Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Alegeri 2011 la Primăria Platonești

Alegeri 2011 la Primăria Platonești

Știm că ne repetăm, dar a ajuns să ne placă! Platonești este comuna care a reinventat ochiul magic la cabinele electorale din satul Lăcusteni, prin care edilii locali de la PD-L vedeau unde așează babele ștampila, este locul în care voturile pentru parlamentarele din 2008 s-au împărțit miraculos în două grămezi egale și este dovada vie că administrația e mai ușoară atunci cînd viceprimarul și primarul fac afaceri în același domeniu. Dar de la zilele despre care pomenim s-a scurs apă pe gîrlă, iar viceprimarul și-a dat demisia prin primăvara acestui an, din motive de incompatibilitate personală. Așa se face că, de-atunci, Consiliul Local dominat de PD-L tot încearcă să-i aleagă primarului Florinel Negraru o mînă dreaptă la fel de destoinică, care să-i facă treaba precum odinioară vicele Romeo Neagu, pardon de expresie. O primă tentativă s-a consumat joi, 3 noiembrie a.c., cînd cei opt consilieri prezenți în sală au avut de ales între consilierul PD-L, Nedelcu Aurică și consilierul PSD Nedelcu Pană. Dilema ne-a amintit irepresibil de schița lui Caragiale, «Căldură mare!», mai ales că, după 3 ani de mandat, unii dintre consilieri încă mai făceau confuzii între cei doi candidați. Dar să nu anticipăm și să deșirăm cum ne vom pricepe mai bine, ghemul celor mai incredibile alegeri la care am participat vreodată.

Nedelcu vs Nedelcu
Joi, la orele 13,00, sala de ședințe a Primărie Platonești era goală pușcă. «E devreme! Și-apoi, cît le ia să se strîngă, doar sînt de-aici, din sat» ni s-a oferit explicația logică pe holurile Primăriei. Aveam să aflăm că de vină pentru întîrziere este chiar candidatul PD-L, Aurică Nedelcu, convocat intempestitiv la o ședință cu părinții care nu suferea amînare. La 13,30 însă, Aurică Nedelcu a reapărut, iar alegerile au debutat oficial. Prea tîrziu, însă! Între timp, ca să ne trecem de urît, am socializat cu candidatul PSD, Pană Nedelcu. Deloc îngrijorat de miza momentului, acesta ne-a declarat senin că nu știe cîți consilieri sînt în Consiliu și nici în ce condiții se validează alegerile: «Cred că sînt doisprezece! Da, doisprezece. Da’ nu știu să vă spun de cîte voturi e nevoie pentru alegerea mea. Nu prea mă pricep la legi, nu le cunosc!» a declarat fără ezitări Nedelcu Pană. Candidatul PD-L n-a declarat nimic nici înainte, nici după alegeri, deși ne-am folosit întreg arsenalul de mijloace de seducție. Cum însă la Primăria Platonești pereții au urechi de elefant, am aflat în același interval orar în care l-am așteptat să revină că Nedelcu Aurică de la PD-L are o slujbă bună, la CFR, și nu prea vrea să lase vrabia feroviară pentru cioara administrativă de pe gardul Primăriei Platonești, dar n-are încotro, fiindcă mîna democrat-liberală a primarului Florinel e periculos de lungă, iar comuna cît o tingire țigănească.

Febra alegerilor pe post-it
Post-it-ul este notița aceea adezivă, galbenă de obicei, prin care șeful te anunță ca n-ai finalizat la timp raportul privind distribuția, iar colegul de birou că te-a căutat șeful pentru același raport. În cazul Primăriei Platonești însă, post-it-ul a fost verde și buletinde vot cu caracter secret prin care s-a ales viceprimarul. Primul nume notat pe post-it de către pseudo-secretarul primăriei, a fost cel al candidatului PSD, propus de consilierul PD-L, Paula Micu. Dacă ne întrebați pe noi, primarul Florinel Negraru a știut de trădare, că doar nu degeaba a ieșit să-i ceară ajutorul președintelui Cazacu, cînd dată fiind ineficiența procesului de secretizare, asigurată cu podul palmei, a ieșit un jenant balotaj de 4 la 4. În pauză însă lucrurile s-au mai îndreptat. Și în timp ce doamna Paula povestea, lejeră, cum a fost ea în concediu în Portugalia, cu familia, la o discotecă «scumpă, scumpă» în care personalul nu prea știa engleză, ca fiica dumneaei, dar a avut noroc c-a deprins repede niște expresii, că doar ea lucrează la grădiniță, primarul Florinel și-a amintit că la el în Primărie nici iarba nu crește dacă el nu poruncește. Și, cu mușchii cefei încordați bulgărește, a reușit să obțină la al doilea tur de scrutin, desfășurat pe post-it-uri roze, o victorie la limită, respectiv 5 voturi la 3 în favoarea candidatului PD-L, Nedelcu Aurică.

Alegerile se repetă Alegerile desfășurate joia trecută, la Platonești, sînt nule de drept, deși consilierul PD-L, Aurică Nedelcu, a făcut deja cinste colegilor pentru alegerea sa. Potrivit legii 215 privind administrația publică locală este declarat viceprimar «candidatul care a obținut votul majorității consilierilor în funcție». Cum niciunul dintre consilierii locali nu au știut acest lucru pînă a doua zi, cînd președintele PD-L, Cazacu Marinică a vizitat personal Primăria Platonești, rămîne ca electoratul băștinaș să decidă singur dacă mai vrea să fie reprezentat de aleși care nu cunosc nici măcar legea de căpătîi a administrației locale. Cît despre alegerile pentru viceprimar, acestea se vor repeta undeva... Cum se vor sfîrși, e deja lipsit de importanță. După cum, pentru cei foarte puțini care se vor fi întrebînd ce i-a răspuns Cazacu la telefon lui Florinel, în pauza dintre rundele de vot, cînd acesta din urmă i-a cerut ajutorul, e absolut irelevant să afle că președintele Cazacu, ca rod al experienței sale de mecanic auto, poate înjura fără să se repete preț de 15 minute!

Alegerile s-au repetat
Alegerile s-au repetat marți, 8 noiembrie 2011, cînd primarul Florinel a reușit, e drept cu sprijinul președintelui Cazacu, să-și aleagă un viceprimar de aceeași natură politică. Este vorba de Aurică Nedelcu, colegul de partid al primarului. Alegerile au fost statutare întrucît participanți la ședință au fost 9 din cei 11 consilieri, cvorumul fiind astfel întrunit. Să mai spunem că primarul Florinel a beneficiat de vizita inopinată a președintelui PD-L, Cazacu Marinică, înaintea ședinței Consiliului Local? Nu mai spunem, că-i scade autoritatea primarului Florinel.

16 Noiembrie 2011, 07:41 (24771 vizualizări - 10 comentarii)

Comentariile cititorilor:


sor.el:
(3 Iunie 2012, 15:50)
omul sfinteste locul.nu mai fiti rai! ati uitat cum era acum  7-8 ani in sat?
gelu:
(22 Mai 2012, 19:21)
votati oameni buni PSD-ul. Lasa-tii in colo pe alti hoti. VOTATI USL.

cosilier local A.I:
(12 Martie 2012, 17:20)
O mana de hoti care fura ca in codru. alcatuiti numai di analfabeti(neamurile).primarul abia ce a terminat scoala onette(intelegi) a fost dat afara de la bucuresti...ca sa scoti o adeverinta te plimba de nu sti de tine si pana nu termina ce au neamurile primarului(cunostinte) nu se ocupa de tine....si de fiecare data a masluit si a platit voturile Anul asta nu o sa mai iasa k sa saturat lumea de ei
ONETE:
(24 Ianuarie 2012, 16:50)
BA EU MI-AM FACUT PISCINA PE BANII PRIMARIEI.AAA INTELEGI?JOS BASESCU,JOS MAFIA DIN PRIMARIA PLATONESTI.CAND PLECATI SCURSURILOR?
sor.el:
(18 Ianuarie 2012, 14:30)
nu mai fiti rai!nu uitati cat bine a facut primarul comunei si locuitorilor.repede ati uitat !!!era bine cand mergeati la saveni dupa o simpla adeverinta???
locuitoru:
(14 Ianuarie 2012, 09:09)
nu surprinde pe nimeni alegerea viceprimarului(Aurel Nedelcu) el poate sponsoriza campania ,mai vinde un lemn,o carte funciara la supra pret ,o conducta de apa si aia lasata jumatate pe afara un beton turnat la vestitul teren de fotbal unde pasc oile si gastile consilierului ONETE ca de daca tot a facut nunta mare pe el .HOTIIIIIIIII
adrian:
(28 Noiembrie 2011, 12:34)
vreau sa mai vad o primarie unde si-au dat demisia 7 oameni ca la platonesti,a ramas printisorul cu finsa si nasica,cazacule l-ai intebat de ce pe primaras?de ce nu a vrut nimeni vice decat lingaul de aurica?
titi:
(28 Noiembrie 2011, 12:16)
FLORINELE NICI NU STII CAT DE MIC INCEPI SA FII!
alin:
(28 Noiembrie 2011, 12:13)
o adunatura de analfabeti,fini,nasi si cumetrii in primarie care au furat pana au obosit,poate se sesizeaza dna ca la platonesti au votat si mortii.rusine sa va fie,va blesteama doua sate jigodiilor!
LEX ET HONOR:
(21 Noiembrie 2011, 10:19)
Aurica,mai bine ramaneai sef de gara la Tandarei,ca daca PDL-ul anul viitor ramane la putere,o sa vezi reorganizare administrativ teritoriala ca la carte.Basescu a spus ca bugetul pe 2012 este prevaszut cu minus 100.000 bugetari,adica foarte multe primarii,prefecturi si consilii judetene vor fi desfiintate.In zona cred ca doar Tandareiul va ramane cu primarie,asa ca vezi cu cine veti vota la anul.