Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Un Centru de nota 10+

La Slobozia, pentru copiii autiști

Un Centru de nota 10+

Centrul «Ajutați-ne să înțelegem lumea» din Slobozia a ajuns la maturitate. După doi ani de ucenicie, angajații și voluntarii Centrului pot oferi copiilor autiști din județul Ialomița un cadrul profesional pentru aplicarea terapiilor necesare reintegrării lor în societate. Această reușită este posibilă grație cursurilor susținute de către profesorul Tudor Mitasov, unul dintre cei mai renumiți specialiști din România în dezvoltarea Terapiei Comportamentale Aplicate.

«Ajutați-ne să înțelegem lumea»
Centrul pentru copii autiști din Slobozia a reușit, după doi ani de dezvoltare autodidactă, să se integreze pe harta centrelor profesioniste pentru tratamentul copiilor autiști din România. Performanța a devenit posibilă grație unui curs susținut de către profesorul Tudor Mitasov, unul dintre puținii specialiști în acest domeniu din România. Cursurile au debutat în luna decembrie la Călărași și continuă și în prezent. De acestea beneficiază, pe lîngă cei 4 angajați ai Centrului, alți 13 cursanți, părinți, logopezi, psihopedagogi sau simpli voluntari. Cursul profesorului Mitasov este singurul curs din țară unde se fac demonstrații cu copii, dar și exemplificări cu persoane care participă la curs. Mirela Tudose, coordonatoarea centrului «Ajutați-ne să înțelegem lumea», crede că șansa participării la acest curs reprezintă o oportunintate pentru toți cei implicați: «Este cel mai bun lucru care ni se poate întîmpla. Dacă programele sînt aplicate greșit, atunci terapia nu dă rezultate, iar părinții dau banii degeaba. De aceea sîntem încîntați de performanțele noastre și credem că ele trebuie mediatizate!».

Un Centru de nota 10+
Președintele ASIL, Ghiță Eugen, împreună cu părinții copiilor din Centru, a profitat de prezența profesorului Mitasov pentru o evaluare a programelor pe care Centrul le desfășoară de doi ani. Profesorul Mitasov a evaluat cei 9 copii aflați sub terapie, dar și terapeuții din punct de vedere al performanțelor profesionale. «Centrul este foarte bine organizat, cu psihopedagogi bine pregătiți și voluntari în curs de pregătire. E o șansă pentru Ialomița și copii autiști de aici că pot beneficia de astfel de condiții. Din punctul meu de vedere, toți merită un zece. Dar mai ales copiii, care m-au impresionat în mod deosebit!» a apreciat profesorul Mitasov rezultatele Centrului în urma evaluării. În perioada imediat următoare, reprezentanții Centrului «Ajutați-ne să înțelegem lumea» intenționează să dezvolte rețeaua de voluntari a Centrului și să acceseze proiecte și programe care să permită susținerea fără eforturi a terapiei necesare integrării copiilor autiști în societate. Pentru susținerea unui singur copil autist, părinții acestuia sînt obligați în acest moment să cheltuie pînă la 2000 lei lunar. Dezvoltarea capacităților logistice ale instituției ar permite reducerea acestui efort financiar la jumătate, precum și preluarea unui număr mai mare de copii în cadrul Centrului.

PD-L Ialomița ajută copiii autiști să înțeleagă lumea. Vineri, 24 iunie, cei 9 copii autiști din cadrul Centrului «Ajutați-ne să înțelegem lumea» din Slobozia vor vedea pentru prima oară în viață marea. Excursia a fost posibilă datorită sprijinului acordat de către PD-L Ialomița. Ajutor pentru suflete rătăcite. Ema știe să zîmbească! Lui Ionuț îi plac baloanele! Andrei dansează, Marius cîntă mai frumos decît Byonce...Toți sînt 9 și vor merge la mare pentru prima dată anul acesta grație eforturilor angajaților Centrului și sprijinului financiar acordat de către PD-L Ialomița. «Înseamnă mult pentru noi excursia asta. Este o bucurie pe care altfel, părinții nu și-ar fi permis să o facă copiilor lor. Și pe care nici Centrul n-ar putea-o asigura cu resursele financiare pe care le avem la dispoziție» spune Luminița Mușat, unul dintre reprezentanții Centrului.
Microbuzul cu care cei 9 copii autiști vor ajunge vineri la mare a fost pus la dispoziția Centrului pentru o zi de către Marinică Cazacu, preșdintele PD-L Ialomița. «Am spus-o și o repet. Nimeni dintre cei care au ajuns la mine nu a plecat nesprijinit. Dacă pot, fac! Așa sînt eu constituit!» a declarat președintele PD-L Ialomița în legătură cu acest subiect. Inițiativa excursiei la mare face parte dintr-un proiect pe termen lung al Centrului «Ajutați-ne să înțelegem lumea» de conștientizare a societății cu privire la existența copiilor autiști și a nevoilor acestora. Centrul își are sediul la Slobozia, pe strada Ianache și este deschis tuturor solictărilor în intervalul orar 9.00-15.00.

28 Iunie 2011, 12:30 (9063 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Eroii de fiecare zi de la «Ajutați-ne să înțelegem lumea»

Comentariile cititorilor:


milly:
(27 Iulie 2012, 11:05)
vreau sa eu sa stiu adresa centrului de autisti din slobiza, si de asemena un numar de contact,daca se poate mai urgent !!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
12 Iul 2020
291 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Slobozia: Piața Agroalimentară și Bazarul de Mărfuri Industriale, controlate de polițiști

Joi, 8 iulie a.c., în intervalul orar 10.00-13.00, efective ale Birourilor de Ordine Publică pentru Mediul Urban și Rutier Slobozia, în colaborare cu polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 09:07
(20414 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Depistat la volan deși avea permisul suspendat pentru conducere în stare de ebrietate

Joi seara, 8 iulie a.c., în jurul orei 20.00, un echipaj de poliție aflat în serviciul de patrulare pe raza municipiului Urziceni, în zona sensului giratoriu de la intersecția DN1D cu DN2, a oprit pentru ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 09:06
(9627 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prevenirea criminalității în mediul rural

Polițiștii Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia, în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție Cocora, Munteni Buzău, Reviga și Colelia, au acționat pe raza comunelor anterior menționate ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 09:03
(18225 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM: 11%, rata șomajului în luna iunie 2010

La sfîrșitul lunii iunie 2010, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrate 11530 de persoane, din care 5272 șomeri indemnizați, respectiv 6258 șomeri neidemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 15:11
(11342 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: șomaj Ialomița


Sudiți: Proiectile neexplodate descoperite sub fundația unei case

Nu mai puțin de 7 proiectile de artilerie explozive, patru dintre acestea de calibru 100 mm, două de calibru 105 și unul de calibru 76 mm, au fost descoperite de cîțiva cetățeni care lucrau la scoaterea ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 11:33
(21064 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei, raiul contrabandiștilor de țigări

Numai într-o singură seară polițiștii au confiscat peste 15 mii de pachete de țigări, în orașul Țăndărei. Țigările erau transportate în mașini, iar deținătorii nu au putut prezenta documente de proveniență ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 10:23
(22455 vizualizări - 5 comentarii)


5,8 mii de lei, amenzi pentru nesiguranța alimentelor

Aproximativ 40 de unități de procesare sau comercializare a produselor alimentare au fost, în perioada recent încheiată, verificaTe de inspectorii Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 10:22
(19637 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: Patru autoturisme implicate într-un accident rutier

Miercuri, 7 iulie a.c., în jurul orei 14.35, echipajul de descarcerare și ambulanța SMURD de la Detașamentul Urziceni s-au deplasat de urgență pe DN2, la ieșirea din localitatea Lilieci, unde s-a produs ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 15:15
(11907 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


8

Urziceni: Acțiune a Poliției

O acțiune de amploare s-a desfășurat marți, 6 iulie a.c., la Urziceni, în intervalul orar 18.00-21.00, polițiștii acționînd pe multiple planuri. În cadrul acțiunii, au fost legitimate 173 de persoane, iar ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 15:11
(9482 vizualizări - 0 comentarii)


9

Suspecții mai multor furturi, după gratii

Marți, 6 iulie a.c., polițiștii din Urziceni au reținut pentru 24 de ore un tînăr, de 20 de ani, din localitate, învinuit de săvârșirea a trei furturi din auto, fapte săvîrșite împreună cu un minor de ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 14:31
(12914 vizualizări - 0 comentarii)


10

Urziceni: La volan, cu permisul suspendat

Un bucureștean de 29 de ani este cercetat penal de polițiști după ce a fost depistat conducînd un autoturism pe drumurile publice, deși avea permisul suspendat din luna ianuarie 2010. Autoturismul condus ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 14:20
(12478 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Țiganii din Căzănești s-au încăierat din nou. 5 persoane, reținute de polițiști

Scandalul s-a produs seara trecută, marți, 6 iulie, cînd mai multe persoane de etnie rromă, bărbați, femei și copii se aflau în fața unei locuințe unde aruncau cu diverse obiecte. Pentru calmarea spiritelor ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 14:04
(10900 vizualizări - 0 comentarii)


12

Slobozia: Aproape 2000 de pachete cu țigări de contrabandă, expediate printr-o firmă de curierat

Polițiștii din Slobozia au interceptat în trafic, pe bulevardul Matei Basarab din Slobozia, un autoturism asupra căruia aveau bănuieli că transportă țigări de contrabandă. La volan se afla un ialomițean ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 04:10
(16650 vizualizări - 3 comentarii)


13

Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 02:19
(8787 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 02:18
(10614 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: La 14 ani, tîlhari cu acte-n regulă

Duminică, 4 iulie, la miezul nopții telefonul de urgență al polițiștilor din Țăndărei a sunat pentru a anunța o tîlhărie în strada mare. Victima a declarat polițiștilor că în timp ce se afla în zona pasarelei ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 15:55
(11795 vizualizări - 3 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: În căutarea vițelului (ne)pierdut

Fiindcă nu și-a mai găsit vițelul în locul unde îl priponise, o femeie din Sfîntu Gheorghe a apelat numărul de urgență 112 pentru a alerta polițiștii. Femeia a susținut că vițelul îi fusese furat din spatele ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 15:55
(12193 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A fugit de acasă la cerșit

Un copil din Fetești a pus pe jar polițiștii din localitate după ce bunica sa, o bătrînă de 61 de ani, a anunțat dispariția de la domiciliu a acestuia. Copilul, de 12 ani, plecase de la domiciliu în urmă ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 15:54
(10598 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Prins în trafic cu mașina neînmatriculată

Un cetățean din Urziceni s-a ales zilele tecute cu dosar penal pentru conducerea unei mașini neînmatriculate și cu numere false. Asta după ce în dimineața zilei de luni, 5 iulie, a fost depistat de polițiști ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 15:52
(11692 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Scandalagiul de pe Calea București, arestat

Scandalagiul de la Urziceni care a reușit performanța de a «trezi» un întreg cartier din municipiu și de a-și speria vecinii prin comportamentul său a fost reținut de polițiști. Individul a fost arestat ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 15:51
(11663 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Tînăr de 16 ani, arestat

În cadrul unei acțiuni ce a vizat depistarea persoanelor care se sustrag executării mandatelor de arestare preventivă sau mandatelor de executare a pedepsei, polițiștii ialomițeni au prins și arestat un ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 15:51
(10482 vizualizări - 0 comentarii)


A pătruns pe constrasens și s-a izbit de o autoutilitară

Un bătrîn, de 65 ani, a ajuns la spital cu răni grave după ce a fost implicat într-un accident rutier. Pe scurt, în timp ce se deplasa la volanul unui autoturism din direcția Ploiești către Urziceni, în ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 15:50
(11312 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


APIA: Sprijin financiar pentru culturile calamitate

Reprezentanții Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură fac apel către fermierii care au depus cereri pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață și ale căror culturi au fost inundate că ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 13:47
(12113 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: APIA calamități


Vindea o drujbă contrafăcută

Vindea o drujbă contrafăcută

Jandarmii slobozeni au fost sesizați la începutul săptămînii, luni, 5 iulie despre faptul că un bărbat oferea spre vînzare pe o stradă din municipiu o drujbă, mult mai ieftină decît prețul de pe piață. ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 13:46
(19350 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia drujba


APIA: Peste 2 milioane de euro, sprijin pentru apicultori

«Termenul limită pentru depunerea cererilor de plată pentru acțiunile realizate în acest an este de 16 august 2010» informează Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură apicultorii județului. ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 13:44
(10515 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: APIA apicultura


Pompierii militari fac eforturi pentru întărirea digului din zona cartierului Buliga-Fetești

Din cauza creșterilor de debite și cote ale Brațului Borcea al Dunării, încă de miercuri, 30 iunie, cadre ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița acționează ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 15:16
(21214 vizualizări - 0 comentarii)


Trei accidente în două zile

În ultimele 48 de ore, pe drumurile județului s-au produs trei accidente rutiere, soldate cu rănirea a 9 persoane și avarierea a 7 autoturisme.
Primul eveniment s-a produs în dimineața zilei de sîmbătă ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 15:11
(20427 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră: 16 șoferi, fără permise

Polițiștii rutieri ialomițeni au monitorizat și în acest week-end traficul rutier pe principalele artere ale județului pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Polițiștii au aplicat 246 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 15:04
(20234 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției la Slobozia, Albești, Ciochina, Munteni Buzău și comunele limitrofe Țăndăreiului

Efective sporite de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au participat, în acest sfîrșit de săptămînă, la mai multe acțiuni organizate pe raza județului. Astfel, în noaptea ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 14:34
(19562 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Scandal-monstru pe Calea București

Nemulțumiți că au fost sancționați contravențional de polițiști, doi ialomițeni, soț și soție, ambii în stare vădită de ebrietate, au ieșit pe o șosea din Urziceni și au început să facă scandal. În scandal ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 14:26