Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Războiul apei bătută în pive politice

Primarul Ionașcu față cu reacțiunea

Războiul apei bătută în pive politice

Nu credeam să apucăm ziua cînd primarul Gabi Ionașcu îi va lua locul președintelui Băsescu. Și totuși, minunea s-a întîmplat. Pentru că, întocmai precum propovăduia irezistibilul Mircea Badea pe sticla televizoarelor («Afară plouă! Băsescu e de vină!»), în Ialomița, sau mai bine spus, pe Ialomița dacă peștii se dau cu burțile-n sus, Ionașcu e de vină, iar Mădălin Teculescu tună și fulgeră de la înălțimea unicului etaj prefectural cu care a fost cadorisită instituția.

Istoria celor două rozete politice
Pentru aceia dintre dumeavoastră care ajung să citească accidental cîte ceva despre politicienii locali și războaiele lor intestine, reamintim că, de vreun an încoace, rolul lui don Quijote a fost preluat de prefectul de Ialomița, Mădălin Teculescu, fost primar de cursă lungă la Sfîntu Gheorghe. Iar cel al balaurului, cu șapte capete și negru în cerul gurilor i-a revenit, prin repartiție politică, primarului de Slobozia, Gabi Ionașcu. Și zi de vară pînă-n seară, de cînd s-a dat liber la apa subterană și pînă la incidentul pe care intenționăm să vi-l prezentăm, cei doi s-au războit de parcă viețile lor publice ar depinde de cîștigarea acestui război. Pardon, această ultimă afirmație chiar conține o fărîmă de adevăr, căci cei doi își doresc cu ardoare să obțină viitorul mandat de primar al celui mai rîvnit oraș din Ialomița, Slobozia. În numele acestui obiectiv și al celor 44 de mii de locuitori cît se pare că mai numără Slobozia după un an de băut apă de la rețea, cei doi au făcut tot ce este omenește posibil pentru a atrage atenția. S-au acuzat, s-au înfruntat la scenă deschisă, s-au turnat reciproc pe la organe și organizațiile tutelare de partid și chiar s-au întîlnit pentru armistiții efemere pe care le-au încălcat cu plăcere vinovată atunci cînd s-au plictisit de-atîta administrație. Și, chiar dacă uneori au sărit calul, după vîrstă și posibilitățile intelectuale, pînă mai ieri toate aveau un iz de normalitate și o fărîmă de legalitate.

Mare e grădina instituțiilor statului
Săptămîna trecută însă, într-o conferință de presă apoteotică, prefectul Mădălin Teculescu l-a acuzat pe primarul Gabi Ionașcu că a omorît peștii din Ialomița cu apă din sursa subterană de la Slobozia. Evident, cu experiența politico-administrativă cîștigată la noul loc de muncă, prefectul Teculescu nu a lovit direct, ci pieziș, ca sula bătrînului Iliescu. Și, înarmat cu un proces-verbal contrasemnat de DSV, DSP, APM și SGA (nu vă bateți capul, e de ajuns să știți că este vorba despre instituții serioase, bine subordonate politic!) a declarat, după cum cităm din document: «mortalitatea faunei piscicole a fost cauzată de intoxicarea cu amoniac (...) ținînd cont de zona unde a fost depistată mortalitatea faunei piscicole (Gimbășani-podul Hagieni) (...) rezultă că s-a produs o evacuare de ape uzate cu conținut de amoniu peste limitele admise, cu circa 32 de ore înainte de constatarea mortalității piscicole, adică în noapte a de 28 spre 29 august 2011, deversare făcută între Slobozia și Cosîmbești. Analizînd rezultatele din sistemul propriu de automonitorizare a agenților economici care deversează ape uzate în secțiunea analizată etc, au fost indetificați doi agenți economici, SC Urban și SC Amonil». Iar SC Urban a deversat ape uzate la valori ale amoniului de pînă la 65 de miligrame în metrul cub, adică de două pînă la nouă ori mai mari decît Amonilul, care trăiește din producerea acestei chimicale. Senzațional, nu-i așa!?

Nu mor peștii cînd vrea Ionașcu
Nu, nu ne erijăm în apărătorii din oficiu ai primarului Gabi Ionașcu. O face singur ridicol de penibil, iar noi declarăm pentru a mia oară că vom fi primii care NU îl vom vota. Și nici nu contestăm niște rezultate atît de atent elaborate ca cele pe care prefectul Teculescu și-a bazat ultimul atac public. Spunem doar că e prea mult și de-a dreptul ilar să declari că toată lumea a dat în orbul găinilor în privința apei, în condițiile în care slobozenii visează în fiecare noapte la dimineața cînd se vor trezi și vor bea apă potabilă. De la robinet, nu din bidonul cu apă plată de 10 litri!
Și vom mai spune că, după un război de uzură care a durat un an și mai bine, după un teanc de plîngeri penale și sute de declarații panicarde legate de pericolul utilizării apei, așteptam de la Instituția Prefectului Ialomița măcar o singură acțiune concretă prin care să ofere cetățenilor în slujba căreia se află instituția apă potabilă. Ea nu există și, evident, nu va exista, pentru că, după cum bine am învățat de-acum, atribuțiile prefectului Teculescu sînt strict limitate și el nu e sacagiul comunității. Așa să știți!
Cît despre apa de care vorbim de-atîta amar de vreme, sîntem în măsură să vă informăm că, potrivit unui comunicat de presă care se declară a fi public, dar are regim de document intern, SC Urban Slobozia și-a luat angajamentul să furnizeze apă după ce va înlocui și cei 20 de kilometri (din 32, după ultimele măsurători) de țeavă rămasă neatinsă pănă acum. Iar în așteptarea acestei minuni ne anunță că «pînă la finalizarea lucrărilor de reabilitare a rețelelor și stației de tratare apa poate fi folosită doar pentru necesitățile gospodărești». Domnu’ primar, ați înțeles? Urbanul dumneavoastră zice să folosiți apa doar la toaletă! Da?! Să vă fie clar!
O estimare neoficială a autorităților confirmă că jumătate din populația orașului continuă să bea apă de la robinete și să-l blagoslovească pe primar pentru că apa lui, vorba unui clasic în viață, are o mare calitate. Curge! În aceste condiții, revenim și ne întrebăm retoric: ce relevanță mai are faptul că peștii de pe Ialomița nu au murit de mîna primarului Ionașcu?

19 Septembrie 2011, 09:14 (14677 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
PSD Ialomița repetă istoria la Slobozia
Scrisoare deschisă către primarul Alexandru Stoica
«Administrația Stoica nu este calificată pentru a conduce Slobozia!»
Slobozia are 8 candidați pentru Primărie!
Hora Unirii cu Pat și Patachon

Comentariile cititorilor:


despre parcari:
(20 Septembrie 2011, 20:18)
Umbla zvonul cum ca din MAREA PROSTEALA cu parcarile amenajate cu plata pentru locuitorii municipiului nostru s-a ales, si anume , PRAFUL. Anuntata cu mare tam-tam, campania pentru organizarea licitatiei pentru locuri de parcare, a ajuns un mare FAS !! Pai, cum sa dai bani pentru un loc de parcare care nu este al tau toata ziua si pe care l-ai gasi mai mereu ocupat de unu' cu nr. de Bulgaria, pe care nici macar onor Abaza nu stie cum il va determina(legal) sa iti elibereze locul??!!??
anghel:
(20 Septembrie 2011, 14:57)
sa il votati ca apa tot nu o sa beti de la robinet
Cineva:
(20 Septembrie 2011, 08:03)
sper sa patesti ca pestii din Ialomita moldovene!