Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

ITM Ialomița: Amenzi de peste 450000 lei pentru muncă «la negru»

In baza Planului de acțiune privind reducerea incidenței muncii nedeclarate pentru perioada mai-iulie 2011, Inspectoratul Teritorial de Muncă, în colaborare cu Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița, Inspectoratul de Jandarmi și Garda Financiară au desfășurat acțiuni comune de control potrivit protocoalelor încheiate cu scopul de identificare și sancționare a cazurilor de muncă nedeclarată, precum și combaterea evaziunii fiscale rezultată din munca la negru.
Astfel, au fost efectuate 303 controale, echipe mixte relații de muncă/securitate și sănătate în muncă încercînd identificarea cazurilor de muncă fără forme legale. În același timp, 26 de angajatori au fost depistați și sancționati pentru utilizarea forței de muncă fără forme legale de angajare, 48 de persoane fiind depistate muncind fără forme legale de angajare. Mai mult, 257 de angajatori au fost sancționați pentru încălcarea prevederilor legislației muncii, atît în domeniul relațiilor de muncă, cît și al securității și sănătății în muncă. De asemenea, au fost aplicate 527 de sancțiuni contravenționale, dintre acestea, 27 de sancțiuni fiind pentru muncă fără forme legale de angajare. De reținut că totalul amenzilor a însumat 541500 lei, 459000 lei reprezentînd amenzi pentru muncă fără forme legale.

11 August 2011, 13:55 (9110 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Munca «la negru», în atenția ITM Ialomița
ITM Ialomița: Munca «la negru», sancționată
ITM Ialomița: 300 de persoane, depistate muncind «la negru»
ITM Ialomița: Amenzi de 100 mii de lei pentru «muncă la negru»
ITM Ialomița: Amenzi pentru muncă «la negru»

Comentariile cititorilor:


availabal:
(13 Septembrie 2011, 15:22)
Ma tu lucrezi pe neve la Spinciu si nu vrei sa ne spui?
LOGHIN DIN FETESTI:
(13 Septembrie 2011, 12:46)
LA MINE LA FIRMA MEA DE PAINE DIN FETESTI TOTI SALARIATII SUNT LA NEGRU PENTRU CA AM RELATII LA ITM SLOBOZIA.