Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Sport cu zâmbetul pe buze

Handbal, Cupa Municipiului Slobozia

Sport cu zîmbetul pe buze

Sîmbătă, 27 august și duminică 28 august au fost zile dedicate handbalului feminin la Sala Sporturilor din Slobozia. Aflată la a doua ediție, Cupa Municipiului s-a transformat într-un turneu internațional. Acest statut i-a fost conferit de prezența între semicercuri a Naționalei de Tineret a Italiei. Alături de handbalistele peninsulare au mai fost prezente Activ Ploiești, Dunărea Brăila și, firește, gazda CSM Unirea Slobozia. Au rezultat 6 meciuri spectaculoase care au captat atenția unui număr apreciabil de spectatori în ciuda faptului că a fost vorba despre un show de vacanță.

CSM Unirea, două victorii și un eșec
Competiția a fost cîștigată de Dunărea Brăila, primdivizionara venind la Slobozia cu echipa a II-a. Asta nu le-a împiedicat pe elevele reputatului antrenor Ioan Topan să se impună relativ ușor în toate cele 3 meciuri. Pe locul II s-a clasat echipa noastră, Unirea obținînd două victorii: 41-30 (21-11), cu Activ Ploiești și 32-28 (18-10), cu Italia. Au avut parte și de o înfrîngere: 28-29 (10-12), cu Dunărea Brăila. Jocul prestat de elevele lui Lucian Ghiulai este unul încurajator în perspectiva Campionatului care stă să înceapă și, ținînd cont de tulburările de la celelalte echipe, oamenii de handbal o văd pe Unirea drept favorită la locul II în seria A, din Divizia A, loc care îi asigură prezența în barajul de promovare pentru Liga Națională. Despre asta însă, vom mai vorbi.
Revenind la competiția din week-end să spunem că am constatat revenirea apetenței pentru gol la Monica Ștefan dar și o formă sportivă bună pentru Irina Simion și Raluca Băcăoanu. La capitolul neajunsuri trecem jocul pe extreme, unde mai este de lucru. De asemenea, este nevoie de încă unul sau chiar doi interi și asta chiar dacă de cîteva zile a revenit la echipă Mihaela Stănciulescu. Sportiva își dorește să continue cu Unirea Slobozia în detrimentul Constanței. La plusuri le putem trece după acest turneu pe Alina Drăgan și Marie-Jeanne Kanda care, mai ales cu Italia, au arătat că la nevoie se poate conta pe ele.

Italia, ce echipă frumoasă!
Surpriza turneului a fost echipa Italiei, nu neapărat prin evoluție, ci mai ales prin atitudinea și entuziasmul cu care a jucat. Peninsularele s-au bucurat pentru fiecare reușită, iar după victoria cu Activ Ploiești (29-27), s-au manifestat ca și cînd luaseră titlul mondial. La meciul cu Slobozia jucătoarele de pe bancă le-au făcut galerie celor din teren, iar la festivitatea de premiere au cîntat minute în șir. «Noi nu jucăm pentru victorii ci pentru a ne ameliora jocul. Prin urmare, știind că la acest turneu avem adversari mai puternici decît noi, la finalul meciului chiar dacă pierdem, dar avem progrese în joc, ne bucurăm» avea să explice antrenorul Italiei, Marco Trespidi.
Handbalul italian a traversat 40 de ani de secetă din punct de vedere al rezultatelor, iar anul acesta Federația din Cizmă a pus bazele unei academii. Marco Trespidi coordonează tot ce ține de handbalul juvenil și speră ca, în 3-4 ani, italiencele să scoată capul în lumea bună. Antrenorul italian își aduce cu plăcere aminte de Carmen Buceschi, Lidia Drăgănescu sau Steluța Lupa, jucătoare care au evoluat la finele carierei în țara lui Verdi. Cît despre Unirea Slobozia, Trespidi punctează: «Aveți o echipă bună care va ajunge cu siguranță în elită. În meciul cu noi ați făcut însă multe greșeli neforțate în care ați dat mingea la adversar!».


Ioan Băban, antrenor Dunărea Brăila
«M-au impresionat realizările pe care le aveți în handbal!»

Ioan Băban este unul dintre cei mai apreciați antrenori români. Campion mondial cu Tineretul Românei (Brazilia 1995) și actual vicecampion mondial universitar, Băban a antrenat 10 ani în Ungaria și Italia, a pregătit echipa din Baia Mare, unde l-a avut secund pe Ghiulai, iar de anul acest antrenează Dunărea Brăila, echipă care a cîștigat Cupa Municipului Slobozia.
-Domnule profesor, cu ce impresie ați rămas legat de competiție în general și de echipa Sloboziei în special?
-Sînt pentru prima oară la o competiție în Slobozia și m-au impresinat realizările pe care le aveți în hadbal. Vreau să-l felicit pe prietenul meu Marian Simion pentru că el a început treaba aici și să-i urez succes prietenului meu Lucian Ghiulai, care anul trecut mi-a fost secund la Baia Mare.
-Cum a fost revederea cu Lucian Ghiulai?
-Pentru mine a fost o surpriză pentru că el nu mi-a spus că va veni să antreneze aici. Le doresc succes lui, președintelui Nica, primarului și tuturor celor care se implică pentru a promova pe scena handbalului românesc. Sînt convins că în primăvară echipa va juca foarte bine și că veți merge la baraj. Sigur, pentru asta v-ar mai trebui una-două întăriri. Cred că un inter drept, o stîngace, v-ar ajuta foarte mult...
-Ați lăsat-o pe Ana Lazăr să evolueze un an la Slobozia. Vizați o colaborare mai strînsă cu Unirea în privința jucătoarelor?
-Fără nicio problemă, dar nu decid eu. Conducerea Unirii și președintele nostru, domnul Bunea Stancu, fără de care Dunărea n-ar exista, trebuie să discute. Noi vom mai disputa amicale cu Unirea și e posibil orice! Dar, deocamdată, nu mă pronunț...
-Ați adus un titlu mondial handbalului românesc. Cînd credeți că vom mai fi capabili de o asemenea performanță?
-Eu zic că avem resurse. De o medalie am fost foarte aproape și la ultimul campionat. Văzînd elementele de perspectivă ca Perianu, Buceschi și multe altele cred că vom fi în următorii ani capabili de o performanță la o competiție majoră.
-Dintre antrenorii tineri, care credeți că au șanse să vă calce pe urme?
-Avem antrenori tineri, dar trebuie să-i creștem și să nu-i îndepărtăm de noi... Sorin Rădulescu, Costică Buceschi, Cristian Preda și, desigur, Lucian Ghiulai, care antrenează acum la dumneavoastră!

2 Septembrie 2011, 05:45 (8846 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Handbalul a înghețat la stadiul de proiect
Raluca Nicolae, la «U» Cluj
A fi sau a nu fi în Ligă
CSM Unirea Slobozia, campioana județului
CSM Unirea Slobozia, campioana județului

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
05 Iul 2020
104 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0
Sosele însângerate în județul Ialomița

Sosele însângerate în județul Ialomița

Zi neagră pe șoselele din Ialomița, sâmbătă, 4 iulie 2020. 5 persoane au fost rănite și una a murit în urma a 3 accidente rutiere, petrecute pe raza localităților Fetești, Coșereni și Misleanu. Cel mai ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2020, 12:15
(292 vizualizări - 1 comentariu)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

3 Iulie 2020, 17:10


Grupul de Comunicare Strategică: 440 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 3 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 440, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de joi, 2 ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 13:05
(156 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis sau cu permise suspendate

Joi, 2 iulie a.c., în jurul orelor 15,00, polițiștii din Balaciu în timp ce desfășurau activități de control al traficului rutier pe raza de competență au oprit pentru control un autoturism condus de un ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 11:40
(109 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pieton acroșat de un autoturism

Joi, 2 iulie, a.c., în jurul orelor 18,00, ISU Ialomița a intervenit la un accident rutier în municipiul Slobozia, în care un autoturism a lovit un pieton. La locul evenimentului s-a deplasat de urgență ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 10:55
(140 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Fetești: Șiră de baloți cuprinsă de flăcări

Fetești: Șiră de baloți cuprinsă de flăcări

Vineri dimineață, 3 iulie a.c., în jurul orei 3,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o șiră de baloți din paie în gospodăria unui cetățean din Cartierul Vlașca ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 10:50
(81 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Slobozia: A luat foc ghena de ventilație

Joi, 2 iulie, a.c., în jurul orelor 16,00, ISU Ialomița a fost solicitat să intervină la stingerea unui incendiu produs la o ghenă Slobozia. Incendiul a fost stins operativ de ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 10:45
(115 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Săveni: Incendiu la o anexă gospodărească

Săveni: Incendiu la o anexă gospodărească

Joi, 2 iulie, a.c., în jurul orelor 11,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Săveni. La locul solicitării ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 10:40
(129 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Săveni incendiu


8

Proxenet din Axintele, arestat

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 16:50
(190 vizualizări - 0 comentarii)


9

Ialomița: Femei reținute pentru contrabandă cu țigări

Două femei, de 43 și 66 de ani, au fost reținute de polițiștii ialomițeni într-un dosar privind contrabanda cu țigări. Oamenii legii au efectuat în cursul zilei de joi, 2 iulie a.c., 10 percheziții domiciliare ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 16:45
(249 vizualizări - 0 comentarii)


10

Ialomița: Dosare penale pentru încălcarea Codului Rutier

Un tânăr de 22 de ani și un altul de 30 de ani s-au ales cu dosare penale după ce au fost suprinși în trafic încălcând regulile de circulație. Tânărul de 22 de ani s-a urcat la volan în stare de ebrietate ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 16:40
(137 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 436 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 2 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 436, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de miercuri, ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 13:05
(130 vizualizări - 0 comentarii)


12
Sudiți: Proiectil neexplodat găsit în grădină

Sudiți: Proiectil neexplodat găsit în grădină

O persoană din Sudiți a descoperit un proiectil de artilerie exploziv, de calibru 120 mm, miercuri, 1 iulie a.c., în jurul orelor 12,50, în grădina din propria gospodărie. Conștientizând ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 09:10
(170 vizualizări - 0 comentarii)


13

IȘJ Ialomița: Contestații la Bacalaureat 2020

La nivelul județului Ialomița, 661 de contestații au fost depuse după afișarea primelor rezultate obținute de către candidații prezenți la probele din sesiunea curentă a examenului de Bacalaureat. ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 07:15
(169 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Slobozia

Razie a polițiștilor la Slobozia

97 de persoane amprentate, 122 de autoturisme controlate, 23 de sancțiuni contravenționale aplicate și 6962 de kilograme de deșeuri feroase ridicate de polițiști. Este bilanțul unei ample acțiuni de prevenire ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2020, 14:40
(279 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Controale la centrele rezidențiale

Având în vedere prevederile Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19,  în  perioada 3-15.06.2020, Inspectoratul Teritorial de Muncă ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2020, 13:20
(248 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 432 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Miercuri, 1 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 432, cu 2 cazuri mai mult față de ziua de marți ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2020, 13:05
(160 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în localitatea Dridu!

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, de pe strada Principală din localitatea Dridu, județul Ialomița, RAJA Constanța va întrerupe furnizarea apei potabile joi, 2 iulie 2020, în intervalul orar 9,00-15.00. ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2020, 11:40
(67 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

30 Iunie 2020, 19:10


Țăndărei: Copil de 9 ani, rănit într-un accident rutier

Un tânăr de 17 ani din orașul Țăndărei s-a ales cu un dosar penal după ce a provocat un accident rutier. Acesta se deplasa pe un moped înmatriculat cu un număr fals și fără a avea permis de conducere, moment ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2020, 14:25
(177 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Razie a polițiștilor

În cursul zilei de luni, 29 iunie 2020, polițiștii din cadrul tuturor serviciilor Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au organizat o razie de amploare pe străzile din Slobozia. În urma acțiunii ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2020, 14:10
(206 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: 4,13%-rata șomajului în mai 2020

La sfârșitul lunii mai 2020, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3864 șomeri (din care 1777 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2020, 13:20
(179 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 430 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 30 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 430, cu 5 cazuri mai mult față de ziua de luni, ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2020, 13:05
(189 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 425 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 29 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 425, cu 5 cazuri mai mult față de ziua de vineri, ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2020, 13:05
(245 vizualizări - 1 comentariu)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în localitatea Dridu!

Pentru realizarea operațiunilor periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării apei potabile ce deservește localitatea Dridu, RAJA Constanța va sista furnizarea apei marți, 30 iunie 202 ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2020, 11:55
(131 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Borănești

Razie de amploare la Borănești

Forțe de ordine cu efective mărite au acționat vineri după amiază, 26 iunie a.c., în comuna Borănești, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale și asigurarea climatului de ordine publică. Au ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2020, 10:40
(171 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Un bărbat a murit într-un grav accident rutier

Urziceni: Un bărbat a murit într-un grav accident rutier

Un mort și trei răniți, este bilanțul unui accident petrecut în urmă cu aproximativ 40 de minute, în zona Urziceni. Din primele informații, se pare că două mașini s-au ciocnit. La fața locului au intervenit ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 19:15
(621 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Căruță implicată într-un accident rutier

Trei tineri din Țăndărei, cu vârste cuprinse între 14 și 17 ani, au ajuns la spitalul din oraș fiind victime ale unui accident rutier. Aceștia se aflau într-o căruță care a fost lovită de o mașină. În cauză ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 16:20
(210 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Scânteia, arestat pentru «conducere fără permis»

Un bărbat, de 49 de ani, din localitatea Scânteia, care se sustrăgea executării unei pedepse de 2 ani și 20 de zile, a ajuns după gratii. El a fost identificat de polițiștii din Grivița vineri, 26 mai ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 16:15
(240 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: 3 hectare de grâu, incendiate

Pompierii din Urziceni au intervenit joi, 25 iunie 2020, pentru stingerea unui incediu produs într-un lan de grâu de pe raza localității Bărcănești. Flăcările au distrus aproximativ 3 hectare de grâu, cauza ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 16:10