Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Agentul Fulgerică violează limba română

Amendă cu perversiuni gramaticale

Agentul Fulgerică violează limba română

Doamne, mare e grădina Ta! Dar și mai mare este cea a Poliției Locale Slobozia, acolo unde și-a facut cuib și adăpost agentul Fulgerică. Adică un polițist local despre care nimeni n-ar fi auzit o iotă dacă acesta nu s-ar fi vitejit să amendeze șoferul unui autoturism parcat neregulamentar în stația de maxi-taxi de la MB-uri. Așa a rezultat fapta reprobabilă despre care amintim încă din titlu și pe care vi-o vom expune, in extenso, în rîndurile următoare.

Vina recunoscută e pe jumătate iertată
Înainte de a vă prezenta filmul violului sîntem datori cu o precizare absolut necesară. Șoferul autoturismului parcat neregulamentar își recunoaște vina și a plătit amenda fără să clipească. Ba chiar a fost încîntat că, în felul acesta, a putut susține demersurile autorităților de disciplinare a șoferilor care parchează neregulamntar. Și consideră că agentul Fulgerică și-a făcut impecabil datoria de agent! Și ar fi plecat fericit acasă dacă nu ar fi făcut greșeala impardonabilă de a-și arunca ochii asupra raportului întocmit de agent pentru a-și justifica munca depusă în slujba comunității: «Întîi am crezut că nu văd bine! Dar, după ce-am citit raportul de la cap la cap, mi-am spus că nu poate să rămînă așa... Că n-ar fi drept să știu numai eu asta... Așa că am adus-o la ziar... Să vadă și alții de ce-i în stare un polițist local! Că altfel, pretind să fie respectați...» ne-a declarat contravenientul, înainte de a ne lăsa spre degustare raportul despre care v-am pomenit...

Viol cu pixu’ din dotare
Raportul agentului Fulgerică începe apoteotic, ca un jurnal stelar din Star Treck: «Anul 2011, luna 03, ziua 15...». Și dac-ar fi rămas așa, agentul nostru n-ar fi fost decît un fan al filmelor SF. Numai că un rînd mai jos, Fulgerică își execută un placaj la gleznele delicate ale gramaticii limbii române și o trîntește de pămînt scriind «Agentul Fulgeanu Adrian din cadrul Poliția Locală Slobozia vă aduc la cunoștință următoarele...». O să spuneți că incapacitatea de a trece un substantiv la cazul dativ nu-i un capăt de țară. Și vă dăm dreptate! Numai că trei rînduri mai jos, pulsiunile barbare ale agentului Fulgerică ies la iveală. Și profitînd de poziția ingrată în care o adusese pe biata gramatică, îi rupe fusta și chiloții scrijelind un «aceleia-și instituții...» mare cît o zi de prost. Pardon, de post! Apoi, cu gîndul tremurînd de dorințe necurate povestește poticnit și sacadat cum a indentificat autoturismul, cum l-a fotografiat și cum l-a văzut pe șofer «avînd asupra sa un bagaj de mînă (o sacoșă) pe care a introduso în portbagajul autoturismului».
Ajuns în acest punct al expozeului, agentul Fulgerică nu se mai poate stăpîni și se dezlănțuie. Nu mai ține cont de țipetele deznădăjduite ale bietei gramatici și, cu ochii injectați de poftă, o supune unui șir lung de perversiuni inimaginabile care culmineză într-un «solicitîn-dui documentele» aproape sîngeros și care, gîndim noi, l-ar fi făcut pe bietul Timotei Cipariu să-și dorească să moară la Revoluția de la ’48, iar nu să-și irosească tinerețea scriind primul compendiu de gramatică a limbii române.
Agentul Fulgerică n-are însă habar ce-i în sufletul bietei violate și, satisfăcut pînă la sațiu de fapta sa, nu se lasă și mai traumatizează o dată săraca limbă română încheindu-și raportul cu precizarea că șoferul are posibilitatea «de a face mențiunii».
Acum, noi n-avem nicio nevoie de la nimeni! Nici măcar de la Poliția Locală Slobozia, căreia i-a fost aprobată o extindere de organigramă la ultima ședință de Consiliu Local. Dar nu ni se pare cinstit față de amărîta aia de gramatică. Drept pentru care cerem public ca agentul Fulgerică să-și ceară scuze și să promită că nu se va mai repeta! Dar oral, domnu’ Abaza! Că dacă scrie, tare ne e frică de un viol în grup!

3 Iunie 2011, 12:46 (10581 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
Miliția Locală «vînează» cetățenii Sloboziei
Un taximetrist acuză Poliția Locală de «fals și uz de fals»
Administrația slobozeană a decis înființarea Poliției Locale

Comentariile cititorilor:


irolf:
(4 Noiembrie 2011, 08:50)
Si ce a-ti dori pentru amaratii de 7 milioane pe care ii primesc sa aiba si studii universitare.Tot cei patiti se vaita de activitatea prestata de politisti mai bine a-ti avea grija ca totul sa se desfasoare regulamentar 'iar unul ca Fulgeanu nu ar mai fi neviot sa va amendeze.
yo:
(23 Iulie 2011, 10:55)
usor e de criticat munca altuia, cand varza din capul tau nu poate concepe ca unii, chiar si pt 7 mil., muncesc. deranjeaza? logic ...dar pe cei ce incalca legea. sunt pitbulli? e super...ma simt pazit de caini buni de lupta. iar tu , xxx, probabil frustat ca mata nu-ti mai da bani de benzina , si daca-ti da trebuie sa platesti amenda care arata cat esti de prost, tine-ti gura caci nici la gura nu te stergi fara sa-l suni pe tac-tu sa-i ceri voie.
victor:
(22 Iunie 2011, 08:18)
Agentul Fulgeanu are liceul facut pe la Dragalina si e atat de prost si de increzut de nu-l intrece nimeni. Asta nu e prima greseala a lui pe mine cand m a amendat a inversat nr. de la masina si bineinteles ca l-am contestat si am castigat, eu nu inteleg ce cauta unul ca el intre alti poilitisti locali, care au studiile adecvate pentru aceasta functie, dar de e tinut in brate de sus
pulitzer:
(6 Iunie 2011, 12:11)
expresia "vi-o vom expune" este corecta, desi este cam de prost gust, miroase a exhibitionism de presa :P
Gigi:
(6 Iunie 2011, 06:52)
@pietonul mirat Îți răspund eu: expresia este perfect valabilă gramatical.
pietonul mirat:
(6 Iunie 2011, 04:43)
sa ne explice autorul articolului daca expresia ,,..pe care vi-o vom expune" ,folosita in partea introductiva, este corecta. Cred ca a participat si el la viol.
czc:
(5 Iunie 2011, 12:57)
@zelea ai dreptate, bizonul se razbuna in ziar pe un politist care si-a facut datoria.
pazvante:
(5 Iunie 2011, 07:30)
@zelea: Tara te (si ne) vrea prost(i), nu-i asa?
zelea:
(5 Iunie 2011, 07:17)
daca ala a scris prost gramatical, tu degeaba te-ai straduit sa nu gresesti in gramatica ; ai scris prost literar si moral. niste exagerari atat de pompoase si lipsite de talent vad numai printre ziaristii de provincie, un piure de paralele desantate , o epatare ridicola de a demonstra un talent scriitoricesc iesit din comun, ala cel putin scris sincer si fara ifose,isi facea meseria in primul rand cu profesionalism - bine ca l-a amendat pe bizonul care parca la lejer.dar tu ti-ai facut meseria aici prost, nu ai talent de scriitor ci doar pretentii. corect? asa e omu, vede doar urdoarea aluilalt. nu stiu cu ce tupeu vii si scrii despre politistul care in primul rand si-a facut treaba ,a amendat o contraventie si nu scrii nimic de marlanul care parca in loc interzis dar care a dat fuguta la ziar "sa se razbune" cu gamatica - o chestie secundara- a agentului.
danut:
(4 Iunie 2011, 16:22)
Pare mi se ca tot Politia Nationala are ceva atributiuni de autorizare a Politiei locale.
pt danut:
(4 Iunie 2011, 13:25)
politia locala nu are nici o legatura cu ministrul de interne.. felicit totusi initiativa de a publica procesul verbal de contraventie..
danut:
(4 Iunie 2011, 11:55)
La ce ministru de interne scolit au ,ce minuni de procese verbale s astepti de la un comunitar..Deci sa fie multi...dar prosti.
felicitari:
(3 Iunie 2011, 19:41)
il felicit pe dl. politist si sper sa se diminueze numarul nesimtitilor care cred ca pot face orice in trafic. inclusiv al cimpanzeilor care parcheaza pe zebre si in intersectii. imi doresc sa vad cat mai multi "pitbuli" pe strazi.
xxx:
(3 Iunie 2011, 15:25)
astia sunt oamenii care au mare putere in ziua de azi. te amendeaza si se dau mari peste tot de parca tu esti cel mai mare infractor iar el este superman. se dau mari cu facultatile lor facute la seral si zici ca sunt zei.stau exact ca pitbullii si te asteapta doar doar faci ceva gresit si pentru 7oo lei amarati salariu vor sa dea cat mai multe amenzi ca sa iasa bine in fata sefilor.