Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Apă potabilă la Slobozia, în 2013

Apă potabilă la Slobozia, în 2013

După doi ani de amînări succesive, primarul Gabi Ionașcu face precizări despre data finală la care Slobozia va avea apă potabilă. Potrivit variantei finale a programului de conformare avansat de SC Urban și aprobat de Direcția de Sănătate Publică Ialomița, vom avea apă potabilă în luna martie a anului 2013.

Programul de conformare salvează SC Urban
Amenințat cu falimentul în cazul pierderii autorizației de funcționare, SC Urban a primit o gură de oxigen grație recomandării Institutului Național de Sănătate Publică București. Într-un comunicat de presă remis redacției, primarul Gabi Ionașcu precizează că Institutul nominalizat mai sus a recomandat prelungirea termenelor pentru reabilitarea stației de tratare și înlocuirea rețelei de distribuție a apei în municipiul Slobozia. «Măsura a fost luată cu respectarea condiției menținerii programului de monitorizare a calității apei și informării populației asupra calității apei și a derulării programului de reabilitare a rețelei de distribuție» precizează comunicatul. Reamintim că principalele probleme vizate de programul de conformare sînt legate de înlocuirea rețelei de conducte de oțel a orașului, reabilitare stației de tratare și înlocuirea instalațiilor interioare în instituțiile publice.

Alți bani, altă distracție pentru rețelele interioare
Potrivit noului program de conformare, înlocuirea conductelor de oțel cu conducte de PE, conform studiului realizat de Universitatea Tehnică de Construcții București, se va încheia la 30 decembrie 2012. Tot la 30 decembrie 2012 urmează să fie finalizate și lucrările de reabilitare a stației de tratare, a cărei valoare estimată este de 1,7 milioane euro. Iar pînă la 30 martie, susține același comunicat, urmează a fi înlocuite toate instalațiile interioare din cadrul unităților socio-culturale și de învățămînt din Slobozia. Ca de obicei însă, comunicatul nu suflă o vorbă despre rețelele interioare ale blocurilor din oraș. Aflate în aceeași stare avansată de degradare ca și rețeaua publică, rețelele interioare de apă trebuie refăcute pentru ca apa furnizată să-și păstreze proprietățile. Potrivit unor estimări neoficiale, înlocuirea rețelelor interioare de apă ar putea costa peste 2000 lei pentru o scară de bloc, în funcție de lungimea și complexitatea lucrărilor care urmează a fi executate.

27 Iulie 2011, 05:56 (13387 vizualizări - 24 comentarii)

Citiți și:
Amonil refuză reeșalonarea datoriilor Urban!
Slobozenii au de dat 9 milioane lei la Urban!
Slobozia: Amonil vrea să preia Urban!
Apa mizerabilă și scandalul etern Ionașcu-RAJA

Comentariile cititorilor:


Un indiscret:
(11 August 2011, 09:43)
Nea Ionascule, te-ai lins pe bot de postul de primar la alegerile din 2012 (sau poate stii mata altceva?).
mariana:
(5 August 2011, 10:04)
Asa e acesta familie Ionascu are linie de imbuteliere,normal ca ii convine sa curga aceasta apa la robinet, partea proasta e ca am auzit ca imbuteliaza aceeasi apa care curge si la noi.Asta inseamna ca ne fura de mai multe ori in ceea ce priveste pap potabila.
Catavencu:
(4 August 2011, 18:41)
Tepa, teapa, teapa !!!!!!!!!!!!!!!!!! Ionasu se tine in continuare de tepe, il poate opri justitia daca scoate dosarul penal pe numele lui Inascu din sertar.
aditza:
(1 August 2011, 16:58)
am si eu o intrebare. e adevarat ca ciumperca popo ala are in cont vreo 600.000 de euroi? si daca da, de ce are tupeul sa sea lectii de viata oamenilor de rand? nu se simte un pic nesimtit la funduletz? nu-l doare? si as mai avea o intrebare. adi ionescu mai poate? sa fure si el, fireste. mai nebunaticilor, va gandeati la prostii? rusinica. de fapt daca ma uit la niste poz(n)e, nu prea tre sa va fie rusine.
Lenti:
(1 August 2011, 09:44)
E apa menajera,sa platim ca apa menajera...nu se poate "regla" apa,dar sa se regleze pretul...
Dinu Catalin:
(31 Iulie 2011, 10:28)
De ce mai platim apa ca fiind potabila?si nu o platim ca fiind menajera?va zic eu dc pt ca suntem lasi...Sa iesim in strada si sa nu mai platim nici o factura...asta e solutia!!!Jos PSD,jos toti hotii......HUOOOOOOOOOOOOOOOOOO
pedro slobozia:
(31 Iulie 2011, 05:41)
nu se poate lua masuri impotriva acestor doi mari infractori[ionascu.ciperca]caci mai sunt si altii;se poate intreba cadrele medicale cati cetateni din slobozia au intrat in spital din cauza apei.nu zic bauta dar cu ce gatim si cu ce ne spalam,caci nu este buna nici pt.asa ceva?daca nu erau interesele la mijloc pt.ambele parti se putea testa primul put si se vedea caci nu este potabila si se incerca in alta parte si mai aproape.
mircea:
(29 Iulie 2011, 14:16)
dar cand a avut simtul masurii? poate cand imbuteliaza apa ....
Manea:
(29 Iulie 2011, 11:23)
Catracter pervers , la spectacolul de teatru de aseara , a obligat-o pe interpreta rolului principal sa-l laude si sala a fost la un pas sa-l huiduie .Pacat ca nu mai are simtul masurii !
mircea:
(28 Iulie 2011, 15:03)
nici la 10 metrii in spatele poponetzului nu-l doare pe primarul Bidon Ionascu Gabi de Slobozia si de locuitorii ei, n-are el treaba cu ce se intampla aici,din cate am inteles,el sau cineva din familia lui,are o mica linie de imbuteliat apa, asa ca... daca este adevarat, are tot interesul sa ne tina fara apa...in rest ii doresc tot binele din lume...sa scape cat mai repede de mandatul de primar,sa nu se mai streseze...poate ,cine stie,dupa tote gaurile si tampeniile facute ca primar-bidon,se va linisti intr-o garsoniera cu zabrele, imbracat in hainele statului,d-alea cu dungulite pe verticala, o sa aiba si paza...sa nu pateasca ceva...de...poate se indeplineste...
tzeavaaaaaaaaa!:
(28 Iulie 2011, 09:58)
Ionascule, fa/te ca lucrezi!
tov bidon:
(28 Iulie 2011, 09:18)
Noi vrem apa ...
zelea:
(28 Iulie 2011, 07:38)
Neam de neamul meu nu am cumparat apa frate de la alimentara ca acum si mai radem de africani si de arabii aia care merg cu bidoanele de pa zilnic pe cap... Am calculat, pe an cheltuiesc 1200 de lei pe apa cumparata, primarul mi-a mancat 1200 de lei din buzunar ,bani cu care imi faceam si eu amaratul de concediu,acuma nu-mi mai permit concediu.
curios:
(28 Iulie 2011, 05:19)
anghele esti tare indulgent ca sa nu zic altfel!!! pai dupa cum ne prezinti intr-un mod elegant lucrurile, adica, bazinul-guvernul, patinoarul- societate privata, tevi apa potabil- nu, poate te straduiesti sa ne spui ce a facut primaria slobozia cu banii, in cei 20 de ani!!!! suntem curiosi de prezentarea ta, nu ca nu am sti....
George: