Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

UNPR Ialomița a înviat! Păcat!

UNPR Ialomița a înviat! Păcat!

Marți, 23 august, de ziua națională a insurecției comuniste din România, filiala locală a Uniunii Naționale pentru Progresul României s-a hotărît să reînvie în cadrul unei conferințe de presă. Cu limbi de lemn și atitudini de vulpi lăsate paznici la oile electorale, cei vreo 6-7 membri ai filialei au perorat îndelung despre poltică și administrație... Ne cerem scuze cititorilor pentru că n-am rezistat în sală decît o jumătate de oră! Și îi asigurăm că a fost arhisuficient pentru a face aprecierile de mai jos.

Politică cu IQ. Coborît din pom.
Despre UNPR n-ați mai auzit în Ialomița de pe vremea cînd nea Mitică mai avea suficient mărunțiș în pușculiță pentru a închiria fațada blocurilor de la intrarea în Slobozia pentru a-și anunța electoratul că partidul face politică cu IQ. De-atunci, s-a scurs multă apă pe Ialomița, iar la UNPR Ialomița IQ-ul a scăzut precum cotele apelor Dunării la seceta din ’56. Ce s-a întîmplat de-atunci încoace? Nu prea multe, că de unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere, d-apăi un amărît de electorat. Nea Vișan, președintele-mamă al filialei a scăpătat și s-a retras la Hanul Piraților ca să facă ce știe el mai bine, adică AP, locul lui a fost luat de un no-name, respectiv Sandu Constantin, președinte de foarte mic litraj al organizației Slobozia, iar pentru ridicarea IQ-ului despre care vorbeam mai devreme a fost importat de la partidul tată, PD-L, un fost șef de campanie, Ioan Neagu, cadorisit cîndva de presă cu titlu de eminența cenușie a alegerilor locale din 2008. E mult, e puțin, e de ajuns pentru a masca lipsa crasă de cap, d-apăi de IQ? Judecați și dumneavoastră singuri!

Obscenități politice pe limba filialei
Pentru că lipsa oricărui program ideologic trebuia mascată într-un fel, iar un eventual dicurs al președintelui Sandu ar fi fost echivalentul unui harakiri, Ioan Neagu, autointitulat coordonator de mai multe campanii electorale, a apelat la cea mai ieftină șmecherie media pe care o știe: atacul gratuit la lider. În traducere colocvială, principiul ar putea fi tradus cam așa: ia-te de cel mai tare, ca să apari la ziare. Și, după cum vedeți, a și reușit să intre în istoria măruntă a declarațiilor publice cu următoarea perlă, demnă de o publicație specializată: «Ciupercă are un pudism demn de o fată mare... Aș spune că nu face decît să scarmene flocii în oraș! (...) Mi se pare că este spre sfîrșit de carieră politică!».
Nu știm cum prizați dumneavoastră obscenitățile politice, dar nouă unii, după 20 de ani de troacă-politică ialomițeană, ni s-a făcut lehamite și am decis să părăsim sala. Ne cerem încă o dată scuze și va asigurăm că n-ați pierdut nimic esențial.

23 August 2011, 16:35 (9976 vizualizări - 9 comentarii)

Comentariile cititorilor:


SUCĂ:
(29 August 2011, 17:08)
Vă țineți de floci, în loc să vă preocupe probleme grave și urgente...Decât să vă dați mare, d-le Neagu Ioan( a nu se confunda cu Neagu Gheorghe, cel cu mita),mai bine ați da un mesaj inteligent...tăcând! Comentariul semantic, bine documentat, nu e relevant. Simpla constatare că ești documentat, nu e o dovadă că ești și inteligent!
VOTANT:
(25 August 2011, 21:47)
Intodeauna prima impresie conteaza.Acest partid se compromite total ,observ la prezidiu cateva ,,celebritati ,,de la tandarei.primul este cel mai mare mercenar politic numit si ,,curva de la tandarei,,adam iordache,care a candidat aici de la toate partidele politice,de 2 ori de la pnl,apoi independent,apoi psd,si acum unpr.Oare conducerea unpr,stie ca ar candida si de la pdl,dc primeste ceva,intelegeti ce dupa denumirea pe care o are in oras.A doua personalitate este mocanu director,la fosta scoala de nebuni de la movila,,cred ca e de ajuns,,.concluzia unpr un partid de ,,oamenii seriosi,,.ptr domnii de la slobozia pe care nu-i cunosc,sper sa nu functioneze,,cine se aseamana se aduna,,la unpr...
al dracului floc:
(24 August 2011, 20:16)
Uitandu-ma la fotografia ce insoteste articolul, observ ca in prezidiu sunt niste anonimi....nu-i cunosc, desi sunt din Slobozia. Sper doar ca nu au facut parte din alte formatiuni politice, ca nu au magazine sau firme cu care au obtinut restituiri ilegale de TVA, ca nu au vile construite dupa asa-zisa revolutie din '89, ca sunt doar simpli muncitori si ca nu au fost securisti, colaboratori sau pretinsi mari colonei ai pretinsei armate romane/militiei/politiei, ce doresc doar binele tarii-ce-o mai si insemna asta??!! De asemenea specimene, suntem satui. Ei chiar cred ce spun sau cred ca noi credem ce ne spun? Sictir asa-zisei clase politice (ha-ha-ha) locale si nationale. Toti sunt niste hoti, unii realizati, altii cu pofta nebuna de ciolan, vezi foto !!! Sictir, bre!!!!
guravaii:
(24 August 2011, 08:01)
mai, george, vezi ca "leagate" se scrie un pic altfel. "Invata sa scrii si apoi leagate de inteligenta altora..."
Ioan Neagu: