Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Evaluările, un «bau-bau» pentru profesori, elevi și părinți

Rezultatele testelor predictive vor rămîne secrete

Săptămîna trecută (și) elevii din Ialomița au susținut prima etapă a testelor de evaluare impuse prin noua foaie de parcurs a învățămîntului românesc. În urma acestei prime testări, elevii spun că testele au fost prea multe și prea grele, părinții se declară confuzi, iar mulți dintre profesori susțin că cele trei testări anuale anunțate vor genera pierderea a nouă săptămîni de școală la nivelul întregului an. În replică, Inspectoratul Școlar Ialomița susține că testele au fost binevenite pentru toată lumea, că scopul acestora este de a evalua competențele, și nu de a verifica cunoștințele, rezultatele acestora rămînînd confidențiale!

Semnale contradictorii
Potrivit ordinelor transmise prin foaia de parcurs a învățămîntului, profesorii din Ialomița au alocat primele trei săptămîni de școală recapitulării și susținerii celebrelor teste inițiale de evaluare. Aceste teste au fost finalizate la sfîrșitul săptămînii precedente, iar rezultatele urmează să fie centralizate în zilele următoare la nivelul Inspectoratului Școlar Ialomița. În așteptarea primelor concluzii oficiale, semnalele venite din partea celor implicați în susținerea acestor teste sînt contradictorii. Așa cum vă spuneam, elevii de gimnaziu intervievați consideră că testele au fost dificile și greu de urmărit, părinții se declară confuzi și nu înțeleg scopul lor, iar mulții dintre profesori le consideră timp pierdut în detrimentul procesului educațional firesc. În replică la toate aceste acuze, reprezentantul Inspectoratului Școlar Ialomița, inspectorul de limba și literatura română Simona Grigoraș a declarat: «Scopul acestor teste nu este de a demonstra elevilor că, după vacanță, nu mai știu nimic. Dimpotrivă, interesul nostru este de a descoperi acele elemente pe care se poate susține procesul educațional în anul următor. Aceste teste predictive trebuie să verifice competențe, nu conținuturi. Ceea ce elevii știu să facă, avînd niște noțiuni, nu ceea ce elevii pot să reproducă...». Potrivit informațiilor oficiale, durata de examinare în cazul testelor inițiale de evaluare a fost cuprinsă între 15 și 45 de minute, iar în proces au fost implicați toți elevii din județ, fără excepție.

Rezultate confidențiale pentru fiecare dintre elevi
Deși datele rezultate în urma evaluării elevilor vor fi centralizate la nivelul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, testele în sine vor avea caracter confidențial și vor fi prezentate doar elevului și părinților acestuia. Directorii unităților școlare din județ au însă libertatea de a prelucra rezultatele acestor teste la nivel intern, urmînd a adapta procesul educațional în funcție de aceste rezultate. Reprezentanții Inspectoratului Școlar susțin însă că vor exista și informații publice legate de aceste teste inițiale. Ele vor fi prezentate sub forma unor concluzii care vor preciza nivelul de competențe al elevilor la acest moment precum și modalitățile de remediere ale eventualelor deficiențe. «Trebuie luat în considerare faptul că elevii provin din școli diferite, din medii diferite, au un parcurs școlar diferit... În aceste condiții, va fi greu să tragi concluzia că toți elevii au o problemă sau alta» a mai declarat reprezentantul Inspectoratului, Simona Grigoraș.
De asemenea, informațiile colectate vor fi prelucrate la nivelul fiecărei catedre didactice pentru a depista carențele educaționale existente și pentru a adopta cele mai bune metode de combatere a lor. Concluzia oficială a Inspectoratului Școlar, după finalizarea acestei prime etape de testare, este că ea s-a desfășurat în condiții optime și că, în ciuda rezistenței întîmpinate, toți cei implicați au înțeles că testele vin în sprijinul elevilor și completează gama serviciilor educaționale oferite de școală...

11 Octombrie 2011, 08:49 (10515 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Ialomița: Luminița Barcari, noul inspector general al Inspectoratului Școlar?
Ialomița raportează elevi neșcolarizați și abandon școlar
Prima zi de școală în Ialomița

Comentariile cititorilor:


viorel:
(13 Octombrie 2011, 08:26)
Habar nu aveți ce se întâmplă în școli! Ori dacă știți vă place, că nu văd să luați vreo atitudine. La urziceni aia de muzică șterge pe jos acum cu directorul care a sancționat-o, cu toate că au fost prieteni "la cataramă". Dansau pe mese și-și ștergeau voma de pe jos de la bețiile pe care le trăgeau (la școală ziceau că directorul a deocheat-o pe această individă, de aia a vomat), înainte să se reclame unul pe altul. E o mizerie de nedescris, iar "generalul" îl susține mai departe, chiar dacă și el l-a sancționat pe acest actual director, cu ani în urmă când era profesor de sport la Moisil în Urziceni, pentru că i-au luat elevii cataloagele de sub nas și și-au modificat notele și absențele. Și voi vreți calitate în învățământ! Cred că glumiți!
LULU:
(12 Octombrie 2011, 11:38)
dar de profesorul BATAUS GHEORGHE profesor de geografie de la liceul ,,Al.I.Cuza " nu sintem informati daca pentrul ,,CIRCUL " facut in liceu i s-a atribuit si alte MEDALII .
Un patit:
(11 Octombrie 2011, 16:48)
Curat mestesug de sminteala pentru profesori,pierdere de timp,consum de energie foarte mare intr-o directie total nefolositoare elevilor, deruta si haos in activitatea didactica
FANE: