Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalul de Urgență Slobozia va fi securizat până la sfârșitul anului

8 milioane de lei pentru 1,8 grade pe scara Richter

Spitalul de Urgență Slobozia va fi securizat pînă la sfîrșitul anului

De aproape o lună, investiția de 8 milioane lei în Spitalul Județean de Urgență din Slobozia a devenit vizibilă. Fondurile alocate investiției au fost cheltuite, cei 6 stîlpi de rezistență au fost ridicați, iar bazinele care vor asigura protecția spitalului în caz de cutremur vor fi instalate înainte de sfîrșitul acestui an...

O investiție controversată
Derulată în două etape, investiția în reabilitarea și consolidarea Spitalului de Urgență se apropie de final. Costurile finale sînt, deocamdată, neprecizate, dată fiind tergiversarea lucrărilor pe o perioadă care depășește 3 ani. Reamintim că, din cauza acestor întîrzieri repetate, oficialii locali au fost acuzați în repetate rînduri de management defectuos. Deși în principiu a fost vorba despre o soluție tehnică banală, consolidarea și anveloparea termică a clădirii nu a putut fi executată «din cauza particularităților structurii». Pentru că risca să piardă finanțarea pentru anvelopare, Consiliul Județean a ales varianta reabilitării parțiale. Așa s-a reușit, cu costuri uriașe, să se asigure înlocuirea geamurilor existente cu tîmplărie termopan, urmînd ca anveloparea termică a clădirii să fie finalizată după consolidarea structurii. Ce este însă cert e că, pînă în luna noiembrie a acestui an, urmează a fi finalizate lucrările de consolidare ale celor 6 stîlpi de metal care asigură stabililitatea clădirii, precum și a celor două bazine care vor asigura absorbția undelor de șoc în caz de cutremur.

1,8 grade pe scara Richter pentru 8 milioane
Deși nu sînt precizate oficial, costurile investiției de la Spitalul de Urgență sînt estimate la 8 milioane lei noi. Fondurile au fost folosite pentru anveloparea parțială a clădirii și pentru realizarea sistemului de siguranță în caz de cutremur al clădirii. Potrivit oficialilor județeni, acest sistem asigură un plus de rezistență echivalentă cu 1,8 grade pe scara Richter: «Cei 6 stîlpi de metal garantează creșterea nivelului de rezistență cu un grad. Iar cele două bazine care vor prelua undele de șoc în caz de cutremur mai ridică și ele gradul de rezistență cu 0,8 grade. Per total, se dovedește a fi o investiție necesară, după 40 de ani de exploatare a unei instituții de anvergura și importanța acesteia» a declarat vicepreședintele Consiliului Județean, Ioan Martin.
Finalizarea lucrărilor în luna noiembrie a acestui an presupune o devansare a termenului și se impune din cauza condițiilor dificile de lucru în perioada de iarnă. Pentru finalizarea lucrărilor în timp util, Consiliul Județean Ialomița a demarat procedurile de contractare a unui nou împrumut bancar, valoarea finală a investiției fiind cu 40 la sută mai mare decît cea estimată inițial.

2 August 2011, 08:13 (9391 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Moraru îngroapă banii publici în aparatură medicală pentru Spital
Despăgubirile pentru «malpraxis» blochează financiar Spitalul Județean de Urgență Slobozia
Investiții de 3 milioane de lei în Spitalul Județean
Reparația podului rutier peste râul Ialomița se amână
CNAIR cheltuie 2,8 milioane de lei pentru reabilitarea podului rutier de la Bora

Comentariile cititorilor:


rely:
(13 August 2011, 13:16)
cu acesti bani...se mai putea ridica un sfert de spital
Un om cu idei:
(11 August 2011, 09:39)
Pentru a motiva public cheltuielile (inutile, de altfel) s-ar putea spune asa: "Am construit o platforma pentru aterizarea elicopterelor care va fi situata intre cei doi stalpi, deasupra spitalului judetean." - si atunci opinia publica ar fi entuziasmata.
Gigi:
(4 August 2011, 06:02)
Spitalul a fost construit între 1965-1970. Ceea ce înseamnă că până acum a „prins” mai multe cutremure, printre care și pe cel de 1977, de 7.2 grade. Dacă a rezistat, înseamnă că ține la cel puțin 7 grade. Plus 1.8 grade, înseamnă 8.8 grade. Nu a fost niciodată un cutremur așa de puternic în România. Deci, dacă într-adevăr se asigură o rezistență la 8.8 grade (cât cutremurul din Chile de anul trecut), atunci este perfect. Cu condiția să fie adevărat.
panait adrian:
(3 August 2011, 13:53)
termenul de referinta nu poate fi precizat.. unii oficiali sustin ca 7 pe scara Richter este gradul maxim de rezistenta al spitalului... alti oficiali sustin ca spitalul n/ar fi picat nici la un cutremur de gradul 8... tocmai de aceea am preferat sa nu oferim un termen de referinta...de aceea si pentru a sublinia ca banii au fost cheltuiti inutil, indiferent de situatie...
Gigi:
(3 August 2011, 05:58)
Cred că era corect să aflăm și noi, cititorii de rând, ce înseamnă un plus de 1,8 grade pe scara Richter. În plus față de cât? Față de 4 grade, sau față de 6 grade? Devreme ce scara Richter este exponențială și nu liniară, contează enorm la ce valoare se adună cele 1,8 grade.
salvatorul:
(2 August 2011, 12:53)
Doamne, mare ti-e caruta....