Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Preotul Casian de la Reviga s-a întors la slujbă

Preotul Casian de la Reviga s-a întors la slujbă

În urmă cu o lună, la Reviga s-a dus o adevărată răscoală a enoriașilor. Credincioșii au protestat față de o decizie a Episcopiei Sloboziei și Călărașilor de pedepsire a preotului din localitate. În tot acest timp, părintele s-a aflat în concediu medical, refuzînd astfel să se supună ordinelor episcopale.
Preotul Casian Pandelică este paroh la biserica din Reviga. La începutul lunii octombrie, numele domniei sale a fost implicat într-un scandal monstru. Episcopia Sloboziei și Călărașilor l-a acuzat pe preot că a nesocotit rînduielile bisericești și și-a neglijat obligațiile față de biserică, pentru a se ocupa de societatea agricolă proprie. Drept pedeapsă, preotul ar fi fost trimis la o mînăstire pentru rugăciune și meditație, însă părintele nu s-a supus. Așa a ajuns preotul Casian Pandelică să fie acuzat de superiorii ierarhici de aspecte mult mai grave, cum ar fi «neascultarea». Mai mult, Consistoriul Eparhial a decis ulterior suspendarea din slujirea biericească a preotului Casian. Cu toate acestea, duminică, 20 noiembrie 2011, preotul s-a întors la slujba bisericească săvîrșind Sfînta Liturghie, deși nu avea permisiunea superiorilor ierarhici. A doua zi, luni, 21 noiembrie, scenariul s-a repetat, iar preotul Casian a susținut slujba prilejuită de praznicul «Intrarea Maicii Domnului în biserică». Pentru toate acestea, părintele Casian riscă să fie caterisit fără vreun alt drept de apel.
Reamitim faptul că preotul Casian Pandelică este bănuit că a permis tatălui său, Gheorghe Pandelică să săvîrșească «slujbe de noapte» pentru dezlegarea vrăjilor și vindecarea bolnavilor. Părintele Gheorghe Pandelică este cunoscut în întreaga țară pentru harul ceresc cu care susține că a fost înzestrat «deschizînd cartea» oamenilor și susținînd un întreg ritual împotriva celor rele.

O singură voință-Un împătrit păcat: neascultare, minciună, manipulare și provocare de neînțelegeri în sînul comunității parohiale din Reviga
Cu privire la derularea cazului de cercetare canonică a părintelui Casian Ovidiu Pandelică, în cadrul Consistoriului Eparhial-Instanță disciplinară și de judecată pentru delictele și abaterile clerului de mir, Biroul de Presă al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, aduce la cunoștința opiniei publice, următoarele:
Săvîrșirea păcatului alterează lucrarea comunității ecleziale. Durerea provocată de păcat este cu atît mai mare cu cît vina aparține «casnicilor» (Matei 10, 36), a celor apropiați, care aveau în grijă respectarea normelor bisericești, și care, ei -fără regret și responsabilitate- sînt primii care le încalcă, prinzînd în păcat și pe credincioșii mireni, devenind astfel o piatră de poticnire și un prilej de păcătuire pentru alții (Romani 14, 13). Vineri, 18 noiembrie 2011, ora 9.00, părintele Casian Ovidiu Pandelică a fost convocat în fața Consistoriului Eparhial, fiind învinuit de: neglijență întru îndeplinirea îndatoririlor bisericești statutare; neascultare continuă față de autoritățile superioare bisericești; provocare de grave neînțelegeri în sînul comunității eclesiale și atitudine refractară față de autoritatea bisericească, statutară. În cadrul ședinței Instanței de disciplină, atitudinea părintelui Casian Ovidiu Pandelică a fost, în continuare, una de neascultare și de sfidare a bunului simț, a normelor canonice, statutare și regulamentare. În plus, necunoașterea unor norme elementare de drept canonic, dovedește pe lîngă atitudine răuvoitoare și slaba pregătire teologică acumulată în Facultatea de Teologie de la Pitești -for de învățămînt teologic desființat începînd cu anul universitar 2011-2012, prin hotărîrea Sfîntului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române. Părintele Ovidiu Casian Pandelică a depus o «contestație» la decizia de suspendare pe perioada cercetării disciplinare. Trecînd peste faptul că suspendarea se impune din oficiu pe perioada desfășurării unor cazuri de cercetare disciplinară gravă (conform art. 74 „Regulamentului de procedură al instanțelor disciplinare și de judecată ale Bisericii Ortodoxe Române”), contestația părintelui Casian Ovidiu Pandelică cuprinde inepții care trădează grave lacune teologice. Trimiterea pentru 30 zile la Mănăstirea Balaciu a fost o măsură pentru întărirea vieții lui duhovnicești, pentru rugăciune și meditație. Și pentru a arăta în plus că acolo unde se întîlnește lipsa de pregătire teologică și neascultarea canonică, rezultatul este unul previzibil -deși Ignorantia legis non excusat- Ignoranța legii nu are scuză, părintele Ovidiu Casian Pandelică a predat ilegal documentele parohiale Consiliului Parohial al parohiei Reviga, făcînd abstracție de faptul că predarea și primirea gestiunii parohiale se face numai în temeiul unei dispoziții scrise a Ierarhului. Chiar dacă comportamentul părintelui Casian Ovidiu Pandelică este unul reprobabil, Episcopia Sloboziei și Călărașilor îndeamnă la responsabilitate și la prețuirea adevărului, în orice situație, mai presus de orice impuls sentimental sau manipulare. Mîntuitorul Iisus Hristos ne învață: «Eu sînt Calea, Adevărul și Viața» (Ioan 14, 6) - cuvinte ce relevă faptul că numai în Adevăr putem fi liberi.

25 Noiembrie 2011, 07:37 (47524 vizualizări - 25 comentarii)

Citiți și:
Preoții din Reviga, răspopiți!
Credincioșii din Reviga, sub amenințarea blestemelor Episcopiei Sloboziei și Călărașilor
Ialomița: Revoltă la biserica din Reviga

Comentariile cititorilor:


vica09:
(21 Noiembrie 2013, 12:19)
Are cineva numarul de telefon al preotului de la REVIGA?Daca da,va rog frumos sa mi-l scrieti si mie pe adresa:beucanviorica@yahoo.com.Mutumesc mult.
claudiu:
(14 Noiembrie 2013, 18:10)
va roag furmos as dori si eu nr de tel a lui preotului ghorghe pandelica de la reviga sau un id 
Carjan Mariana :
(27 Octombrie 2013, 17:23)
Buna seara. Pentru cei care cred ca imparatesc acest pamint si ca numai ei il au pe Dumnezeu: Lasati acesti preoti , sa-si faca datoria si slujbele asa cum stiu ei , ca le fac foarte bine!!!!!!! Au harul si darul de la Dumnezeu, pt. a sluji si a ajuta oamenii pe acest pamint.  O fac foarte fine si cu multa dragoste si suflet.  A fost si este singurul loc pe care l-am intilnit pina acum , unde il simti cu adevarat pe DUMNEZEU in preajma ta si ca NU TE POTI GINDI IN ACELE MOMENTE IN ALTA PARTE , decit la DUMNEZEU. Nu cer nimic nimanui, ci ca si in toate celelalte biserici, omul daruieste ce vrea  ,si cit vrea. Nu conditioneaza pe nimeni , cu apsolut nimic. Parintele GHORGHE , este un sfint  pentru multi , numai pentru faptul ca slujbele pe care tine in biserica , sunt facute din suflet , cu dragoste pt. Dumnezeu si enoriasi , pt.sfaturile pe care le da tuturor si bucuria cu care cinta in biserica . Nu face acestea din obligatie , sau pt.a stoarce bani de la oameni ci cu un HAR  DUMNEZEIESC , CARE TE FACE SA TE INCARCI CU ENERGIE POZITIVA SI SA PLECI ACASA CU DUMNEZEU IN SUFLET , pina la urmatoare intilnire cu parintele GHORGHE!!!!!! Dumnezeu sa-i tina sanatosi, sa poata depasii toate obstacolele , iar mai marii bisericii ortodose romane sa intelega cit bine face acest preot  , impreuna cu fiul sau,oamenilor, prin slujbele lor. DUMNEZEU SA NE AIBA IN GRIJA LUI  PE TOTI !!! 
mihaela:
(24 Februarie 2013, 05:53)
parintele pandelica m-a umplut de iubire si speranta .te indruma la rugaciune si vocea si slujba lui te fac de ti se furnica tot trupul. am sa merg la slujbele lui cat de des voi putea.sa-l ajute Dumnezeu.
Curca:
(3 Septembrie 2012, 17:36)
Bai frate asta este nimic.Pai mergeti ma si la Targoviste,fraierilor saq vedeti pe ala de la voi dela Slobozia Nifon securistul,care rupe pe popi sii mananca jar daca nui iesi banu. a schimbat pe toti popi, dela locul lor,si-a trimis pe altii in locul lor cu banii greii.
GEORGIA:
(15 August 2012, 20:56)
BISERICA NOASTRĂ ESTE BISERICA ORTODOXĂ.....ECUMENISMUL ESTE CEA MAI MARE EREZIE...VREAU SĂ ȘTIU CINE A PERMIS EPISCOPIEI ȘI PATRIARHULUI DANIEL SĂ INSTAUREZE ÎN BISERICILE NOASTRE ORTODOXE ECUMENISMUL???TOȚI ORTODOXI NU TREBUIE SĂ MEARGĂ LA SLUJBE ECUMENICE.......LĂSAȚI PREOȚII ECUMENICI SĂ RĂMÂNĂ SINGURI......MERGEȚI LA PREOTUL BUN ORTODOX...
ion-aurelian:
(3 Mai 2012, 19:07)
Iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac....

florin:
(6 Aprilie 2012, 12:52)
odata ce este caterisit nu mai are voie sa administreze tainele bisericii.
Teologul:
(3 Aprilie 2012, 13:10)
Da, tot respectul si cinstea preotilor de la Reviga.  Daca ar trebui cineva caterisit, acele e Vicentiu Ploiesteanu, episcopul Calarasilor si al Sloboziei, care prin interventia domnului Iliescu care a mers in pelerinaj in Israel a fost impresionat de primirea fastuoasa a acestuia incat a zis ca il vrea episcop in tara si i l-a varat pe gat PF Teoctist ( Dumnezeu sa il odihneasca in pace!). Iata ce spune canonul 30 apostolic:



CANONUL 30 apostolic (OSÂNDIREA CELOR CARE SE FOLOSESC DE INFLUENȚA DREGĂTORILOR LUMEȘTI PENTRU A DEVENI EPISCOPI)

Dacă vreun episcop, folosind stăpânitori (dregători) lumești, s-ar face prin ei stăpân peste vreo biserică, să se caterisească și să se afurisească, de asemeni și toți părtașii (complicii) lui.

   (4 sin. I ec; 3 sin. VII ec; 13 Laod)
Deci...hirotonia si arhieria lui nu sunt valide. Propun caterisirea lui! Si nu eu, ci conform unor canoane date de sfintii ucenici ai Mantuitorului. Cercetati tot ce am spus despre Vicentiu caci este adevarat, cat si despre canonul 30.

sara:
(31 Martie 2012, 13:11)
asa cum este murdara politica romineasca asa ete murdara si  prea inalta preotie ce conduce biserica nu vedeti ce masini au protii maca r preotul PANDELICA tatal facea ceva pt oamenii chinuiti nimeni nu face nimic gratis nu lea bagat nimeni mina in buzunar eu il stimez si il respect pe preotul PAndelica  Dumnezeu il ajuta asa cum el a ajutat mii de oameni 
gigi:
(18 Martie 2012, 17:42)
biserica din Reviga este a comunitatii nu a E piscopiei iar preotul Pandelica este un om deosebit care este cautat de foarte multi oameni pentru harul lui ,eu personal in urma cu 8 ani am fost ajutat sa trec peste niste greutati deosebite iar Parintele Pandelica mi-a dat bani de drum sa pot ajunge la Sfinta Biserica si sa ma rog pentru ajutor .Acest Parinte Pandelica va cautat de sute de oamemi indiferent unde ar fi mutat.Oare Vicentiu nu stie de afacerile unor popi din Episcopie care au magazine,fabrici de piine,avicole,imobiliare,scoli de soferi,taxiuri,si pe care nu prea ii gaseste lumea in biserici.Nu de mult un preot dorea sa se mute la o parohie in Constanta si spunea ca trebuie sa plateasca 3oooo EURO ??????? 
geta:
(12 Martie 2012, 20:21)
nu exista preot mai luminat si plin de iubire
george: