Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: A început numărătoarea inversă pentru URBAN

Ședință AGA de florile mărului

Slobozia: A început numărătoarea inversă pentru URBAN

Săptămîna trecută, consilierii locali slobozeni au participat la Adunarea Generală a Acționarilor Urban SA, operatorul local de apă. O ședință activă, plină de constatări falimentare, întrebări fără răspuns și văduvită de soluții tehnice sau de management care să-i permită Urban o redresare din punct de vedere economic. Toate acestea în timp ce directorul general Valentin Cilibeanu a dat bir cu fugiții pe un vas de croazieră, iar înlocuitorul Călin Albu este incapabil să prezintă o situație clară de îmbunătățire a situației economice a societății. Ei, dar asta nu e tot! Primarul Ionașcu, pînă nu demult susținătorul societății, s-a pronunțat muuuult mai limpede decît apa din rețeaua publică cu privire chiar la demiterea întregului Consiliu de Administrație al Urban!

Urban, plină de datorii pînă peste cap și mai mult!
Scriptic, Urban SA, operatorul slobozean de apă, deținea în palmares, la finele lunii octombrie 2011, peste 17 milioane lei datorii. Piatra de moară agățată de gîtul Urban a rămas însă Amonil, entitate către care Urban mai are de achitat aproximativ 14 milioane lei. Creanțele societății au fost măsurate de reprezentanții firmei în 14 milioane lei, cei mai mulți bani, aproape 6 milioane lei, fiind de recuperat de la asociațiile de proprietari preluate. Oricum, diferența dintre datorii și creanțe se situează la peste 2,8 milioane lei. Ceea ce nu va permite operatorului redresarea financiară nici în cele mai îndrăznețe visuri ale noului director Călin Albu.

Ionașcu își îngroapă copilul de suflet, Urban
Prezenți în cadrul AGA de săptămîna trecută, reprezentanții operatorului de apă au oferit publicității explicații scrise cu privire la rezultatele financiare din ce în ce mai negative ale societății. Astfel, potrivit scriptelor, concluzia rămîne una singură: noul sistem de alimentare cu apă, al cărui singur promotor a fost primarul Ionașcu și oferit cadou Urban, nu a făcut decît să sporească semnificativ chletuielile operatorului de apă, ceea ce a condus societatea pe ultimul drum. Mai mult, același edil pișicher peste măsură se pregătește să adauge eșecului Urban o mare lumînare și un aleluia pe măsură. Asta pentru că Ionașcu a tunat în cadrul AGA Urban «cît de vinovat de situația societății se face consiliul de administrație ce trebuie demis în totalitate». Dar să revenim, pierderile Urban în primele 9 luni, la capitolul apă, se situează la aproximativ 185 mii lei, în timp ce 270 mii lei înseamnă pierderi la serviciile de epurare.
Drept explicații, directorul Călin Albu susține că rezultatele financiare negative se datorează înregistrării unei procent al apei nefacturate peste cel aprobat în preț, realizarea unor cheltuieli cu intervenții și reperații (să mai amintim primarului Ionașcu de ce s-au produs cele mai multe dintre spărturi? Nu, nu mai amintim, nici de calitatea corozivă a lichidului galben-roșiatic de la robinete!), realizarea cheltuielilor de monitorizare a calității apei prin analize efectuate lunar conform programului de conformare la Autorizația Sanitară (din cauza apei nepotabile, Urban a fost nevoit să solicite o serie de analize pentru a demonstra calitatea apei, analize care s-au realizat contracost!). Și, să nu uităm desigur tichia de mărgăritar a orașului: stația de epurare, un obiectiv de intestiții ce, o dată pus în funcțiune, a mărit costurile Urban la energia electrică cu, atenție!!!, 14 ori. Astfel, dacă în luna mai 2011 Urban a avut o factură de electricitate de 6770 lei, în septembrie, operatorul de apă a primit pentru aceleași servicii o factură de 95648 lei.
Iar asta nu este tot. Dincolo de toate aceste cheltuieli majorate din și cu bunăvoința primarului Ionașcu, deodată nefiresc de neimplicat în activitatea Urban, rămîne presiunea financiară a redevenței datorată de operatorul de apă administrației slobozene. Așadar, în data de 21 octombrie, Primăria Slobozia a emis SC Urban o factură de peste 2,5 milioane lei, reprezentînd diferența între redevența stipulată în hotărîrea de consiliu și diferența facturată în anul 2010 și 2011. Mai mult, la cîteva zile diferență, în data de 27 octombrie, aceeași administrație slobozeană înaintează Urban o altă factură, privind penalitățile pentru neplata facturii de 2,5 milioane lei. Valoarea facturii depășește, de asemenea, 540 mii lei. «În condițiile mai sus menționate continuitatea furnizării serviciilor oferite de SC Urban este pusă grav în pericol, societatea nedispunînd la ora actuală de resurse financiare să poată plăti lunar aceste costuri» se precizează în comunicarea Urban. De cealaltă parte, participant la ședința AGA, primarul Gabi Ionașcu a ținut să precizeze « (...) Trebuie să fie demis întreg Consiliul de Administrație! (...) . Tăiați ce e putred, dar faceți asta dintr-o singură lovitură! Nu vă uitați la efectele dureroase pentru unii!».

16 Noiembrie 2011, 07:59 (18398 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Urban rămîne «vaca de muls» a administrației locale

Comentariile cititorilor:


JORJ:
(17 Noiembrie 2011, 04:56)
Pai ce a supt de la URBABAN de la apa care zice ca ebunade baut ca aplatit sa iasa analize bune.DAR repet DAR sa dea banii pe concediu care ia oprit an vara lui 2009 la Scol FIRAR SA FIE......DE MUSTACIOS vorba aluia de mai sus.
cineva care stie:
(16 Noiembrie 2011, 22:14)
Pai era normal sa il laude mai Sorine! Ia uite-te cati bani a incasat Antena 1 SLobozia (post de toata jena si profesional si calitativ) si Radio Campus de la mustaciosul moldovean ! Exact ! Zeci sau chiar sute de milioane lei vechi ! Pai cum mama naibii sa nu ii iei interviuri daca moldoveanul mustacios a dat bani pe factura din buzunarele noastre ca sa apara el pe sticla si sa se auda in eter la Floreanu fara numar. Pacat ca pe acest baiat are niste idei bune si echidistante atunci cand nu e implicat banul. Cand vine vorba de cascaval... se schimba macazul. Dupa mintea mea : moldoveanul mustacios = puscarie. Mi se pare singura dreptate care se poate face chiar si numai pt faptul ca penalul de Ionascu a gestionat defectuos sute de miliarde intr-un proiect de rahat. Sa te duci odata ba moldovene sa ne lasi....
George:
(16 Noiembrie 2011, 14:33)
Datoria cine o va plati? Urban-ul? De unde bani? Membrii Consiliului de administratie al societatii? Pai o sa-i destituie primaria. Au vreo raspundere materiala? Normal, asa ar trebui, dar ma indoiesc ca va da cineva vreun leu. Si atunci? Usor de ghicit: tot omul de rand, care dupa ce ca nici nu are apa buna de baut, mai plateste si datoriile acumulate de cei ce au condus societatea in mod defectuos, spre dezastru. Daca tot va fi sa ia distributia apei in oras RAJA Constanta, si cum aceasta nu se va incarca cu datoriile acumulate, as propune cetatenilor din Slobozia sa nu mai plateasca nici un leu la asociatiile de proprietari sau direct Urbanu-ului, fiindca aceasta va intra ori in faliment, ori in reorganizare judiciara, ori in insolventa, si la astfel de momente, recuperarea datoriilor merge foarte greu, de cele mai multe ori prescriindu-se, creditorii recuperandu-si creantele din activele societatii. Macar asa sa avem o consolare...
SORIN:
(16 Noiembrie 2011, 10:56)
Ce părere are presa care, nu de mult, îl ridica în slăvi pe primarul "evident, da?!", "doamna Clementina", Nicolae Tache, luându-i mustăciosului interviuri care mai de care mai profesioniste și profesionale, imbecile, de altfel, cum comentam mai deunăzi?! Cum încercau ei, ziariștii, să apere edilul regățean, care-i șoldovean, mare hoțoman adusla CIOLAN!!! Bineînțeles că acum, când directorul a plecat să cheltuie șpaga luată, mustăciosul își arată "colții" de cârpă, arătând (cu arătătorul) spre managementul defectuos al societății pe care personal a distrus-o, ducând-o sigur spre faliment. Pe când pușcăria?!
gion 0243:
(16 Noiembrie 2011, 09:06)
Solutia ar fi eficienta acum si pe viitor daca cei ce se fac vinovati ar fi pusi sa plateasca toate daunele provocate de ei Sa ii dai pe ei afara si noi toti sa platim daunele nu mi se pare corect Vin alti si va face la fel si ce am realizat SOLUTIA AR FI CINE GRESESTE SA PLATEASCA ATUNCI SAR PUNE CAPAT JAFULUI O DATA PENTRU TODEAUNA DE NU SITUATIA SE PERPETUIAZA SI PROSTI PLATESC