Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Paros, ce bine ți-ar sta la UNPR!

Candidatul etern caută partid pentru Primăria Slobozia

Paros, ce bine ți-ar sta la UNPR!

Dacă vă întrebați de ce am ales titlul acesta de Cancan pentru un articol cu nuanță politică, răspunsul e simplu. Pentru că, pe de o parte, vorbim despre Radu Paros, candidatul etern la Primăria Slobozia, iar pe de altă parte de un partid, UNPR, care și-a pus poalele în cap ca să arate electoratului Tîrgul de Floci de la Giurgeni.

Semne bune vara are
După cum știți, Radu Paros este tras de Cazacu pe linia moartă a politicii locale, paznic la Ambulanța județeană. Din această poziție, cînd și cînd, domnia-sa mai mușcă ici și colo ba mîna care l-a crescut, ba piciorul care l-a lovit, după cum dă Domnul și cum gîndește omul. Și pentru că a epuizat demult lista partidelor care l-ar fi putut face primar, ultima lui faptă de arme politice, specialitatea «înjunghieri pe la spate», a fost o încercare de a lua locul lui Mihai Geantă la CJAS. Dar cum geaba chichirez gîlceava dacă nema putirința, Paros a eșuat și în această tentativă, deși îi spusese lui unu’ de la partid că Marinică n-ar zice nu și l-ar lăsa să se joace cu gratuitele și compensatele județului...
Numai că, iată, vremea se schimbă și în pînzele candidatului bate vîntul unei noi oportunități. Ea se numește UNPR, un partid meschin de mic, dar fără candidat. Cum lui Paros de orice îi e frică, numai de munca de partid nu, s-a prezentat regulamentar la ușa filialei și a cerut un loc în față, bazîndu-se pe cele 10 procente cîștigate la alegerile din 2008. Sursele noastre spun că întîlnirea a avut loc mai către începutul lunii, dar niciodată nu-i tîrziu. Mai ales că, după cum vedeți, Paros nu neagă și declară curajos pentru Independent: «Cred că partidul din care fac parte îmi recunoaște în acest moment meritele... Prin urmare, nu este cazul să fiu interesat de un alt partid. Deocamdată!» Dumneavoastră întelegeți ce vreți, că sîntem oameni mari! Dar noi spunem că nici dacă moare, Doamne ferește!, tot BPJ-ul PD-L, Paros n-are să vadă ce vede nașu’. Vorbeam de sprijinul lui Cazacu pentru a candida la Primăria Slobozia, dumneavoastră ce credeați?

24 August 2011, 05:55 (9796 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


ambulanta:
(3 Septembrie 2011, 13:07)
paros o sa fie primar doar daca o sa fie numit politic,mai mult nu poate sa-si cumpere decit ambulanta
george:
(25 August 2011, 20:41)
Poate are macar curajul sa ne dea un CV...sa vedem unde are d-lui facute studiile...si cand!
George:
(25 August 2011, 20:38)
Daca avea ....acolo jos ceva..recunostea ca face lobby pt UNPR, impreuna cu eminenta cenusie a PD-ului..dar ce sa-i ceri unui.....candidat etern ...la fel ca si constructiile sale, de pe deal....de la Bora????????