Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Ionel, maseurul care previne îmbătrânirea

Terapie yumeiho

Ionel, maseurul care previne îmbătrînirea

Anunțul l-am pescuit din ziar: «Inedit la Slobozia! Masaj japonez-previne îmbătrînirea...». Pe Ionel l-am cunoscut la telefon. Ne-a spus că are mare nevoie de publicitate, pentru că oamenii nu înțeleg... Ne-am spus în gînd că are dreptate, fiindcă nici noi nu înțelegem mare lucru. A acceptat imediat o întîlnire! În sufragerie are o masă din lemn masiv, cum se făceau pe vremuri. Și un tablou cu o pisică, pe care nu ne-am putut abține să nu-l pozăm.

Chemarea yumeiho
Ionel Neagu are 44 de ani și pare un om serios. Și terapia lui pare la fel. Numai nouă ne stă gîndul la prostii. Ne miroase și ne pasează trei pagini conspectate mărunt, despre terapia yumeiho. Știm că n-o să le citim niciodată, dar îi mulțumim frumos. Îl întrebăm politicos ce e aia: «Știu că nimeni nu crede și toată lumea s-a învățat cu masajul ăsta somatic. Dar asta e chemarea mea și trebuie să încerc să-i învăț și pe alții. De tînăr am fost preocupat de formele alternative de terapie... Am zeci de diplome, cursuri... Am citit cărți, știu mai multă anatomie decît un chirurg... Și, în 2009, am descoperit tehnica asta. Am urmat cursurile cu sensei Sorin Iga, care are gradul 6 în ierarhie. Am atestat de terapeut, gradul 2 de perfecționare. Apoi am venit la Slobozia și am încercat să colaborez cu doctorii din oraș, cu spitalul... Toată lumea a zis „da“, au fost încîntați. Apoi mi-au dat un spațiu de doi pe trei, într-o debara... M-am lipsit! Acum sînt însă hotărît să nu mai renunț!».
Îl suspectăm că are nevoie de o slujbă! N-are. Crește 80 de stupi de albine, pe ce pune mîna repară, are clienți în oraș, participă la conferințele din țară ale Societății Naționale de Yumeiho... Nu mai înțelegem nimic!

Masajul care vindecă tot
Ne hotărîm să-i adresăm întrebarea pentru care l-am căutat, cea cu prevenirea îmbătrînitului. Zîmbește! «Nu e doar reclamă, evident. E un masaj total, bazat pe masarea articulațiilor. Un mix de tehnici chinezești, perfecționate în Japonia. Deblochează liniile energetice, activează funcțiile interne ale organismului, crește libidoul... Nu doar că previne îmbătrînirea, dar și vindecă. Iar primele efecte pot fi sesizate instantaneu. Uite, vă explic ceva absolut banal! Nouă din zece oameni au o dislocare coxală. Dacă te uiți pe talpa pantofilor, vei descoperi că una dintre ele e mai tocită. E dovada unei dislocări care antrenează deformarea coloanei vertebrale. Yumeiho repară această problemă. Și nu doar la adulți, ci și la copii și oameni în vîrstă!». Ne hotărîm brusc să nu credem o iotă din ce spune. Ionel nu știe. Ne vorbește pe «repede înainte» despre tehnici revoluționare, despre tratamente profilactice care te salvează de cuțitul chirurgului, de uzura discurilor intervertebrale, despre originile tehnicii yumeiho, folosită inițial de călugării tibetani. Și iar despre senseiul Sorin Iga, prieten cu fondatorul terapiei yumeiho, Saionji Masayuki. Întoarcem capul și ne înăbușim discret un căscat. Nu ne vede, e preocupat să ne arate niște desene complicate cu liniile energetice care, chipurile, ne traversează scalpul...

Cobaii lui Ionel
Deși ne prefacem din răsputeri, nu reușim să-l păcălim. Se vede de la o poștă că n-am înțeles nimic. Și devine limpede cînd îl întrerupem pentru a întreba de preț: «Toată lumea întreabă asta. Iau aceiași bani pe care îi ia orice maseur, pentru că și eu trebuie să trăiesc. Dar nu e important prețul. Important e ceea ce am învățat, ce am de oferit. Zece ședințe dintr-o astfel de terapie pot prelungi viața omului cu luni de zile. Iar dacă practici în mod regulat exercițiile pe care ți le predau, poți cîștiga ani!». Promisiunea ne trezește atenția și hotărîm să devenim cobai, în amintirea sutelor de nopți pierdute în tinerețe. Într-o fracțiune de secundă, sub degetele lui Ionel mîna stîngă se aude trosnind ca un vreasc putred. «Practic, oricine poate învăța să facă acest fel de masaj. Dar numai în cadrul cursurilor, sub îndrumarea unui sensei și prin aplicarea constantă a celor 100 de procedee existente poți obține rezultatele de care v-am vorbit. Sînt secrete pe care numai în cadrul cursului le poți învăța...». Vocea lui Ionel e calmă, dar noi nu ne gîndim decît la trosnetul mîinii. Deși nu simțim durerea, sîntem convinși că a ... . Intrăm în panică, căutăm un pretext pueril, ne scuzăm politicos și fugim din casa lui Ionel mîncînd pămîntul. Ajunși la trei blocuri distanță respirăm din nou și mai facem o încercare de a-l uita. Verificăm tălpile pantofilor... A dracului drăcie! Aia de sub piciorul drept e vizibil mai uzată!

Terapia Shaolin. Terapia «Yumeiho», cunoscută și sub denumirea de «Metoda de îndreptare a coxalelor, masaj și presopunctură» sau «Masaj special Oriental Saionji» este o tehnică de masaj care cuprinde peste 100 de manevre efectuate asupra întregului corp. Terapia își are rădăcinile în practicile terapeutice orientale de reabilitare corporală efectuate în cadrul celebrei mînăstiri chineze Shaolin. Este compusă dintr-un ansamblu de procedee terapeutice manuale și exerciții complexe de reabilitare a echilibrului, simetriei, funcționalității, respectiv a stării de sănătate. Prin aplicarea terapiei se urmărește păstrarea sau redobîndirea simetriei și a verticalității corpului uman precum și diminuarea sau îndepărtarea suferințelor generate de anomaliile mai sus-menționate. Elasticitatea corpului omenesc este diferită, de aceea numărul de ședințe necesare pentru a relaxa mușchii este diferit, în funcție de situația particulară a fiecărui pacient în parte. Pentru a se obține rezultatele dorite, pacientul trebuie să poarte haine lejere, subțiri și moi, să se relaxeze deplin și să-și păstreze psihicul liniștit. Tratamentul trebuie făcut pe o saltea tare, temperatura în cameră trebuie să fie moderată...

3 Septembrie 2011, 06:04 (17163 vizualizări - 6 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Ionel Neagu:
(6 Octombrie 2015, 21:20)
Pentru toti cei interesati de terapia Yumeiho, precum Alexandra dar si despre diversi carcotasi precum ,,altu" ma simt dator sa va dau cateva detalii pentru a cunoaste ceea ce poate si ceea ce nu poate aceasta terapie sa realizeze ca sa stiti daca va poate fi de folos ori nu inainte de a ma contacta (0723.409.048 sau 0766.276.919 ) Terapia s-a cristalizat dupa 30 de ani de experienta in tehnici de tuina, shiatsu, moxibustie si alte cateva terapii orientale a fondatorului Sayonji Masayuki care a fost Maestru in toate. Particularitatea sa consta in aceea ca foloseste pe langa manipularea tuturor articulatiilor si un mod unic de presopunctura deosebit de eficient dar despre care nici macar in China, tara de origine nu se stie prea mult (s-a practicat de un numar restrans de calugari dintr-o singura manastire budista). Indicatiile sale terapeutice principale sunt : tulburari de statica si dinamica, afectiuni neuro-musculare, osteo-articulare, anumite afectiuni respiratorii si cardiovasculare, gastro-intestinale, in profilaxia bolilor induse de sedentarism, cele profesionale de origine habituala, previne imbatranirea precoce, revigoreaza si atenueaza efectele stresului prelungit si altele. Pot face demonstratii (Duminica) oricui pentru a putea sa confirm in plan fizic cele afirmate mai sus. Pentru a putea sa practic aceasta terapie m-am pregatit timp de 4 ani, 2008-2012 pt. gradul 3 dupa ce in prelabil am urmat un curs de masaj somatic si unul de reflexoterapie iar mai nou, anul acesta m-am specializat si in biofotonica si bioenergie, iar din data de 15. 10. 2015, voi practica si hirudoterapia (lipitori), toate acestea (si nu ma voi opri aici) pentru a putea sa ofer pacientilor mei cat mai multe solutii ale terapiilor alternative la tratamentele recomandate de sistemul medical ,, modern" in care de cele mai multe ori, pacientii sunt plimbati de colo colo, acumuleaza dosare intregi cu tot felul de analize, din care nu inteleg mai nimic ori li se prescriu tot felul de otravuri
posibil client:
(9 Februarie 2015, 17:27)
cum se poate lua legatura cu acest maseur?
alexandra:
(8 Februarie 2015, 16:35)
Îmi poate da și mie cineva un nr de contact al dansului?! Mă puteți caută pe id de messenger alexandra_deea16
altu slobozia:
(24 August 2014, 13:14)
aiurea
Ionel Neagu:
(25 Decembrie 2012, 22:16)
Imi pare rau pentru exagerarile evidente din acest articol, ca cea referitoare la cunostintele mele mai presus decat ale unui doctor chirurg (nu stiu de unde s-a dedus asa ceva). Ce ar fi trebuit sa transmita acest articol daca nu ar fi fost interesul obsesiv pt. ,,o poveste" insa, este ca terapia Yumeiho poate intr-adevar scuti de suferinta si cheltuirea inutila a unor sume considerabile de bani (de obicei atunci cand este prea tarziu) pe multi oameni si cel mai important aspect este acela ca-i ajuta pe cale naturala si fara efecte secundare sa se insanatoseasca, asa cum o fac toate terapiile manuale traditionale.Restul, sunt vorbe in vant. Toti doctorii din judet care  au refuzat sau evita sa apeleze la mine pentru insanatosirea pacientilor lor aflati in stadii incipiente ale unor suferinte legate in special de tinuta posturala cat si de efectele din ce in ce mai agresive ale stresului, sunt direct raspunzatori pentru ignoranta sau interesele obscure pe care le au in a ascunde aceasta metoda. Adevarul a iesit si va iesi intotdeauna la iveala indiferent de timpul necesar .
Mihai_Bucuresti:
(5 Septembrie 2011, 06:24)
Omu' e mai tare decat se vede in acest articol... cat despre calitatile de maseur pe care le are.. jos palaria... e cel mai bun pe care l-am incercat