Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Război în USL Ialomița pentru Primăria Slobozia

Se caută un candidat

Război în USL Ialomița pentru Primăria Slobozia

După centralizarea sondajelor realizate de PSD și PNL, candidații înscriși în cursa pentru Primăria Slobozia, Ioan Martin și Gabi Ionașcu, se află «bară la bară». Pe de altă parte, PD-L contraatacă cu un sondaj propriu...

Candidatul USL se validează la București
În urmă cu mai bine de o lună, filiala locală a USL anunța lansarea unor sondaje de opinie care să confirme tendințele de vot ale electoratului ialomițean și stabilirea candidatului cu care USL urmează să se prezinte la alegerile locale pentru Primăria Slobozia.
Realizate atît de către PSD cît și de PNL, sondajele au fost finalizate săptămîna trecută. Potrivit primelor informații livrate pe canale neoficiale, rezultatele mai mult tulbură decît limpezesc apele. De aceea au fost trimise ramburs la Centru, pentru verdictul final. Între timp, aripile USL se acuză reciproc de fraudă. Aripa PNL susține că PSD Ialomița a falsificat rezultatele, ridicînd cu 20 de procente scorul primarului Gabi Ionașcu. Așa s-ar putea explica, de exemplu, de ce Gabi Ionașcu se laudă de la stînga la dreapta publicațiilor locale că are peste 50 la sută din intențiile de vot ale electoratului. De cealaltă parte, aripa PSD susține în continuare că Martin este o cantitate neglijabilă în ecuația alegerilor pentru Primăria Slobozia și că nu va juca niciodată pe tricou cu un alt candidat decît Ionașcu.
Pentru ieșirea din acest impas, rezultatele ambelor sondaje au fost trimise pentru negocieri și ajustări la București.

Doi pe bicicleta Primăriei Slobozia
În ciuda zvonurilor contradictorii, sondajul PNL pare să cîștige tot mai mulți adepți. Potrivit acestuia, atît Gabi Ionașcu cît și Ioan Martin au obțint în jur de 27 la sută dintre intențiile de vot ale electoratului slobozean, iar primul se situează la un lat de sondaj în fața celuilalt. Din păcate, fiecare dintre reprezentanții filialelor locale preferă să păstreze o tăcere prudentă asupra rezultatelor.
Luat de val, președintele PSD Silvian Ciupercă a declarat că va cîștiga alegerile în Ialomița, dar refuză categoric să comenteze rezultatele sondajelor în cazul celor doi candidați. Mai diplomat, președintele PNL Ioan Martin a declarat că este prea devreme pentru a se trage o concluzie. «E prea devreme pentru concluzii. Vom vedea ce e de făcut la momentul potrivit» a declarat Martin.
În ciuda aparentului consens dintre cei doi, ruptura este inevitabilă. Iar variantele de scenariu, previzibile. În cazul în care nu va avea un candidat la Slobozia, PNL Ialomița se va reorienta și nu exclude varianta unei alianțe de conjunctură cu PD-L. În cazul în care PNL va fi lăsat să aibă un candidat, PSD Ialomița va refuza susținerea acestui candidat . Indiferent de situație, Frankenstein-ul politic creat pe plan local are toate șansele să moară înainte de a se fi născut, lăsînd loc unei a treia variante.

Hop și eu, cu sondajul meu
Cea de-a treia variantă de candidat vehiculată vine din partea PD-L, partidul aflat la guvernare oriunde, numai în Ialomița nu. Pentru a pune pe tapetul politicii locale un candidat credibil, PD-L a comandat la rîndu-i un sondaj de opinie similar celui realizat de USL. Existența sondajului a fost confirmată oficial de către președintele Cazacu Marincă, aflat la acest moment în concediu. «Aceste sondaje ne vor ajuta să oferim electoratului cea mai bună variantă de primar. Este timpul ca orașul Slobozia să renunțe la Gabi Ionașcu și să aleagă un primar care poate rezolva problemele cu care se confruntă populația!» a declarat acesta.
Potrivit sondajului PD-L, pe lista opțiunilor de vot pentru Slobozia se află alături de Gabi Ionașcu și Ioan Martin, tandemul Radu Paros-Victor Moraru. Prezența ultimului nume pe lista PD-L confirmă faptul că unul dintre multele scenarii vehiculate de Independent în această pagină, respectiv Victor Moraru, candidat PD-L la Primăria Slobozia, reprezintă o variantă de lucru pe agenda filialei. Alături de candidații pentru Primăria Slobozia, sondajul PD-L reia o mai veche obsesie a președintelui Cazacu, oferind și o lista de cinci potențiali candidați la șefia Consiliului Județean. Între ei figurează, deloc întîmplător, Ioan Martin, Silvian Ciupercă, primarul Constantin Sava de la Urziceni, și, inevitabil, Cazacu Marincă, în tandem cu deputatul Gheorghe Tinel.

Agamiță se alege de la București
Revenind însă la sondajele pentru candidații la fotoliul de primar al Sloboziei, precizăm că o informație de ultimă oră, confirmată din ambele tabere ale USL, precizează că ele vor fi reluate. Oficial, tocmai din cauză că între cele două sondaje există o diferență mai mare de 1,5 procente, marja asupra căreia s-a căzut de comun acord. Neoficial... v-am tot explicat de ce, așa că nu mai insistăm.
Ce este însă interesant e faptul că decizia de reluare a sondajelor este una neobișnuită, județele în care acestea se repetă putînd fi numărate pe degetele unei singure mîini. În acest context, este evident că, oricîte sondaje s-ar comanda, viitorul politic al Ialomiței va fi stabilit la București, în laboratoarele politice centrale ale USL. Altfel spus, degeaba vor alegătorii schimbarea, dacă ea nu răspunde intereselor USL. Și degeaba țipă alegătorii sado -masochiști că-l vor înapoi pe Ionașcu «că doar n-a vrut el, săracu’, să fie apa proastă» dacă aceeași USL decide că actualul edil al Sloboziei nu răspunde destul de prompt comenzilor politice venite pe firul scurt. Cît despre un răspuns argumentat la întrebarea: «Noi, slobozenii, cu cine votăm?» vă mărturisim că, deocamdată, nu vă putem oferi un răspuns decent. Pentru că de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere, d-apăi niște amărîți de alegători ca noi!

1 August 2011, 03:39 (11021 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Cazacu s-a întors la guvernare
Ciupercă și Martin rămîn împreună
«80% prezență la vot, 100% împotriva lui Băsescu!»
Neacșu și Tinel își pun poalele-n cap
PRIMARI «DE FURAT»!

Comentariile cititorilor:


vivi:
(22 August 2011, 08:47)
votati-l pe Ionascu! afacerile cu apa merg bine, noi peste 10 o sa murim pe capete, de toate bolile stiute si nestiute! o sa l voteze prostimea din slobozia noua si bora ca de, pentru ei se zbate sa obtine fonduri sa faca investitii, ca in bora putini sunt cei care platesc impozite si multi sunt la ajutor social cersatori.Nea Ionascu nu i lasa ca pe ei ,ii mai prosteste! Ghinionul nostru ca traim in Romania, dar si mai rau ca traim in slobozia! Rusine sa le fie!
fetesteanu:
(8 August 2011, 20:06)
NU conteaza ce HOTI votati,important este sa votati!
hgv:
(7 August 2011, 09:39)
andrada de ce nu duci presa la acea statie de imbuteliat apa sa o filmeze si sa o dea pe postul de tv. local ca sa stim si noi in ce localitate de linga slobozia este apa potabila in sbteran la mica adincime, si spunene si noua cxare este cea de a doua vila a lui ionascu localizeazo exact so stim si noi. andrada bati cimpii habar nu ai ca in cimpia romana nu exista apa potabila in subteran si cu a doua vila la uzina de apa cred ca vrei sa-ti dai importanta,daca esti asa sigura de acea firma de imbuteliat apa spune numele acelei firme,ai sictir ca maninci ca capra
eu:
(5 August 2011, 09:56)
de ce nu dati toate comentariile sunteti de-ai lor????????????????/
andrada:
(5 August 2011, 09:37)
Nu stiu pe cine sa mai votam ca toti sunt niste hoti, Ionascu ne-a furat destul anii trecuti:de exemplu: ne-a otravit apa care curge la robinete; fiica dansului are o fabrica de imbuteliere a apei potabile in apropierea localitatii Slobozia; si-a ridicat doua vile in acest oras (una la fosta uzina de apa si cealalta vizavi de D.A.D.P. platind angajatii din banii statului dar sa-i faca lui treburile in curtea vilei, a inchiriat utilaje pentru cate o ora/doua dar a trebuit sa stea sa lucreze 8/zi asta doar pentru a justifica ca el este corect si sa aiba acoperire cu acea chitanta, factura; deoarece nimeni nu-l poate urmari ce face?,cat plateste?,cat consuma?).Un moldovean care a venit in acest oras doar ca sa fure, nu sa faca ceva bun pentru acesti locuitori ai acestui oras.Cat despre Cazacu nu pot spune ca nu a facut nimic pentru localitatea lui natala desi nici cu el nu-mi e rusine ca si el si-a ajutat toti finii prin a le gasi locuri de munca cat mai bine platite.Deci cu totii sunt fac hotii, in concluzie nu cred ca din cei prezentati in acest articol ar fi vreunul demn de a fi primar al acestui oras.
catavencu:
(4 August 2011, 18:26)
Daca mai iese Ionascu ! ajung la concluzia ca se voteaza cu.....nu cu capul, sper ca la votare lumea sa se duca cu cate un pahar de apa in mana in urna de vot.
Citizen:
(2 August 2011, 04:46)
Stati strimbi si alegeti drept .Unul singur poate sa repare ce au stricat predecesorii,sa opreasca furaciunile,sa-i puna la treaba pe milogi .Unul care sa fi facut o scoala adevarata ... , sa fi condus oameni ,care sa nu traiasca din comisioane de licitatii , sa nu fi facut datorii ...
pedro slobozia:
(2 August 2011, 02:04)
pai cu cine savotati?pune-ti si voi un ialomitean caci ajunge cu astia straini.si sa aiba o fata mai acataria nu ca astia doi mafioti din poza care se pricep numai la taiat pamblici;PAMBLICARI ne trebuie?
Poala popii:
(1 August 2011, 15:12)
Ionașcu a mai făcut câte ceva și pentru noi(bune), dar a furat și el prin afaceri necurate! Nu cred că slobozenii sunt prea fraieri să-l realeagă...nu TOȚI! DAR dacă prin furt masiv, apare parosică-fără-frică, mare la stat, gros la obraz, e jale mare în acest orășel contaminat! Mai bine Ionașcu, poate s-a săturat, a supt destul! Măcar e probat, știm la ce să ne așteptăm...NU PAROSICĂ!! E pericol public!!!
alegator:
(1 August 2011, 14:03)
Daca si de data asta iese ionascu, inseamna ca il meritam!!!!
gion 0243:
(1 August 2011, 13:23)
Dute unde a dus mutu iapa --- Ca tu neai otrvit apa Ionascu moldoveanul nu tas mai vedea cu anu
zambareatza:
(1 August 2011, 12:19)
tare curioasa sunt ,cine l alege IARA pe ionascu si sleatca lui de mafioti , in frunte cu ciuperca? victor moraru are sanse....a facut ceva din amara...poate face si din slobozia!
maria:
(1 August 2011, 07:26)
Interesant articol..... Intrebare intrebatoare: noi cu cine votam???:))