activități de control al traficului rutier pe raza de competență au oprit pentru control un autoturism condus de un ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 11:40
(184 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pieton acroșat de un autoturism

Joi, 2 iulie, a.c., în jurul orelor 18,00, ISU Ialomița a intervenit la un accident rutier în municipiul Slobozia, în care un autoturism a lovit un pieton. La locul evenimentului s-a deplasat de urgență ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 10:55
(229 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Fetești: Șiră de baloți cuprinsă de flăcări

Fetești: Șiră de baloți cuprinsă de flăcări

Vineri dimineață, 3 iulie a.c., în jurul orei 3,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o șiră de baloți din paie în gospodăria unui cetățean din Cartierul Vlașca ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 10:50
(132 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Slobozia: A luat foc ghena de ventilație

Joi, 2 iulie, a.c., în jurul orelor 16,00, ISU Ialomița a fost solicitat să intervină la stingerea unui incendiu produs la o ghenă Slobozia. Incendiul a fost stins operativ de ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 10:45
(180 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Săveni: Incendiu la o anexă gospodărească

Săveni: Incendiu la o anexă gospodărească

Joi, 2 iulie, a.c., în jurul orelor 11,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Săveni. La locul solicitării ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 10:40
(199 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Săveni incendiu


Proxenet din Axintele, arestat

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 16:50
(286 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Femei reținute pentru contrabandă cu țigări

Două femei, de 43 și 66 de ani, au fost reținute de polițiștii ialomițeni într-un dosar privind contrabanda cu țigări. Oamenii legii au efectuat în cursul zilei de joi, 2 iulie a.c., 10 percheziții domiciliare ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 16:45
(325 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale pentru încălcarea Codului Rutier

Un tânăr de 22 de ani și un altul de 30 de ani s-au ales cu dosare penale după ce au fost suprinși în trafic încălcând regulile de circulație. Tânărul de 22 de ani s-a urcat la volan în stare de ebrietate ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 16:40
(193 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 436 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 2 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 436, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de miercuri, ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 13:05