Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pod rutier peste calea ferată la Drajna

Consiliul Județean Ialomița, obsedat de poduri și podețe

Pod rutier peste calea ferată la Drajna

Nici nu s-a uscat bine cerneala pe contractul obținut de Oyl Company pentru cei 17 kilometri de drum dintre Slobozia și Iazu și Consiliul Județean recidivează. Într-o adresă datată în 11 octombrie, instituția solicită Ministerului Transporturilor realizarea unui «pasaj rutier peste calea ferată București-Constanța, în punctul Drajna». La mănușa aruncată Ancăi Boagiu a răspuns Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri din România. Aceasta le-a cerut oficialilor ialomițeni să-și facă provizii de tutun și să aibă răbdare pentru că orizontul de așteptare pentru solicitarea lor depășește anul 2015...

Obsesii popularo-populiste
Preocuparea Consiliului Județean Ialomița pentru podurile și podețele patriei nu este nouă. După opt ani, și cam tot atîtea milioane de lei investiți, Consiliul Județean Ialomița a reușit reabilitarea a doar 267 de metri de poduri. Mai exact a trei poduri, la care se adaugă, de săptămîna trecută, și podețul de 1,5 milioane de lei peste rîul Sărata. În aceste condiții, nu este de mirare că instituția a indentificat un nou posibil obiectiv care ar putea fi construit. Potrivit corespondenței purtate cu Ministerul Transporturilor, oficialii județeni consideră necesară «realizarea unui pasaj rutier peste calea ferată București-Constanța, punct Drajna (...) în scopul fluidizării traficului de tranzit». Conform scrisorii Consiliului Județean (care reflectă, în ultimă instanță, realitatea): «Circulația pe calea ferată București-Constanța impune închideri ale barierei, fapt care conduce la înregistrarea zilnică a unor importante pierderi în exploatare, datorită staționării autovehiculelor la barieră și, astfel, se generează timpi morți pentru toți participanții la trafic. În urma verificărilor preliminare s-a constatat faptul că pierderile de timp, la o staționare, oscilează între 30 și 45 de minute».
Aprobarea unei astfel de investiții, se mai arată în corespondență, ar elimina aceste neajunsuri, reducînd timpul de călătorie, costurile, poluarea mediului dar și posibilitatea unor accidente rutiere nedorite.

Răspunsuri pe măsură
Din păcate, provocarea lansată de administrația județeană nu a avut impact asupra oficialilor Ministerului Transporturilor. La două săptămîni distanță, pe 26 octombrie, Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri din România răspunde solicitării Consiliului Județean Ialomița cu o replică pe măsură: «Avînd în vedere constrîngerile financiare existente, limitele bugetare anuale comunicate de Ministerul Finanțelor Publice la construcția proiectului de buget pe anul 2012 nu permit pe lista obiectivelor de investiții cu finanțare de la bugetul de stat a unor obiective noi în perioada 2012-2015. Menționăm că sîntem real preocupați de fluidizarea traficului și asigurarea siguranței rutiere pe drumurile naționale, însă din datele prelucrate conform recensămîntului general al circulației rutiere din anul 2010, traficul în zona menționată este unul redus, intensitatea medie zilnică anuală în zona Drajna fiind de 1380 de autovehicule».
Altfel spus, orizontul de așteptare al administrației județene (și, implicit, al contribuabililor care se întreabă de ce ajung să aștepte cu jumătățile de oră la bariera de la Drajna) trebuie amînat pentru anul de grație 2016, care, să nu uităm, este și el un an electoral. Pînă atunci, ialomițenii vor trebui să se mulțumească cu reabilitarea DN21 dintre Slobozia și Iazu, investiție finanțată tot de către Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri din România, la prețul record pentru un drum județean de 2,6 milioane de lei pe kilometru!

Podurile noastre toate... În Ialomița, administrația județeană a moștenit 13 poduri. Lungimea totală a lor este de 712 metri. Într-o ordine aleatorie, acestea sînt poziționate în localitățile Dridu, Adîncata, Ciulnița, Ciochina, Rași, Bucșa, Bucu, Scînteia, Țăndărei, Movilița, Drăgoești, Albești și Lilieci. Potrivit informațiilor oficiale, 4 dintre ele traversează rîul Ialomița, unul rîul Prahova, iar restul sînt poduri care traversează canale de irigații. Vechi din anii ’65-’68, cele 13 poduri sînt construite în majoritatea lor din beton armat. Singurul care a suferit modificări spectaculoase în structura de rezistență este podul care traversează rîul Ialomița în zona localității Albești. În urma lucrărilor de consolidare începute în urmă cu doi ani, acestuia i s-a adăugat în componență un pilon metalic menit să-i prelungească durata de utilizare. El este însă al patrulea pod ca mărime din cele 13 existente în Ialomița. Pe primele trei locuri se situează podul de la Ciochina, în lungime totală de 132 de metri, urmat de podul de la Dridu, de 104 metri și de podul de la Bucu, de 97 de metri.

29 Noiembrie 2011, 20:04 (20728 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Fața nevăzută a președintelui Moraru în afacerea «Green Harvest»
Comisie de analiză pentru recuperarea prejudiciului din afacerea «Green Harvest»
Ministerul Dezvoltării, parte civilă în dosarul penal al lui Silvian Ciupercă

Comentariile cititorilor:


adi:
(23 August 2016, 22:30)
pasajul rutier e imposibil fara zeci de procese cu cei din zona. nu asta e solutia. solutia e un semi-tunel feroviar care sa treaca evident pe sub sosea. ar costa muuult mai putin si nu ar deranja afacerile si proprietarii din zona. nu pot fi expropriati cei din zona asa aiurea. se va lasa cu zeci de procese la cedo. tunelul e ideea perfecta.
K-401:
(12 Septembrie 2012, 08:33)
hehehe...mai rumini, mai...  dupa ce fac pasajul (nu pod, ca ala e altceva) de la Drajna, o sa va dati seama ca va "gatuiti" la... Bora!  ca acolo sunt : un semafor de trecere de pietoni,o intersectie catre cartierul Bora,un podet din anii '70 cu o banda pe sens si o intersectie complicata lipita de un supermarket, toate ticsite de tiruri ,carute, rable,pietoni cu sacul in circa . Corect?  Si iar o sa fiti nemultumiti ! Nu va saturati de sosele.
Bogdan:
(12 Septembrie 2012, 08:18)
am stati aseara la bariera Drajna: 45 Minute (patru zeci si cinci) adica 3 sferturi de ceas. 

45 MINUTE la bariera la DRAJNA.

Ironia e si mai mare, ca in drumul meu spre Braila, dinspre Bucuresti, am stat si la bariera de la Slobozia aproape 10 minute.


ROMANIA, TE IUBESC!


Rasvan:
(31 Ianuarie 2012, 12:52)
Este urgent nevoie de un pasaj denivelat la Drajna. Avind in vedere amplasamentul e mai potivit un pasaj pe sub calea ferata. Si investitia trebuie facuta de CNADNR. Faptul ca CJ Ialomita a pus problema la Ministerul Transporturilor e foarte bine. Se face o legatura " fara gituiri" a Sloboziei cu Bucurestiul. Se intimpla sa faci circa 1 ora din marginea Bucurestiului pina la Drajna (pe A2 spun) si sa stai cite o jumatate de ora la bariera.
adi:
(6 Decembrie 2011, 17:34)
de ce investitia o face ialomita si nu calarasiul? sau domn ciuperca vrea sa ne unim sa recreem judetul istoric ialomita(baraganul central si de sud)? nu inteleg. drajna e la 7 km de ialomita si nu vad de ce trebuie sa investim noi.pai in ideea lu' domn ciupi hai sa modernizam si drumul national pana la baraganu sau insuratei, drumul de la padina si tot asa... schimbati-l naibii odata pe escrocul asta ca ramanem de-a pururi in urma fata de restul tarii. pesedisti tupeisti.
eu, din slobozia:
(3 Decembrie 2011, 13:00)
poate ne spune dl- presedinte de ce s-a abtinut ?( e vorba de votul pe care l-a dat in PSD , fara sa aiba mandat de la cineva ?...
SILVIA:
(1 Decembrie 2011, 17:59)
AR FI NECSAR UN POD LA DRAJNA PENTRU A FLUIDIZA CIRCULATIA. NUMAI CINE NU CIRCULA PE ACEASTA RUTA NU REALIZEAZA CAT DE AGLOMERATA E SOSEAUA , NU MAI ZIC DE FAPTUL CA SE MAI STA SI LA BARIERA DE STUL DE MULT. MAI GANDITI-VA SI LA IALOMITENI SI NU NUMAI.
VALERIU:
(30 Noiembrie 2011, 13:56)
Da, este absolut necesar un pod peste calea ferata la Drajna. De fiecare data ma enervez cand trec pe acolo. Uneori asteptam sa treaca doua trenuri.
marcu:
(30 Noiembrie 2011, 07:42)
degeaba ar face ei pasaj peste bariera de la Drajna ca in Bora totul se gatuieste iar.