Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Nici pâine fără muncă, nici muncă fără... BURSĂ!

Mai există slujbă după criză?

Nici pîine fără muncă, nici muncă fără... BURSĂ!

Ghiță Gheorghe, Nicu Mariana, Mihai Claudia, Milai Ileana, Mihai Ilie, Mihai Geantă, Mihai Nicolae, Mihăilă Roxana, Militaru Gheorghe, Milea Marin, Mitu Ionel Nelu, Moiceanu Aristide, Moraru Ionela, Moroianu Cătălin, Munteanu Ion... La 31 martie, Agenția Județeană a Forței de Muncă Ialomița înregistra 8955 de șomeri, dintre care 3275 beneficiau de ajutorul de șomaj. Vineri, 15 aprilie, la Clubul Tineretului din Slobozia, au venit în jur de 800. Majoritatea ca să-și vizeze carnetul de șomer. Dar au fost și oameni care chiar au sperat la un loc de muncă...

În coadă la locurile de muncă
Dinăuntru se strigă după lista de înscrieri. Afară aude numai cine are urechile ciulite. Intră cîte 10, în ordine alfabetică. Majoritatea sînt bărbați și au trecut de 40 de ani și au griji specifice statutului de șomer: «Am prins un sac, mai mult plevușcă. Bun și ăla, dacă socotesc că n-am dat bani. La balta asta de-acilea...». Cei sub 40 de ani, oamenii sînt mai reținuți: «dom’le, am auzit că bursa asta e pentru ăia mai în vîrstă. A ajuns să-mi pară rău că am doar 35 de ani!». Sînt și tineri! Îi numeri pe degete și, după stinghereală, vezi că e prima oară cînd vin: «M-am uitat pe pliant, știu că nu sînt locuri pentru mine. Dar am venit pentru experiența interviului. N-am mai fost niciodată!». Niciunul nu vrea să-și spună numele, nimeni nu ridică ochii din pămînt. Par rușinați de postură, de situație, de coada interminabilă, de jandarmii care-i legitimează, de aparatul de fotografiat... Sînt resemnați și furioși. «Ce faceți, ne pozați ca să vadă Europa ce proști sîntem?! Lasă-ne, dom’le, că sîntem noi sătui de-ale noastre! Ne dau lacrimile de grijă ce au ăștia de noi!». Ne refugiem în spatele jandarmilor! Dinăuntru mulțimea de oameni pare și mai amenințătoare și continuă să-și strige frustrarea: «Ne mai umilesc odată aicea, că nu-i destul la sediu. E ca pe vremuri, dar nu mai stăm la coadă la pîine... E coadă la muncă!».

39 din 585 de angajatori
AJOFM a trimis invitații pentru mai bine de 500 de angajatori. De răspuns, au răspuns 40. La mesele din sala Clubului sînt vreo 15 angajatori. Restul sînt răspîndiți la punctele de lucru din Urziceni, Țăndărei și Fetești. Primul pe care ne pică ochii e Ultex Țăndărei. Firma se află în faliment, dar angajează personal. Nu întrebăm de ce. Ne oprim, în schimb, în fața unui angajator care caută tractorist și îngrijitor animale. În cheamă Gabriel Leancu (n. red.: îl mai știți?, a fost țărănist și director al Direcției Agricole prin ’96!) are o fermă de vaci, în apropierea Sloboziei: «De trei ore n-a oprit unul la mine. Se uită de parc-aș fi ciumat. Eu știu că dacă n-ai muncă, dacă ți-e foame și vrei să-ti crești copiii, te-așezi pe scaun și nu te lași pînă nu te angajezi. Vreau să vină unul și să spună: dom’le, eu nu știu să mulg, nu știu să mîn tractorul, dar vreau să muncesc. Să fiu al dracu’ dac-ar vrea unul să muncească! I-au învățat cu nemunca, zău așa...». În capătul celălalt al sălii, un reprezentant al UrbConNet oferă consultanță în vederea angajării în domeniul energiei neconvenționale. «Vast program!» vorba lui de Gaulle. Îl cheamă Mihai Posoceanu și susține că acesta e un domeniu de viitor: «Oferim gratuit module de calificare în acest domeniu. Primul este de 40 de ore, iar al doilea de 360 de ore pentru specializarea în acest domeniu. Avem colaboratori în toată țara și organizăm cursurile în municipiile reședință de județ!».

Reversul medaliei
Există însă și reversul medaliei. Pe la masa SC Amara Turism, firmă care oferă slujbe de cameriste și recepționeri, au trecut peste 20 de tineri. Ionescu Daniela, reprezentanta firmei, susține că mulți dintre cei care au solicitat slujbe, vor fi reprogramați pentru un interviu. «Mi-a plăcut în mod special un tînăr. Modest, ambițios, dornic de muncă... A știut să se vîndă și m-a impresionat. N-a fost singurul, evident. Există cel puțin cinci candidați de care sîntem interesați!» ne explică, arătîndu-ne din ochi ultima intervievată. O cheamă Loredana-Maer Bordei, are un zîmbet fermecător și... «Am nevoie de un loc de muncă neapărat! Sînt anul 3 la facultate, dar a trebuit să îngheț anul, și sper să primesc măcar un telefon. Pînă acum am depus trei CV-uri și nu mai știu unde să mă așez. Sînt mai mult slujbe pentru bărbați!».
Înainte de prînz, bursa locurilor de muncă de la Sobozia devine statistică. Potrivit organizatorilor, cei 39 de angajatori au selectat în vederea angajării 293 de persoane.
Pentru restul, rămîne cum a stabilit directorul AJOFM, Ion Mihălțeanu: «Din cei 5680 de șomeri neindemnizați, 4441 sînt beneficiari de ajutor social. Pentru că aceștia vin lună de lună să ia acele adeverințe de la noi. Doar 1329 de persoane nu s-ar regăsi într-un sistem de protecție socială pe teritoriul județului Ialomița...».

23 Aprilie 2011, 06:48 (7428 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Slobozia: «Bursa Generală a Locurilor de Muncă»

Comentariile cititorilor:


danut:
(23 Aprilie 2011, 11:59)
Te felicit domnule pt cum reusesti sa zugravesti aceste evenimente...adica pt modul de prezentare a sentimentelor participantilor ....fara sa te apuci sa incriminezi partile participante...fara acuze de puturosenie a celor necajiti aflati in cautarea unui loc de munca...si fara diversiunile prezente n media la acest fel de actiuni....dar se pare ca dupa cum prezinti diversele evenimente lasi la aprecierea cititorului si a capacitatii sale de intelegere a textului mesajul transmis...

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
18 Aug 2019
136 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Polițiștii din Ialomița caută un bărbat evadat din sediul Poliției Budești, județul Călărași

Polițiștii din Ialomița sunt în altertă, după ce un bărbat de 46 de ani, din județul Călărași, a evadat în cursul zilei de marți, 13 august 2019, din sediul Poliției Budești. Oamenii legii au instituit ...[citește_toată_știrea]

14 August 2019, 15:07
(396 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

13 August 2019, 19:15


Slobozia: Cercetat pentru «violență în familie»

Luni, 12 august a.c., Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată de o femeie, de 39 de ani, din Slobozia, cu privire la faptul că ar fi fost agresată pe stradă de concubinul ei, un bărbat de 50 de ani ...[citește_toată_știrea]

13 August 2019, 16:10
(404 vizualizări - 0 comentarii)


A fost înființată oficial Filiala PLUS Ialomița

Sâmbătă, 10 august 2019, în urma Convenției Județene PLUS Ialomița, care s-a desfășurat la Slobozia, a fost constituită oficial filiala PLUS Ialomița, alegându-se echipa de conducere a acesteia pentru următorii ...[citește_toată_știrea]

13 August 2019, 12:20
(523 vizualizări - 0 comentarii)


4

IPJ Ialomița: Amenzi de peste 250000 de lei, 32 de permise reținute

În perioada 9-11 august a.c., polițiștii ialomițeni au fost angrenați în activități de menținere a ordinii și liniștii publice pe raza județului, precum și de prevenire și combatere a accidentelor rutiere ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 14:25
(478 vizualizări - 0 comentarii)


5

Ialomița: Cercetați pentru încălcarea ordinelor de protecție

Duminică, 11 august a.c., polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la încălcarea a două ordine de protecție. În primul caz, un bărbat de 42 de ani, din Slobozia, a încălcat ordinul de protecție ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 14:20
(426 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Malu, Perieți și Lăcusteni

Un accident rutier s-a produs în localitatea Malu, evenimentul fiind înregistrat sâmbătă, 10 august a.c., în jurul orelor 22,00, când un pieton a fost acroșat de un autoturism. Victima, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 13:15
(515 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii de vegetație la Slobozia și Fetești

Un incendiu de vegetație uscată a izbucnit în data de sâmbătă, 10 august a.c., în jurul orelor 11,30, pe un teren viran din Slobozia, Cartier Bora. Pentru stingerea flăcărilor au acționat pompierii de la ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 13:10
(382 vizualizări - 0 comentarii)


8

Slobozia: Bătrână găsită moartă în propria locuință

Sprijinul pompierilor a fost solicitat în cursul nopții de duminică spre luni, 11/12 august 2019, puțin trecut de miezul nopții, pentru asigurarea accesului în apartamentul unei femei de 79 de ani, cunoscută ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 13:05
(514 vizualizări - 0 comentarii)


9

ISU Ialomița: «Marți, 13! Ghinionul poate fi prevenit!»

Superstițiile din popor spun că, atunci când data de 13 (număr cu ghinion) coincide cu o zi de marți (ziua celor 3 ceasuri rele), aceasta se consideră a fi o zi cu adevărat  ghinionistă. Tocmai de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 12:50
(445 vizualizări - 0 comentarii)


10

DSVSA Ialomița: Controale pentru combaterea Pestei Porcine Africane

Pentru  prevenirea propagării Pestei Porcine Africane și în conformitate cu prevederi legale privind organizarea de acțiuni de control în trafic având ca obiectiv verificarea transporturilor de animale ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 12:20
(435 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

9 August 2019, 19:10


12

anunț angajare

AMPA Agri Slobozia angajează
REPREZENTANT VÂNZĂRI
UTILAJE AGRICOLE

pentru zona Ialomița-Călărași
Relații la telefon 0723/251.698

9 August 2019, 16:35


Jilavele: Depistat la volanul unei mașini neînmatriculate

Joi, 8 iulie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit în trafic, pe raza localității Jilavele, pentru control, un autoturism condus de un bărbat, de 36 de ani, din Urziceni. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 15:20
(681 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Lemne confiscate

Joi, 8 august a.c., polițiștii Secției 5 Poliție Rurală Jilavele au depistat, pe raza localității Maia,  doi bărbați, de 42 de ani, din județul Prahova, în timp ce descărcau material lemnos în dreptul ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 15:15
(649 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură «Naționali-Internaționali»

Centrul Național de Cultură a Romilor-Romano Kher anunță susținerea unei noi expoziții de pictură, «Naționali-Internaționali», semnată de Eugen Raportoru. Vernisajul expoziției va avea loc marți, 13 august ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 15:10
(631 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu de vegetație în apropiere de A2

Incendiu de vegetație în apropiere de A2

Miercuri, 7 august a.c., în jurul orelor 14,00, un incendiu de vegetație a izbucnit pe terenul aflat în imediata vecinătatea a Autostrăzii A2, pe terasamentul căii ferate, respectiv la km 156 în direcția ...[citește_toată_știrea]

8 August 2019, 15:40
(647 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 7 august a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune de amploare pe raza municipiului Urziceni, pentru depistarea și sancționarea faptelor antisociale. În cadrul activităților au fost ...[citește_toată_știrea]

8 August 2019, 10:50
(703 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune de prevenire a furturilor din autoturisme

IPJ Ialomița: Acțiune de prevenire a furturilor din autoturisme

Miercuri, 7 august a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității, în colaborare cu polițiștii de Proximitate din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 18:08
(821 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: Surprinși în flagrant la furat

În noaptea de miercuri spre joi, 7/8 august a.c., în jurul orei 1,00, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele au depistat în flagrant o femeie, de 30 de ani, și un minor de 13 ani ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 16:15
(775 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Moldoveni furt


Ialomița: Lemne confiscate

Marți, 6 august a.c., polițiștii de Ordine Publică, împreună cu specialiștii silvici au desfășurat mai multe controale pe drumurile publice și la punctele de lucru de pe raza județului pentru combaterea ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 16:10
(756 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal între Stelnica și Fetești

În noaptea de 5/6 august a.c., pe DN3B, între localitățile Stelnica și Fetești s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. În fapt, în timp ce un bărbat, de 45 de ani, din Fetești ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 18:10
(1201 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Activități de informare la Tabăra Amara

Marți, 6 august a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități de informare a elevilor aflați în Tabăra Amara. În ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 18:05
(738 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan cu un permis fals

Luni, 5 august a.c., polițiștii feteșteni au surprins în flagrant un bărbat, de 37 de ani, din Fetești, în timp ce conducea pe raza localității de domiciliu fără a deține permis de conducere. Șoferul a ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:55
(828 vizualizări - 0 comentarii)


Ordine de protecție emise de polițiștii ialomițeni

Marți, 6 august a.c., polițiștii alobozeni au emis două ordine de protecție provizorii pe numele a doi bărbați, de 29 și 30 de ani. În primul caz, polițiștii au întocmit un dosar penal pe numele bărbatului ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:50
(782 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pentru depistarea transportatorilor neautorizați de persoane

În perioada 1-4 august a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au controlat 21291 autovehicule și 13 societăți comerciale în cadrul acțiunii pentru depistarea celor care efectuează transport neautorizat ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:45
(709 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

În perioada 2-4 august a.c., trei bărbați, cu vârste cuprinse între 40 și 66 de ani, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce conduceau autoturisme pe drumurile publice deși anterior consumaseră ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:40
(784 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Dosar penal pentru un fals taximetrist


Sâmbătă, 3 august a.c., polițiștii rutieri au depistat pe raza municipiului Fetești un bărbat, de 54 de ani, în timp ce conducea un autoturism în regim «taxi» pe raza localității de domiciliu. La ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:35
(842 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ordin de protecție provizoriu

Sâmbătă, 3 august a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii slobozeni au întocmit un dosar penal pe numele unui bărbat din Slobozia sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «violență în familie». În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:30
(802 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Movilița

Duminică, 4 august a.c., în jurul orelor 16,30, pe raza localității Movilița s-a produs o coliziune între un autoturism și o autoutilitară. Pentru salvarea celor trei victime, un minor de 7 ani, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:25