Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Personalul de la Ambulanță, fără salarii

Ialomița: Personalul de la Ambulanță, fără salarii

Spitalul Județean de Urgență Slobozia nu este singura unitate medicală care pune în pericol sănătatea pacienților din lipsa finanțării. La rîndu-i, Serviciul Județean de Ambulanță refuză să semneze contractul de finanțare cu CJAS. Managerul Radu Paros invocă «impunerea finanțării de către Casă», care nu poate să asigure funcționalitatea instituției pe care o conduce. Prima dintre urmări, de-a dreptul revoltătoare, este că personalul medical al Serviciului de Ambulanță nu își va mai primi salariile pînă cînd negocierea impusă de managerul Paros nu va da rezultate.
«Este revoltător! Există un ordin al Ministrului Sănătății care stabilește un tarif de 32,5 lei pe cap de locuitor. Serviciului de Ambulanță Ialomița i-ar reveni 9,3 milioane lei. Președintele Geantă vrea ca noi să acceptăm prin contract 8,9 milioane. Păi, cum așa, dacă există cadru legal care îi impune această sumă?» se întreabă managerul Paros.
Scandalul între CJAS și Ambulanța ialomițeană lasă fără salarii întreg personalul medical al instituției. Și așa prost plătiți, medicii și asistentele SJA Ialomița nu vor mai primi niciun leu pentru orele de muncă prestate. «Am purtat o discuție cu salariații și aceștia au fost de acord să nu-și primescă salariile pînă la finalizarea acestei probleme. În mod normal, ar trebui să primescă banii pe 15 iulie. În urma discuțiilor am stabilit ca din rezerva de bani a Serviciului să asigurăm carbulantul și materialele sanitare și să acoperim eventualele probleme de ordin material urgente ale angajaților» a declarat, pentru Independent, managerul Paros.
De cealaltă parte a baricadei, președintele CJAS Mihai Geantă susține: «Casa Națională de Asigurări de Sănătate are obligația să rețină la dispoziția sa 10% din sumele care se cuvin serviciilor medicale, bani ce urmează a fi deblocați pentru semestrul al II-lea. De aici provine diferența invocată de Serviciul de Ambulață».
«Dacă e așa precum spune, să menționăm în contract acest lucru și eu sînt de acord. Dar nu vrea să scriem asta în contract pentru că nu are fundament legal» replichează Paros.
Iar lipsa de finanțare a Serviciului Județean întregește tabloul derivei din Sănătatea ialomițeană...

19 Iulie 2011, 06:13 (7612 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Paros Supremus, înapoi la Ambulanță
Ialomița: «Din cauza viscolului, Serviciul de Ambulanță funcționează la jumătate din capacitate!»

Comentariile cititorilor:


Mintea cea de pe urm:
(22 Iulie 2011, 15:54)
"asd...etc."- Te înțeleg! Eu știu însă ce este demnitatea! Miră-te, dar PAROSICĂ va rămâne așa pentru mine, chiar dacă-ar fi președite USA! Eu respect OMUL, nu funcția!! Sănătate!
asdfgh:
(22 Iulie 2011, 07:24)
daca ar fi primar ce pupaturi in dos ar primi de la VECIN si Mintea cea de pe urma,asa ca zit de aici
Mintea cea de pe urm:
(20 Iulie 2011, 15:55)
Aci,mai Parosica...Pai, vezi? Ai grija, sa nu dai alaturi si cu altele, ca ti s-a mai intamplat, nu o data, istetule!
VECIN:
(20 Iulie 2011, 14:42)
Păi da, domnule PAROS, ai nimerit până la urmă... Chiar erau absolut necesare precizările matale! UNDE DAI ȘI UNDE CRAPĂ...
radu paros:
(19 Iulie 2011, 16:18)
Contractul cu CJAS a fost semnat pe data de 14 iulie.Toti salariatii au primit salariile pe data de 15 iulie.SAJ Ialomita a functionat si functioneaza normal indiferent de divergentele cu CJAS.