Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

PNL Ialomița vrea Slobozia fără Ionașcu

Martin a înviat!

PNL Ialomița vrea Slobozia fără Ionașcu

PNL Ialomița anunța că nu renunță la lupta pentru Primăria Slobozia. Miercuri, 21 septembrie, în cadrul unei conferințe de presă, oficialii filialei au declarat că Ioan Martin rămîne alternativa liberală pentru funcția de primar al municipiului Slobozia. Președintele PNL Slobozia, Mihai Emilian, a făcut un apel public la oamenii de afaceri și cetățenii interesați să se alăture dezideratului de a lansa în cursa electorală un contracandidat pentru actualul primar al Sloboziei, Gabi Ionașcu.

PSD-lider de piață
Ioan Martin, președintele PNL Ialomița și Mihai Emilian, președintele PNL Slobozia au organizat miercuri, 21 septembrie, prima conferință de presă oficială de după validarea sondajelor USL privind viitorul politic al județului. «Potrivit declarațiilor comune, PNL Ialomița recunoaște și susține rezultatele sondajelor care confirmă faptul că atît funcția de președințe al Consiliului Județean, cît și cea de candidat pentru fotoliul de primar al Sloboziei, revin PSD. De aceea, vom susține și vom negocia în cadrul Uniunii un proiect liberal care să permită dezvoltarea orașului și care să aducă beneficii economice locuitorilor săi» a declarat Ioan Martin. Potrivit declarațiilor publice ale reprezentanților PNL, sondajele comune confirmă faptul că, la Slobozia, PNL întrunește circa 20 la sută din intențiile de vot ale alegătorilor, în timp ce PSD depășește 40 de procente. În cazul candidaturii pentru Primăria Sloboziei, deși mai mari valoric, procentajele păstrează același raport.

Ionașcu-un proiect mort
Binecunoscute în mediul politic și mediatizate de presa locală în ultimele luni, declarațiile de principiu ale celor doi au fost lipsite de interes. Surpiza conferinței de presă a oferit-o însă Mihai Emilian. Acesta a declarat că, în ciuda rezultatelor, «PNL Slobozia nu renunță la candidatul propriu și că se pregătește pentru alegeri prin orice mijloace». «Nu poți paria la nesfîrșit pe o gloabă moartă. Proiectul Gabi Ionașcu nu mai este un proiect viabil. De aceea fac un apel public, nu doar la populație, ci și la cei care au un interes legitim, în susținerea unui contracandidat puternic. Nu ne ascundem de nimeni! Dar nu ne putem preda fără a trage măcar un cartuș. Cine garantează că un primar care are 4-5 dosare penale în lucru nu se va retrage cu două zile înainte de alegeri?» a declarat Emilian.
Mai mult, candidatul propus și susținut de către PNL Slobozia este Ioan Martin și, potrivit declarațiilor aceluiași Mihai Emilian, organizația este dispusă să folosească aceleași metode folosite de către PSD pentru cîștigarea alegerilor în ultimii 20 de ani.

21 Septembrie 2011, 11:48 (13238 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Martin vrea să fie votat de locuitorii Sloboziei
PNL nu are candidat pentru Slobozia
Cezarul PNL vrea (din nou) la primărie

Comentariile cititorilor:


Gigi:
(28 Septembrie 2011, 12:02)
Adică un "Să trăiți bine"? Suntem sătui... Aș vrea să ne promită ceva concret. Acolo, un parc, niște fonduri alocate pentru educația extrașcolară a copiilor, naiscava jucării pentru grădinițe (care nu au primit de 20 de ani nici măcar o jucărie), zic și eu mărunțișuri, nu dau cu parul, dar de la mărunțișuri plecăm. Nu vreau să-mi spună ce nu va face, ci ce vrea să facă (iar dacă este vorba de lucruri imposibile - adică apă potabilă, să ne spună și cum). Să mă convingă, să vină cu o poveste, să-mi smulgă o lacrimă ca să-l votez. Adică să obțină un vot pozitiv din partea cetățenilor, nu un vot negativ datorat saturației față de Ionașcu. Iar cu împlinirea promisiunilor, este altă poveste. Dar măcar să promită!
Gheorghe:
(28 Septembrie 2011, 08:50)
O viata normala ,Gigi !Si un viitor pt. oras ,pentru noi si pt. tine !Toti primarii de pina acum s-au "dedicat cetatenilor" si uite ce a iesit! "Fotbalul se joaca pe goluri"... nu pe credite !
Gigi:
(28 Septembrie 2011, 06:41)
Și ce promite Martin, în afară de înlocuirea lui Ionașcu? Vrem și noi să știm, dacă în afară de ciolan (logic!), îl mai interesează și altceva (de exemplu cei 50.000 de alegători amărâți). Și dacă va renunța la firmele pe care le deține, pentru a se dedica cetățenilor. Mă cam îndoiesc...
George:
(23 Septembrie 2011, 07:26)
Important este ca incearca sa ofere o alternativa, sa arate cetatenilor Sloboziei ca s-ar putea administra orasul si altfel decat a fost pana acum, adica prin aceleasi si aceleasi idei.
zumzum:
(23 Septembrie 2011, 07:01)
Nu PNL-ul va decide sau impune.......ei pur si simplu au "simtit" cateceva si au profita primii mediatic. Insa cred ca sint bune si valurile create de ei, cel putin pentru trezirea cetateanului.
Antitero:
(23 Septembrie 2011, 05:52)
Problema e ca PCR`ul este prezent in toate partidele politice de pe scena actuală, că vorbim de mentalitate. Nu vă mai dați dizidenți că măcăne. Mergem pe principiul arhicunoscut "să moară și cara vecinului". Ce mari realizări are Pocora pe colegiul care-l reprezintă, în afară de fandoseli pe la TV și plimbări de rutină prin colegiu, că de dă bine. Trebuie să stiți o chestiune, că indiferent cine ne conduce, pe cine votăm, tot o apă și-un pământ sunt. Vorbiți de pierderea notorietății PNL alături de PSD. Oare invers nu poate fi. Din aceste vânzoleli de două parale câștigă unul singuri, bătul-ar toaca. Și vorba proverbului ..."Când doi se bat, ........"
gelu:
(22 Septembrie 2011, 11:49)
Daca PNL va reusi sa impuna la Slobozia un alt candidat de primar decat ionascu, minunat!
zumzum:
(22 Septembrie 2011, 09:43)
Ne bucura sprijinul pe care il ofera liberalii PSD-ului, intr-adevar sint o echipa. Dupa cum va spuneam anterior sigur este doar faptul ca PSD-ul impune candidatul in USL. Cad despre intalnirile mielului cu orangegutanul nu vom uita niciodata.......
mircea:
(21 Septembrie 2011, 15:31)
daca usl-ul merge pe mana ionascului-prima-bidon,pierde...trebuie sa fii cretin sa-l votezi pe ionascu primar...
inca liberal:
(21 Septembrie 2011, 15:01)
usl-ul se dovedeste tot mai falimentar pentru PNL, tare mi-e teama ca va avea soarta PNT si nu va reusi sa obtina macar 10%. Alaturi de psd, PNL isi pierde foarte rapid identitatea. Preferam partidul in opozitie, cu 20%, decat la putere si fara identitate.
George:
(21 Septembrie 2011, 14:34)
Asa trebuie procedat: decat imobilism, rutina, aceleasi persoane, aceeasi gandire, este mai bine ceva nou. Ca s-o numi Martin sau altfel, tot e mai bine decat ce a fost pana acum. Nu mai vorbesc de culoarea politica: nu v-ati saturat de acelasi partid de la PCR incoace?
LEX ET HONOR:
(21 Septembrie 2011, 12:51)
Acelasi lucru ar trebui sa-l faca si la Tandarei.In orice caz Sava este 100% mort la urmatoarele alegeri.Haideti domnule Ioan Martin si faceti-va echipe bune.Mergeti in teren si gasiti-va oameni capabili,eligibili care sunt curati si nu sunt controversati.Doamnei Pocora i-am spus mai multe dar nu are urechi.Asculta ce-i spune familia Mitrea si cativa acoliti ai acestora.Asa nu veti avea castig in colegii si e pacat,aveti sustinatori multi dar nu vreti ca sa-i apreciati.